Tarabovo ministerstvo malo povoliť odstrel desiatok kusov chráneného živočícha. Nebezpečné a neúčinné, kritizujú ochranári
Iniciatíva My sme les informuje, že ministerstvo životného prostredia koncom novembra 2024 udelilo výnimku na odstrel 36 jedincov zákonom chráneného bobra vodného na vodných tokoch Trnávka, Latorica a Bodrog.
Ochranári to tvrdia na základe časti dokumentu, ktorý údajne získali.
Podľa ochranárov by takýto zásah mohol byť v rozpore so zásadami ochrany prírody a dôležitou úlohou bobrov v krajine. „Bobor bol u nás približne pred 150 rokmi vyhubený a len v posledných desaťročiach sa postupne vracia. Napríklad vo Veľkej Británii ho musia do prírody prácne navracať. V mnohých krajinách Európy a Severnej Ameriky oceňujú, že sa bobor vracia a pomáha im úplne zadarmo čeliť suchám, prívalovým zrážkam, zlepšuje kvalitu vody, zabraňuje erózii pôdy, ochladzuje prostredie a navracia život do krajiny. Slovensko ide opačným smerom,” uviedol Ondrej Kameniar, zoológ a ekológ z iniciatívy My sme les.
Neefektívne riešenia
Ochranári tiež upozorňujú, že odstrel bobrov je neefektívny, pretože ich miesto môžu rýchlo zaujať nové jedince. Mechanické ničenie hrádzí považujú za rovnako neúčinné, keďže bobry si ich dokážu obnoviť v priebehu niekoľkých dní. „Zabíjanie bobrov je väčšinou neúčinné, keďže ich pomerne rýchlo môže nahradiť iný jedinec,“ upozornil Kameniar.
My sme les navrhuje alternatívne opatrenia, ktoré sa osvedčili v zahraničí, napríklad inštaláciu zariadení zabraňujúcich bobrom upchávať priepusty, ochranu stromov kovovými sieťami alebo vytváranie bariér.
Vyhlášky rezortov k lovu vlka sa zosúlaďujú. Greenpeace označil pôsobenie Tarabu za katastrofu
Kameniar dodáva, že pokojné spolužitie človeka a bobra je možné, ak sa zavedú moderné preventívne opatrenia. „Súčasné vedenie MŽP však vôbec nerieši prevenciu a moderné prístupy k ochrane životného prostredia sú im vzdialené,“ uviedol.
Marek Kuchta z iniciatívy dodáva, že rozhodnutie ministerstva môže byť škandalózne, ak sa potvrdí. „Od ministerstva sme si vyžiadali kompletné rozhodnutie a informácie k už prípadne usmrteným bobrom. Zvažujeme podniknutie ďalších krokov,“ povedal.
Ministerstvo životného prostredia sa k informáciám zatiaľ nevyjadrilo.
Pozrite si reportáž o odstrele vlkov, ktorý je od januára na Slovensku povolený: