Stíhanie voči exposlancovi PS Hellebrandtovi je na konci. Teraz sám zvažuje podanie trestného oznámenia
Na Ústavu SR po voľbách prisahal aj Tomáš Hellebrandt z opozičného hnutia PS, čím sa začal jeho mandát poslanca. Toho sa však musel čoskoro vzdať, keďže sa prevalilo, že údajne spáchal trestný čin. Vyšetrovanie ukázalo iný záver.
Tomáš Hellebrandt, bývalý poslanec opozičného Progresívneho Slovenska, oznámil, že Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline ukončilo trestné stíhanie voči nemu vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu ohrozenia vírusom HIV. Prípad sa podľa Hellebrandta skončil jeho očistením.
„Zamlčaním svojej HIV diagnózy som nespáchal trestný čin ani som nikoho neohrozil, keďže som preukázateľne neinfekčný,“ uviedol Hellebrandt vo svojom stanovisku. Tvrdí, že vyšetrovateľ rozhodnutie ukončiť trestné stíhanie založil na znaleckom posudku a dodatočnej komunikácii so žilinskou nemocnicou a laboratóriom, ktoré vykonalo analýzu jeho krvi.
Hellebrandt upozornil, že výsledky serologických vyšetrení jednoznačne preukázali jeho neinfekčnosť. „Moja vírusová nálož je dlhodobo a stabilne pod detekčnou schopnosťou laboratórnych testov,“ zdôraznil. Zároveň obvinil nemocnicu, že v trestnom oznámení nepravdivo tvrdila, že v čase jeho hospitalizácie mal vysokú vírusovú nálož.
Zavážil znalecký posudok
Podľa uznesenia vyšetrovateľa, ktoré Hellebrandt zverejnil, pacienti s HIV, ktorí pravidelne užívajú antiretrovirálnu terapiu, sú považovaní za neinfekčných. „Na základe výsledkov vyšetrení virémie, ktoré vykazovali výsledok: nedetekovateľný vírus v krvi, ako aj s prihliadnutím na dlhodobé utlmenie množenia vírusu HIV v krvi pacienta účinnou virostatickou liečbou, je možné konštatovať, že menovaný nebol infekčný,“ uvádza sa v dokumente.
Trestné oznámenie zo strany Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline bolo založené na výsledkoch, ktoré podľa uznesenia nesprávne interpretovali. „Prítomnosť protilátok proti vírusu HIV teda nehovorí nič o infekčnosti konkrétneho jedinca,“ uvádza podľa exposlanca znalecký posudok.
Dalo sa tomu predísť? V Británii odhalili dlhoročný škandál, kde sa ľudia nakazili vírusom HIV po transfúzii krvi
Hellebrandt avizoval, že po očistení svojho mena plánuje podať trestné oznámenie na žilinskú nemocnicu za krivé obvinenie. Zvažuje aj občianskoprávne žaloby na politikov, ktorí ho počas prípadu kritizovali. „Verím, že spravodlivosť aj v týchto prípadoch nakoniec zvíťazí,“ vyjadril sa.
Prípad sa však úplne nekončí, keďže Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline bude ešte posudzovať, či Hellebrandt porušil oznamovaciu povinnosť, ktorá je súčasťou zákona o ochrane verejného zdravia. Hellebrandt plánuje argumentovať, že formálne porušenie zákona nenaplnilo znaky deliktu, pretože ako neinfekčný pacient nemohol ohroziť verejné zdravie.
Prezradil ho Fico
Kauza okolo vtedajšieho opozičného poslanca Hellebrandta sa začala vo februári tohto roka. Progresívec sa v tom čase vzdal poslaneckého mandátu, keďže, podľa jeho slov, vyvodil politickú zodpovednosť.
Lekári vám zachránili život, teraz čakajú, že aj vy si budete robiť svoju prácu. Šimečka vytkol Ficovi "rezignáciu"
Priznal, že pochybil, keď žilinskú nemocnicu neinformoval o svojej HIV diagnóze. Na verejnosť situáciu vyniesol až premiér Robert Fico (Smer-SD), keď sociálnych sieťach uviedol, že nemocnica na Hellebrandta podala trestné oznámenie.
Michal Šimečka, líder PS, však spochybnil, ako sa premiér k tejto informácii dostal, keď o nej Hellebrandt údajne sám nevedel. Šimečka zároveň naznačil možné zneužitie právomocí verejného činiteľa.
Pozrite si, ako sa opozičné strany vyjadrujú k aktuálnej kríze v zdravotníctve: