Fico v Turecku obhajoval zahraničnú politiku Slovenska. Ocenil, že Erdogan pripúšťa dodávky plynu cez TurkStream

dnes 06:35 , Aktualizované: dnes 19:01

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je na oficiálnej návšteve Tureckej republiky. Sprevádza ho delegácia ministrov a podnikateľov. O výsledkoch rokovaní Fico a turecký prezident informovali na tlačovej konferencii.

Hlavným cieľom cesty je potvrdenie kvality bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Tureckom a ich povýšenie na úroveň strategického partnerstva. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Dodávky plynu

Robert Fico na tlačovej konferencii po pondelkovom stretnutí s tureckým prezidentom v Ankare vyhlásil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otvára možnosti pre Slovensko na dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkstream s tým, že by sa o téme mohlo rokovať aj s ruskými partnermi. Erdogan prisľúbil, že zváži túto potrebu Slovenska.

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková by podľa Fica mala koncom týždňa o téme rokovať v tureckom Istanbule. Erdogan prisľúbil, že zváži túto potrebu Slovenska.

Fico opätovne skritizoval postoj Ukrajiny zastaviť tranzit ruského plynu cez svoje územie. Erdogan podľa neho okamžite ponúkol možnosť komunikácie medzi slovenskou ministerkou hospodárstva a zodpovedným tureckým ministrom, ktorá môže v súčinnosti s ruským partnerom viesť k tomu, že Slovensko bude môcť naďalej odoberať plyn pochádzajúci z Ruska.

„Ak Ukrajina prestala dodávať cez svoje územie plyn na územie Slovenska, my sme sa cez naše ministerstvo snažili prijať nevyhnutné kroky na otvorenie rokovaní,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii turecký prezident.

„Povedal som, aby sme zvážili túto potrebu Slovenska pre zemný plyn, a môj minister zahraničných vecí to prebral aj s (ruským) ministrom (Sergejom) Lavrovom. Ja to môžem prebrať s prezidentom (Vladimirom) Putinom,“ skonštatoval Erdogan. V závere tohto týždňa by sa mal podľa jeho slov uskutočniť telefonát k tejto téme. Verí, že sa podarí učiniť krok vpred.

Alternatívu, ktorú Slovensku ponúkol Erdogan, považuje Fico za dobrú. Poznamenal, že druhá rúra Turkstreamu je určená, aby plyn pokračoval ďalej do krajín, ako je Bulharsko a Rumunsko.

„To je rúra s určitou kapacitou, ktorú vieme využiť. Do toho musia vstúpiť ruskí partneri, musia povedať, či sú pripravení zvýšiť objemy dodávok plynu, aby sa dostali na územie SR,“ skonštatoval slovenský premiér. Aj Slovensko bude podľa jeho slov hovoriť s ruskou stranou o tom, či táto alternatíva prichádza do úvahy.

Fico podporuje členstvo Turecka v EÚ

Na tlačovej konferencii Fico tiež vyhlásil, že Slovensko plne podporuje členstvo Turecka v Európskej únii. Je ochotné poskytnúť svoje skúsenosti z prístupových procesov.

Zároveň ho pozval na návštevu Slovenska. Ocenil, že sa slovenskí a tureckí partneri približujú k tomu, aby vzájomný obchod dosiahol úroveň päť miliárd eur ročne.

„Berieme na vedomie, vážený pán prezident, že Turecko naďalej prejavuje ambíciu stať sa plnohodnotným členom Európskej únie. Ponúkol som a naďalej ponúkam všetky naše skúsenosti z náročných predvstupových rokovaní pred rokom 2004, ale predovšetkým ponúkame naše skúsenosti z obrovských chýb, ktoré sme urobili v roku 2004 alebo v rokoch, ktoré im predchádzali,“ vyhlásil Fico. Zdôraznil význam členstva SR v Európskej únii a NATO.

Turecký prezident vyzdvihol vzťahy medzi SR a Tureckom. Verí, že ich ešte posilnia podpísané dokumenty týkajúce sa spolupráce v rôznych oblastiach, ako je kultúra, armáda či hospodárstvo. Priestor na spoluprácu krajín vidí Fico napríklad v jadrovej energetike, v oblasti vodného manažmentu či v automobilovom priemysle.

Rokovania s prezidentom

Predsedu vlády prijal v pondelok prezident Recep Tayyip Erdogan. V prezidentskom paláci v Ankare mali spoločné rokovanie za účasti delegácie ministrov. Hovorili o zintenzívnení ekonomickej spolupráce medzi oboma krajinami, ale aj o aktuálnej situácii vo svete. Fico s Erdoganom podpísali tiež deklaráciu o nadviazaní strategického partnerstva medzi Slovenskom a Tureckom.

Počas stretnutia podpísali aj ďalšie bilaterálne zmluvy. Ide o rámcovú vojenskú dohodu medzi vládami oboch krajín a memorandum o porozumení medzi slovenským ministerstvom kultúry a ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Turecka.

Na návštevu Turecka s premiérom odleteli minister obrany Robert Kaliňák, ministerka hospodárstva Denisa Saková, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Ministerka hospodárstva spolu s delegáciou podnikateľov rokovala na pôde tureckého ministerstva obchodu.

Premiér sa v rámci návštevy Turecka zúčastnil aj na pietnom akte položenia venca v Mauzóleu Mustafu Kemala Atatürka.

fico turecko Foto: TASR/Jaroslav Novák Robert Fico sa účastní na pietnom akte položenia venca v Mauzóleu Mustafu Kemala Atatürka v Ankare

Fico navštívil Turecko naposledy v roku 2015, v Istanbule vtedy otvoril Slovensko-turecké fórum pre vedu, inovácie a obchod, ktoré sa konalo na Univerzite Bilgi. V roku 2013 rovnako v Istanbule otvoril slovensko-turecké ekonomické fórum.

Pozrite si celú tlačovú besedu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok