TikTok je znova na americkom najvyššom súde: Sudcovia v USA sa majú prikláňať k zákazu aplikácie
Sudcovia amerického najvyššieho súdu sa pravdepodobne skôr prikláňajú k zachovaniu platnosti zákona, ktorý by od 19. januára v Spojených štátoch zakázal sociálnu sieť TikTok, ak by ju jej čínska materská spoločnosť ByteDance nepredala. Uviedla to agentúra AP.
Najvyššia súdna inštancia v piatok prejednáva argumenty strán v rámci sťažnosti Tiktoku proti spomínanému zákonu. Firma žiada odklad platnosti zákona minimálne dovtedy, kým o ňom sudcovia definitívne rozhodnú.
Hrozí zákaz v USA
Hrozba pre národnú bezpečnosť, ktorú predstavujú väzby spoločnosti na Čínu, prevažuje nad obavami z obmedzovania prejavu TikToku alebo jeho 170 miliónov užívateľov v Spojených štátoch, uviedla AP.
Na začiatku argumentácie, ktorá trvala viac ako dve a pol hodiny, označil predseda najvyššieho súdu John Roberts za hlavný problém prejednávaného sporu vlastníctva TikToku čínskou spoločnosťou ByteDance a požiadavku materskej spoločnosti spolupracovať so spravodajskými službami čínskej vlády.
Washington dal TikToku vlani v apríli čas do 19. januára, aby ukončil väzby na ByteDance. Ak na túto požiadavku nepristúpi, vláda môže rovnomennú platformu s desiatkami miliónov amerických užívateľov zakázať. Zákon označujú za problematický niektorí prominentní experti na slobodu slova v USA, vystupuje proti nemu tiež Americká únia občianskych práv (ACLU).
Nový zákon v Austrálii zakazuje mladým ľuďom používať TikTok. Spoločnosť varuje pred rizikami internetu
Úrady nemajú dôkazy o hrozbách TikToku
Vláda a zákonodarcovia argumentujú tým, že TikTok pôsobiaci pod hlavičkou ByteDance predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom. Americké úrady však verejne nepredložili dôkazy o tom, že by čínsky štát takýmto spôsobom špehoval Američanov alebo zasahoval do spôsobu, akým platforma predkladá užívateľom obsah.
TikTok tvrdí, že americké ministerstvo spravodlivosti nesprávne vyhodnotilo väzby aplikácie na Čínu. Argumentuje, že jej systém odporúčania obsahu, ktorý na základe užívateľských preferencií, správania alebo iných dát automaticky navrhuje obsah, ktorý by mohol užívateľov zaujímať, a údaje o užívateľoch sú uložené v USA na cloudových serveroch prevádzkovaných firmou Oracle. Rozhodnutia o moderovaní obsahu, ktoré sa týkajú amerických užívateľov, sú potom prijímané v USA.
Budúci prezident Trump zvažuje záchranu sociálnej siete: