Čína zvažuje predaj spoločnosti TikTok Elonovi Muskovi. Americké úrady varujú pred obmedzením slobody prejavu
Čínski predstavitelia posudzujú možnosť, že ak v Spojených štátoch nebude odložená platnosť zákona zakazujúceho sociálnu sieť Tiktok, mohla by jej prevádzka v USA prevziať Elon Musk.
Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. Podľa vlaňajšieho odhadu analytikov Bloombergu sa hodnota amerických aktivít TikToku pohybuje medzi 40 a 50 miliardami USD. TikTok neskôr serveru BBC News oznámil, že ide o číre špekulácie.
"Nemožno od nás očakávať, že budeme komentovať čistú fikciu," uviedol hovorca TikToku. Vláda v Pekingu drží v ByteDance takzvanú zlatú akciu, ktorá jej umožňuje ovplyvňovať stratégiu spoločnosti. TikTok tvrdí, že sa to vzťahuje len na dcérsku spoločnosť Spoločnosti Douyin v Číne.
Kontroverzným zákonom, ktorý by už od 19. januára v USA zakázal sociálnu sieť zameranú na tvorbu krátkych videí, ak by ju jej čínska materská spoločnosť ByteDance nepredala, sa v súčasnosti zaoberá americký najvyšší súd.
Peking však podľa zdrojov Bloombergu uprednostňuje, aby americký TikTok zostal vo vlastníctve ByteDance, a firma usiluje o odloženie platnosti zákona.
Čína diskutuje o budúcnosti TikToku
Podľa jedného zo zvažovaných scenárov by nad americkým TikTokom prevzala kontrolu Muskova sociálna sieť X. Agentúra však dodala, že čínski predstavitelia zatiaľ nedospeli k rozhodnutiu a ide o predbežné úvahy. Nie je jasné, či je s diskusiami oboznámená samotná spoločnosť ByteDance alebo či je do nich zapojený samotný Musk či americký TikTok, poznamenal Bloomberg.
Musk len v roku 2022 zaplatil 44 miliárd USD za prevzatie Twitteru (dnes sieť X) a podľa agentúry stále spláca rozsiahle pôžičky. Americké aktivity TikToku by mu však mohli pomôcť prilákať inzerentov a z obrovského množstva užívateľských dát by mohla ťažiť jeho spoločnosť xAI zaoberajúca sa generatívnou umelou inteligenciou.
TikTok je znova na americkom najvyššom súde: Sudcovia v USA sa majú prikláňať k zákazu aplikácie
Národná bezpečnosť
Sudcovia amerického najvyššieho súdu sa minulý týždeň pri prejednávaní argumentov v rámci sťažnosti TikToku proti spomínanému zákonu podľa agentúr skôr prikláňali k zachovaniu jeho platnosti, keď hrozba pre národnú bezpečnosť, ktorú predstavujú väzby spoločnosti na Čínu, prevažuje nad obavami z obmedzovania slobody prejavu TikToku alebo jeho 170 miliónov užívateľov v Spojených štátoch.
Vysokopostavení čínski predstavitelia tak už začali diskutovať o záložných plánoch pre TikTok, a to aj v rámci rozsiahlej diskusie o budúcej spolupráci s administratívou Donalda Trumpa, uviedli zdroje Bloombergu pod podmienkou zachovania anonymity.
Musk prispel na kampaň za Trumpovo znovuzvolenie viac ako 250 miliónmi dolárov a po jeho nástupe do funkcie 20. januára má stať na čele neoficiálneho úradu pre zlepšovanie efektivity vlády.
Washington dal TikToku vlani v apríli čas do 19. januára, aby ukončil väzby na ByteDance. Ak na túto požiadavku nepristúpi, americká vláda môže platformu zakázať. Zákon označujú za problematický niektorí prominentní experti na slobodu prejavu v USA, vystupuje proti nemu tiež Americká únia občianskych práv (ACLU).
Americká vláda a zákonodarcovia však argumentujú tým, že TikTok pod hlavičkou ByteDance predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom.
Pozrite si reportáž o zmenách spoločnosti Meta pri overovaní dezinformácií: