V Číne sa šíri vírus HMPV, objavil sa aj u našich susedov. Ohrozuje najmä pľúca a môže prerásť do epidémie

Ľudský metapneumovírus (HMPV) spôsobujúci príznaky podobné chrípke sa rýchlo šíri v Čine a objavil sa už aj v Maďarsku. Potvrdil to v utorok pre server infostart.hu maďarský virológ Miklós Rusvai.

Počet obetí legionárskej choroby v Poľsku stúpol na 11, nakazilo sa 144 ľudí
Foto: TASR/ Michal Svítok (ilustračná fotografia)

Ohrozuje najmä pľúca

Virológ zdôraznil, že nejde o nový typ vírusu. Ohrozuje najmä pľúca a spôsobuje ochorenia dýchacích ciest. V Maďarsku sa už HMPV objavil, v Národnom centre pre verejné zdravie a farmáciu takmer každý týždeň potvrdzujú nový prípad nákazy týmto vírusom.

Rusvai podotkol, že HMPV spôsobuje príznaky podobné chrípke, no ak sa k nemu pridružia ďalšie patogénne baktérie, môže spôsobiť až ťažký zápal pľúc.

V Číne narastajú obavy z rýchlo sa šíriaceho vírusu HMPV, ktorý túto zimu spôsobil nárast ochorení najmä medzi deťmi, píše infostart.hu.

Prípady HMPV

Ľudský metapneumovirus (HMPV) je príbuzný s respiračným syncytiálnym vírusom (RSV). K odhaleniu súčasnej epidémie viedlo podľa čínskych úradov testovanie nového systému hlásenia chorých, uviedli na facebooku zástupcovia iniciatívy, ktorá vznikla v reakcii na epidémiu covidu-19.

Počet prípadov HMPV sa v posledných týždňoch výrazne zvýšil v severných častiach Číny, najmä medzi deťmi. Podobne tam podľa Iniciatívy Sneh rastú aj prípady rinovírusov, časté príčiny bežného nachladnutia. Tamojší epidemiológovia sa zhodujú v tom, že zvýšený výskyt HMPV zodpovedá sezónnemu trendu.

„Tento vírus, prvýkrát identifikovaný v roku 2001 holandskými vedcami, pravdepodobne medzi ľuďmi koluje už stovky rokov,“ napísali. Mení sa podľa nich ale menej často ako chrípka.

HMPV patrí do rovnakej vírusovej rodiny ako respiračný syncytiálny vírus (RSV) a spôsobuje podobné krátkodobé infekcie. Zvyčajne sa objavuje v zimných mesiacoch a môže dosiahnuť epidemické rozmery. V Česku sa napríklad RSV viac šírili vlani na jeseň, keď ich epidémia predchádzala bežnej chrípkovej epidémii. Podľa českého Štátneho zdravotného ústavu ide o najčastejšiu príčinu infekcií dolných dýchacích ciest, u detí vyvoláva zápal drobných priedušiek s rizikom rýchleho rozvoja respiračnej tiesne.

Príznaky vírusu a vakcína

Príznaky HMPV zahŕňajú kašeľ, horúčku a upchatý nos, v ťažších prípadoch zápal pľúc či bronchitídu.

„Vírus sa prenáša kvapkami pri kašli alebo kýchaní, prípadne kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Najohrozenejšie skupiny sú malé deti a starší ľudia,“ doplnili odborníci z Iniciatívy Sneh.

Zatiaľ čo vakcína proti RSV bola pre Európsku úniu schválená v júni 2023, vakcína proti HMPV zatiaľ neexistuje, ale vedci na nej pracujú. Očakáva sa, že by mohla byť dostupná do niekoľkých rokov.

V Číne sa začala pred piatimi rokmi epidémia nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochorelo viac ako 777 miliónov ľudí, teda asi desatina svetovej populácie, a viac ako sedem miliónov ľudí zomrelo. Podané bolo viac ako 13 miliárd dávok vakcíny a na konci roka 2023 boli zaočkované dve tretiny svetovej populácie.

Pozrite si reportáž z 5. januára 2025 o kľúčových výzvach v zdravotníctve:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok