Meta po Trumpovom víťazstve zmenila pravidlá. Na Facebooku je prípustné označiť ženu za predmet a homosexuála za duševne chorého
Za niektoré nenávistné prejavy voči homosexuálom či ženám po novom nehrozí na platformách spoločnosti Meta žiadna reštrikcia či zmazanie príspevku. Firma Marka Zuckerberga zmenila po nedávnych voľbách v USA pravidlá.
Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, v utorok oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou. Takéto overovanie teraz ponechá na užívateľoch, obdobne ako to už v súčasnosti robí sociálna sieť X Elona Muska. Informovali o tom agentúry AP a AFP.
Táto zmena však prišla v rámci väčšej aktualizácie spôsobov, akým Meta moderuje svoj obsah. Používatelia sociálnych sietí si hneď všimli niekoľko bodov, ktoré sú prinajmenšom zvláštne.
Meta v nich totiž explicitne hovorí o tom, že niektoré základné pravidlá jej platforiem sa môžu porušiť, pokiaľ ide o útoky namierené na LGBTI+ menšinu. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zásad, ktorý je dostupný na amerických serveroch Meta.
Meta ruší program na overovanie faktov, inšpirovala sa sieťou X. Zuckerberg to zdôvodnil slobodou prejavu
Slovenská, resp. európska verzia týchto zásad konkrétne zmeny zatiaľ neobsahuje a nie je jasné, či vôbec pribudnú. To, čo môže Meta pripustiť na svojich platformách, totiž môže byť regulované v Európe inak na základe legislatívy EÚ.
Občas je urážka v poriadku
Používatelia na sociálnych sieťach poukázali najmä na zmeny, ktoré nastali v sekcii o obviňovaní iných používateľov z toho, že trpia duševnou chorobou či inou mentálnou abnormalitou.
Meta takéto obvinenia doteraz prísne zakazovala, no po novom explicitne píše, že sú povolené, ak budú namierené na osobu z LGBTI+ komunity.
„Povoľujeme obvinenia z duševnej choroby alebo abnormality na základe pohlavia alebo sexuálnej orientácie, vzhľadom na politický a náboženský diskurz o transgenderizme,“ píše Meta v pravidlách.
Inak povedané, po novom budú môcť minimálne americkí používatelia niekomu povedať, že je duševne chorý, ak sa bude napríklad prezentovať ako homosexuál.
Stíhanie voči exposlancovi PS Hellebrandtovi je na konci. Teraz sám zvažuje podanie trestného oznámenia
V tom istom bode Meta píše o tom, že povoľuje aj diskusiu o tom, či by sa mohli ľudia s inou ako heterosexuálnou orientáciou či inou rodovou identitou uchádzať o niektoré zamestnania. Spoločnosť menuje napríklad pracovné miesta v armáde či školstve.
Portál The Verge dodáva, že zo zásad kompletne zmizla aj sekcia, ktorá konkrétne zakazovala dehumanizujúce zmienky o transrodových alebo nebinárnych ľuďoch ako „to“ alebo odkazovanie na ženy „ako na predmety v domácnosti alebo majetok alebo predmety vo všeobecnosti“. Inými slovami, na Facebooku alebo Instagrame je už v poriadku nazvať ženu, trebárs, umývačkou riadu.
Posledná zmena sa nachádza v sekcii o odopieraní prístupu do rôznych priestorov na základe charakteristík ľudí, čím má Meta na mysli napríklad rasovú príslušnosť.
Takéto obmedzenia sú stále na sociálnych sieťach spoločností zakázané, avšak s výnimkou pohlavne alebo rodovo podmieneného vylúčenia z priestorov bežne obmedzených pohlavím, ako sú toalety, športy a športové ligy, zdravotné a podporné skupiny alebo konkrétne školy.
Fact-checking končí
Mnoho pozornosti pritiahlo aj spomínané zrušenie overovania faktov. „Zbavíme sa overovateľov faktov, ktorí boli politicky príliš zaujatí a zničili viac dôvery, než jej vytvorili, obzvlášť v USA,“ informoval v príspevku na sociálnych sieťach zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg.
Dodal, že spoločnosť v tomto smere prejde na systém podobný tomu, aký používa sieť X, pričom najskôr ho spustí len v USA.
„Vidíme, že tento prístup funguje v spoločnosti X - kde splnomocňujú svoju komunitu (užívateľov), aby rozhodla, kedy sú príspevky potenciálne zavádzajúce a potrebujú širší kontext,“ uviedol Joel Kaplan, ktorý je v Meta šéfom pre globálne záležitosti.
Zuckerberg priznal, že avizované zmeny sú aj dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, priblížila agentúra AP.
Och, Kanada! Trump zdieľal obrázok, na ktorom je celá Severná Amerika územím USA. Ani omylom, reagoval Trudeau
Meta uviedla, že so svojím programom na spravovanie obsahu „zašla príliš ďaleko“, pričom spravila „priveľa chýb“ a cenzurovala až príliš veľa obsahu.
Spoločnosť okrem toho informovala, že plánuje zrušiť obmedzenia týkajúce sa určitých tém, ktoré sú súčasťou bežného dialógu, a viac sa zamerať na „veľmi závažné porušenia“ pravidiel, ako napríklad terorizmus, sexuálne zneužívanie detí či drogy.
Trump je dlhoročným kritikom spoločnosti Meta, ktorú obviňuje z toho, že je voči nemu zaujatá. Facebook Trumpovi po útokoch jeho priaznivcov na Kapitol zo 6. januára 2021 zablokoval účet, ktorý mu však začiatkom roka 2023 obnovil. Zuckerberg sa však teraz podľa AFP snaží s Trumpom od jeho znovuzvolenia zmieriť, pričom Meta dokonca na Trumpovu inauguráciu a sprievodné podujatia 20. januára venuje milión dolárov.
O zmenách spoločnosti Meta sme sa rozprávali aj s IT špecialistom Ondrejom Mackom: