V Turci majú azúrovú vodu. Rieku kontaminovala neznáma látka a nestalo sa to prvýkrát
Rieku Turiec v Martine zafarbila neznáma látka na tyrkysovo. Azúrová voda okamžite zalarmovala hasičov a inšpekciu životného prostredia. Pre vodárov to ale nie je nič nové. Na problém upozornili už pred rokmi.
Tyrkysová voda vytekala z kanalizačnej rúry priamo do rieky Turiec. Okoloidúci vodáci si to všimli a okamžite privolali hasičov a políciu.
Vytekala modrá tekutina
„Vytekala tu modrá tekutina, podľa môjho názoru chemikália, dosť to zapáchalo. Vytekalo to vo veľkých množstvách, ja som tu čistého času strávil asi tri a pol hodiny a stále to tieklo,“ konštatoval ohlasovateľ Ľuboš Gottwald.
„Podľa predbežných informácií máme také, že sa jedná o farbu, ktorá by nemala byť toxická a v podstate zdraviu pre ľudský organizmus neškodná,“ vysvetľuje vedúci OPT OR HaZZ v Martine Miloš Kmeť.
Kanalizačná rúra prechádza priemyselnou zónou, kde sa nachádza niekoľko firiem.
Prebieha inšpekcia
Inšpekcia životného prostredia si to podľa našich informácií namierila rovno do závodu, kde sa vyrábajú rôzne druhy obalov.
„Slovenská inšpekcia životného prostredia v danej veci začala výkon štátneho dozoru. V tejto chvíli o prebiehajúcom šetrení nemôžeme bližšie informovať,“ uviedla v písomnom stanovisku inšpekcia.
„Momentálne prebieha vyšetrovanie a plne spolupracujeme s úradmi, aby sme zistili príčinu a prijali vhodné opatrenia na riešenie situácie. Ako oznámila Slovenská inšpekcia životného prostredia, na mieste boli odobraté vzorky, čakáme na výsledky,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti DS Smith Martin Němec.
Nie je to prvýkrát
Toto však nie je prvýkrát, čo sa zafarbená tekutina cez kanalizačnú rúru dostala do Turca.
Priezračná, ale zradná. Voda zo studničiek v Slovenskom raji môže ohroziť zdravie, varujú hygienici
Na problém narazili už Turčianske vodárne pred vyše tromi rokmi a rovno na to upozornili inšpekciu životného prostredia.
„Keď sme skontrolovali odľahčovaciu stoku, ktorej sa to konkrétne týka, zistili sme v podstate neoprávnené napojenie do tejto stoky niektorým subjektom, ktorý je tam napojený, ale prebralo si to životné prostredie. Potom sa to zopakovalo ešte v roku 2023 dvakrát – v júli a v auguste,“ tvrdí výrobný riaditeľ spoločnosti TURVOD Peter Babej.
Vybudovali tam rybovod
„Je nepredstaviteľné, aby sa toto dialo v západných krajinách, aby nejaká spoločnosť, ktorá tu podniká, takýmto spôsobom nakladala v podstate s hocijakými chemikáliami,“ pohoršuje sa ohlasovateľ Ľuboš Gottwald.
K úniku neznámej látky došlo v miestach, kde vodohospodári pred piatimi rokmi vybudovali 250-metrový rybovod, ktorým migruje aj hlavátka podunajská, najväčšia lososovitá ryba v Európe.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac