Turecko by podľa Fica mohlo hostiť mierové rokovania. Myslí si, že schôdzka musí byť v neutrálnej krajine
Premiér SR Robert Fico povzbudil Turecko, aby sa stalo krajinou, ktorá by mohla hostiť "rozhodujúcich hráčov" a prispieť k mieru na Ukrajine. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Mier na Ukrajine
Slovensko nemá podľa neho ambíciu organizovať stretnutie na najvyššej úrovni, ale podujatia mierového charakteru na nižších úrovniach.
Vojenské riešenie vo vojne na Ukrajine podľa Fica neexistuje.
„Spravodlivý mier musí byť predovšetkým taký, ktorý bude vyhovovať jednej aj druhej strane, spravodlivý mier musí byť taký, ktorý bude rešpektovať aj príčiny tejto vojny,“ vyhlásil Fico. Ohľadom mieru podľa neho treba byť realistický. Myslí si, že v dnešnej situácii je nemožné očakávať, že by Ruská federácia opustila územia, ktoré kontroluje. Nepredpokladá ani členstvo Ukrajiny v NATO.
Prezidenta informoval aj o stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale aj o svojich stretnutiach v Číne či Brazílii. Mierová schôdzka na najvyššej úrovni sa podľa neho musí uskutočniť v krajine, ktorá je v téme absolútne neutrálna a nemá vzťah k medzinárodnému trestnému súdu.
Erdogan podľa vlastného vyjadrenia súhlasí s potrebou spravodlivého a trváceho mieru skôr, ako by sa vojna na Ukrajine mala ďalej prehĺbiť. Poznamenal, že Slovensko má kontakty aj s Ruskom, aj s Ukrajinou. Prioritou Turecka je podľa neho zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu tiež v Sýrii.
Fico v Turecku obhajoval zahraničnú politiku Slovenska. Ocenil, že Erdogan pripúšťa dodávky plynu cez TurkStream
Okamžité prímerie
Fico dodal, že považuje za presný Trumpov názor, že skoršia americká administratíva Joea Bidena vyprovokovala Rusko na použitie vojenskej sily voči Kyjevu práve kvôli tomu, že začala hovoriť o členstve Ukrajiny v NATO.
„Privítal by som, keby nový americký prezident dal čo najrýchlejšie zadosť svojmu sľubu, že urobí všetko pre to, aby v krátkom čase došlo k zastaveniu krviprelievania na Ukrajine,“ uviedol slovenský premiér.
Fico kritizoval generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho za jeho nedávne vyhlásenie, že trvalý mier bude podľa neho dosiahnutý, keď "Ukrajina zasadne k rokovaciemu stolu v posilnenej pozícii".
„Koľko Rusov a koľko Ukrajincov, koľko civilistov ešte musí zomrieť, aby niekto nadobudol pocit, že Ukrajina je dostatočne silná, aby mohla konať? Ja som za okamžité prímerie. Odmietam postoje viacerých členských krajín Európskej únie, ktoré podporujú pokračovanie tejto vojny. Stratégia, ktorá je nastavená pre Ukrajinu, nemá žiadny efekt,“ povedal Fico, ktorého terajšia vláda po predvlaňajšom nástupe do úradu zastavila vojenskú pomoc Kyjevu zo státia zásob.
V uplynulých niekoľkých týždňoch zase Fico opakovane kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za to, že Ukrajina po vypršaní platnosti príslušného kontraktu s ruskou stranou prestala na začiatku tohto roka prepravovať cez svoje územie ruský plyn.
Členstvo v EÚ a NATO
Fico v Ankare podľa serveru Pravda.sk tiež vyhlásil, že je zástancom suverénnej zahraničnej politiky Slovenska, ktoré je členskou krajinou Európskej únie a NATO.
„To ale neznamená, že nebudeme hovoriť o výzvach, ktoré toto členstvo prináša. Neznamená to, že nebudeme rozvíjať vzťahy so všetkými krajinami, ktoré majú záujem,“ uviedol a vyhlásil, že Slovensko z cesty suverénnej zahraničnej politiky, založenej na členstve v EÚ a NATO, nikdy nezíde. Erdoganovi tiež vyjadril plnú podporu Slovenska, aby sa čo najskôr naplnila ambícia Turecka vstúpiť do EÚ.
Zala a Weiss varujú: Gašpar otvoril úvahy o vystúpení z EÚ a NATO, sú hrozbou pre Slovensko
Pozrite si celú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom: