Vyhlášky rezortov k lovu vlka sa zosúlaďujú. Greenpeace označil pôsobenie Tarabu za katastrofu

včera 13:35

Pôsobenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) a jeho štátnych tajomníkov v rezorte je pre ochranu životného prostredia katastrofou. Väčšina toho, čo vyšlo z dielne ministra, prírode ubližuje namiesto toho, aby ju to chránilo. Uviedla to hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová v súvislosti s hodnotením roka 2024 v oblasti životného prostredia.

vlk
Foto: TASR/Milan Kapusta

„Ich kroky, komunikácia a pôsobenie sú namierené k podkopávaniu pilierov ochrany prírody a prejavom totálnej arogancie moci. Ničenie slovenskej prírody a jej biodiverzity sa podľa nás stalo hlavnou ideovou náplňou 'práce' rezortu životného prostredia,“ skonštatovala Ábelová.

Odstrel chránených živočíchov

Poukázala na odsúhlasenie kalamitnej ťažby v chránených územiach, ničenie biotopov ohrozeného hlucháňa a takisto na povolenie odstrelu chránených živočíchov, akými sú vlk či medveď. „Toto považujeme za neakceptovateľné a škandalózne. Takú zlú situáciu v ochrane prírody sme tu podľa nás v novodobej histórii Slovenska ešte nemali,“ poznamenala Ábelová.

Ministerstvo životného prostredia podľa Greenpeace predložilo škodlivé legislatívne opatrenia. Ide napríklad o zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), návrh novelizácie koncepcie vodnej politiky či zákon o emisných povolenkách. Aktivisti skritizovali aj projekty, ktoré uškodia prírode a klíme, ako je postavenie LNG terminálu v Bratislave či propagácia spaľovní odpadu.

 „A keďže je minister taký zaneprázdnený tým, aby oslabil ochranu prírody na Slovensku, a megalomanskými projektmi, tak nerobí to, čo má, a svojou nečinnosťou priamo ohrozuje plnenie plánu obnovy a stovky miliónov eur,“ povedala Ábelová. Doplnila, že envirorezort mešká pri zonácii národných parkov či dekarbonizácii priemyslu. Greenpeace hodnotí pozitívne len zrýchlenie programu Obnov dom.

Vyhlášky ministerstiev sa zosúlaďujú

Vyhlášky ministerstva životného prostredia a agrorezortu k lovu vlka sa zosúlaďujú. Aktuálne sa odstraňuje rozpor. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Veronika Daničová v reakcii na vyjadrenia opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS).

„Vyhlášky rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka boli v nesúlade od júna 2021. Vtedy podľa platnej vyhlášky MPRV mal vlk dravý určenú dobu lovu (1. november - 15. január), zároveň však bol vlk dravý zaradený ministerstvom životného prostredia medzi chránené živočíchy, čo znemožnilo jeho lov,“ priblížila Daničová.

Od 1. januára nadobudla platnosť nová vyhláška, ktorá umožní lov vlka na území Slovenska. V sezóne 2025 je lov povolený do 15. januára, pričom kvótu pre túto sezónu stanovili na 74 jedincov. Kvóty stanovuje MPRV.

Progresívne Slovensko tvrdí, že odstrel vlkov môže byť nelegálny. Právna úprava je podľa nich zmätočná, pretože neboli zosúladené tri predpisy. Vzniká tak podľa nich podozrenie, že vlky sú lovené v chránených územiach. Nikto podľa envirorezortu nevolá po plošnom love vlka. Hystériu PS odmieta. Nová vyhláška má zaviesť racionálny manažment populácie vlka dravého na Slovensku, skonštatoval.

Legislatívne babráctvo

„Legislatívne babráctvo predstaviteľov ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva ohľadom lovu vlkov môže viesť k vážnym problémom. Predpisy, ktoré upravujú povolené územia lovu, sú nezladené. Mapa s označením území, kde je lov zakázaný, dokonca obsahuje chyby,“ uviedol na svojej sociálnej sieti Michal Wiezik.

Plošný odstrel vlkov podľa neho ohrozuje celé svorky, ktoré sú kľúčové pre ekosystémy.

Progresívne Slovensko žiada ministrov o zastavenie plnenia kvóty na lov vlkov, aby sa zabránilo porušovaniu legislatívy.

Pozrite si tlačovú besedu Progresívneho Slovenska zo 7. januára 2025 o výzve na zastavenie lovu vlka:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok