Čínsky TikTok môže v USA skončiť už v nedeľu. Americký najvyšší súd potvrdil jeho zákaz
Najvyšší súd Spojených štátov nezablokoval zákon, ktorý zakazuje TikTok v krajine, ak ho jeho čínsky vlastník ByteDance nepredá.
To znamená, že populárna aplikácia na zdieľanie krátkych videí by v USA mohla skončiť už v nedeľu (19. 1.). Informuje stanica CNBC.
Súd sa postavil na stranu Bidena
Najvyšší súd sa tak postavil na stranu administratívy Joea Bidena a potvrdil zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými nepriateľmi, ktorý prezident Biden podpísal v apríli.
"Niet pochýb o tom, že pre viac ako 170 miliónov Američanov ponúka TikTok osobitný a rozsiahly priestor na vyjadrenie, prostriedok angažovanosti a zdroj komunity," uvádza sa v stanovisku najvyššieho súdu.
"Kongres však rozhodol, že jeho predaj je nevyhnutný na rozptýlenie opodstatnených obáv týkajúcich sa národnej bezpečnosti v súvislosti s tým, akým spôsobom TikTok zhromažďuje údaje a aké má vzťahy so zahraničným protivníkom."
Čína zvažuje predaj spoločnosti TikTok Elonovi Muskovi. Americké úrady varujú pred obmedzením slobody prejavu
Podľa zákona hrozí poskytovateľom internetových služieb tretích strán, ako sú Apple a Google, trest za podporu TikToku, ktorý vlastní čínska spoločnosť ByteDance, po 19. januári.
Poskytovatelia internetových služieb a majitelia obchodov s aplikáciami podľa zákona musia odstrániť TikTok zo svojich obchodov s aplikáciami, čím zabránia používateľom stiahnuť si TikTok alebo nainštalovať potrebné aktualizácie, ktoré zabezpečia jeho funkčnosť.
Osud TikToku je v rukách Trumpa
Osud TikToku v USA je teraz v rukách novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v decembri požiadal najvyšší súd o pozastavenie implementácie zákona a to, aby umožnil jeho administratíve nájsť politické riešenie.
Trump bude inaugurovaný v pondelok (20. 1.), teda jeden deň po uplynutí lehoty na predaj TikToku. Šéf TikToku Šou C' Čche je jedným z niekoľkých technologických lídrov, ktorí by sa mali zúčastniť na ceremónii.
Čínska vláda uvažovala aj o núdzových plánoch. Jednou z možností, ako zabrániť zákazu, podľa agentúry Bloomberg bolo, že operácie TikToku v USA získa Elon Musk. Tento plán bol jedným z viacerých, ktoré čínska vláda zvažovala ako súčasť širších diskusií zahŕňajúcich spoluprácu s novou Trumpovou administratívou.
Pozrite si tiež reportáž zo 14. januára o záujme Muska o sociálnu sieť: