Odvolávanie vlády: Fico čítal správu SIS. Opozícia sa odmietla podieľať na utajenej schôdzi, zbiera podpisy na novú

včera 07:00 , Aktualizované: včera 19:53

Poslanci Národnej rady SR v utorok ráno ráno mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Na rokovanie prišli aj premiér a viacerí ministri. Zvyšok rozpravy bol neverejný. Premiér poslancov tajne informoval o správe SIS.

Všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu. Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci zároveň dodal, že opozícia stiahla návrh na odvolanie vládneho kabinetu, aby sa o ňom nehlasovalo.

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne. Cez utajenú schôdzu znemožnili poslancom sa vyjadriť a občanom, aby počuli argumenty.

„Pokiaľ sa pamätám, nič také sa nikdy v histórii slovenského parlamentu nestalo, aby vládna koalícia zmarila schôdzu o vyslovení nedôvery vláde, aby utajila pred verejnosťou diskusiu o jej vlastných zlyhaniach. Asi sa tej diskusie báli, asi nechceli, aby to ľudia videli,“ skonštatoval Šimečka.

Predseda PS verí, že vládna koalícia ďalšiu mimoriadnu schôdzu k odvolaniu vlády nezmarí.

Najprv verejná, potom tajná

Zvyšok schôdze bol neverejný kvôli dôvernej správe, ktorú v pléne predniesol premiér Fico. Vyjadrila sa k nej Slovenská informačná služba (SIS), ktorá je pravdepodobne aj jej autorom.

„SIS získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenskej republiky. Tieto informácie boli poskytnuté príjemcom zo zákona a bol im udelený súhlas na informovanie poslancov NR SR ústnou formou v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania. Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ povedala hovorkyňa SIS Katarína Némová.

Opozícia kritizuje neverejnú schôdzu aj obsah správy

Neverejná schôdza vyvolala kritiku opozície. „Toto je škandál a neuveriteľná hanba. Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály,“ reagoval Šimečka.

Celé vystúpenie šéfa progresívcov a premiéra si môžete pozrieť nižšie:

„Nie je tu dôvod na to, aby tu prebiehala schôdza v inom režime,“ tvrdí Mária Kolíková (SaS).

Nevládne strany následne kritizovali aj obsah správy, ktorú premiér v parlamente predniesol. Konkretizovať ho však nemôžu, keďže by išlo o porušenie zákona.

„Štát využíva tajnú službu proti obyčajným ľuďom, Slovenská informačná služba (SIS) sleduje po celom Slovensku ľudí, ktorí sa dnes akokoľvek občiansky angažujú,“ tvrdí líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

Správu označil šéf hnutia Slovensko za „znôšku bludov chorej mysle“, o ktorej obsahu nemôže informovať. Tajnú službu podľa jeho slov posunul štát na úroveň za čias vlády Vladimíra Mečiara.

„Využívajú pri tom utajené osobné sledovanie, odpočúvanie, infiltrovanie súkromných e-mailov a telefónov,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Predseda opozičnej KDH Milan Majerský zas tvrdí, že zo správy sa poslanci nedozvedeli nič podstatné. „Obsahovala informácie, ktoré sa dajú ľahko nájsť na webe či sociálnych sieťach,“ povedal novinárom.

Poslanec KDH František Mikloško pripomenul, že obsah správy a jej štýl mu pripomenul obvinenia v čase komunizmu.

„Odsudzujem v rámci celého KDH takéto počínanie, že informácie, ktoré by si bežný človek mohol nájsť na googli či sociálnej sieti, boli utajované a nemôžeme verejne diskutovať a vystupovať,“ vyhlásil Majerský. Kritizuje, že schôdza o odvolávaní vlády je utajovaná.

Kriticky sa k obsahu správy postavil aj Šimečka. „Predseda vlády pomocou tajnej služby vypúšťa paranoidné bludy. Jeho jediným cieľom je, aby odviedol pozornosť. Táto schôdza parlamentu mala byť o odvolávaní vlády. Čokoľvek, čo tu zaznelo, nemôže odviesť pozornosť od drahoty a úpadku Slovenska po 14 rokoch vlády Roberta Fica. Ani tieto paranoidné konšpirácie,“ uviedol.

Anketa

Myslíte si, že by parlament mal vysloviť vláde Roberta Fica nedôveru?

Nie, vláda by mala pokračovať vo svojom mandáte.
- %
Áno, vláda stratila dôveru a mala by skončiť.
- %
Neviem, rozhodnúť by mali ďalšie politické kroky a vývoj situácie.
- %
Celkovo hlasov: 1952

Mala sa natiahnuť

Parlament mal v utorok zasadať až do úplného prerokovania návrhu, teda v prípade potreby aj po 20.00 h. Poslanci mali po prerokovaní následne hlasovať o vyslovení nedôvery vláde.

Opozícia tvrdí, že Ficova vláda nedodržala svoj sľub plniť si povinnosti v záujme občanov krajiny a minuloročné rozsiahle zmeny trestného zákona pomohli stíhať osoby blízke vládnucej koalícii. Kritici vláde vyčítajú aj spochybňovanie orientácie krajiny na Európsku úniu a Severoatlantickú alianciu, organizácie, ktorých je Slovensko členom.

Opozícia tiež poukazuje aj na personálne čistky na úradoch a konsolidačné opatrenia, ktoré podľa nej zaťažujú najmä rodiny s deťmi alebo mladé rodiny.

Vystúpenia rečníkov v rozprave boli obmedzené na 12 hodín, rozhodli tak poslanci na návrh koaličných klubov. Ako prvý v rozprave vystúpil šéf progresívcov Michal Šimečka. „Bolo by vhodné, aby aspoň jeden z nás dnes hovoril triezvo, bez bludov a paranoje,“ povedal Šimečka. Ficovi odkázal, aby sa prestal venovať „krčmovej geopolitike“ a svetovému mieru.

Šimečka označil za ohrozenie národných záujmov Slovenska výroky podpredsedu parlamentu za Smer-SD Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť, že krajina v budúcnosti vystúpi z EÚ. Dodal, že Fico slová straníckeho kolegu nepoprel. Premiér cez víkend tvrdil, že tak ako padla Varšavská zmluva, svetové udalosti môžu poslať EÚ a NATO „do histórie“.

Na vyslovenie nedôvery kabinetu by bol potrebný súhlas najmenej 76 poslancov. Podľa doterajších vyjadrení si pád vlády neprajú traja poslanci, ktorí vlani opustili klub najmenšej vládnej strany SNS.

Podobný postoj zdieľajú aj štyria zákonodarcovia zo strany Hlas, ktorí kritizovali situáciu v strane a vládnej koalícii a ktorí vlani zablokovali schválenie niektorých návrhov v snemovni.

Pozrite si vstup našej redaktorky Diany Štrusovej z 13:00 h:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok