Ochranári nesúhlasia s lovom vlka. Rezort podľa nich ignoruje vedecké argumenty, Taraba dostane výzvu
Pošlú výzvu ministrovi Tarabovi. Svetový fond na ochranu prírody na Slovensku, My sme les a AEVIS spolu s desiatkami vedcov ministra žiadajú, aby stiahol novelu vyhlášky, ktorou sa umožní lov vlka. Sú znepokojení, že rezort ignoruje vedecké argumenty.
Ministerstvo životného prostredia SR zdôvodňuje návrh na odstrel rastúcim počtom vlkov a škodami, ktoré spôsobujú na hospodárskych zvieratách. Odborníci však varujú, že takéto plošné riešenie nebude pre farmárov efektívne a môže situáciu zhoršiť. Podľa údajov Štátnej ochrany prírody SR by plánovaný odstrel 74 vlkov znamenal až 12 až 24% pokles celkovej populácie vlkov na Slovensku.
„Ministerstvo sa rozhodlo ignorovať vedecké poznatky a výsledky štúdií, na ktorých sa tu roky pracovalo. Čo je však najpodstatnejšie, zástupcovia MŽP SR neboli schopní predložiť žiaden dôkaz, analýzu alebo dáta, podľa ktorých by odstrel vlkov viedol k zníženiu škôd na hospodárskych zvieratách,“ vyhlásil Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.
Slovensko pripravuje nový režim lovu vlkov za prísnych podmienok. Envirorezort: Odmietame hystériu
Vlky znižujú počty autonehôd
V rámci námietok mimovládnych organizácií zazneli aj výsledky výskumu z amerického Wisconsinu, ktoré poukazujú na pozitívny vplyv vlkov na zníženie dopravných nehôd so zverou.
Po návrate vlkov do danej oblasti klesla nehodovosť s jeleňmi a srncami o 24 %, čo predstavuje 63-násobne vyššiu úsporu na majetku, než boli škody spôsobené vlkom na hospodárskych zvieratách.
Štúdia pritom poukazuje na vážny problém na Slovensku, kde zrážky áut so zverou tvoria 10 % všetkých škôd na vozidlách a podľa poisťovní často ohrozujú životy a zdravie vodičov a cestujúcich. Ministerstvo túto argumentáciu, napriek jej závažnosti, zamietlo.
Pozrite si reportáž k téme odstrelu vlkov z 28. novembra: