Teórie o úniku z laboratória sa nepotvrdili. Pandémiu koronavírusu spustili zvieratá z trhu vo Wu-chane, tvrdí štúdia
Na prelome novembra a decembra 2019 sa v čínskom meste Wu-chan objavila doposiaľ neznáma respiračná choroba. Vírus, neskôr pomenovaný Covid-19, zasiahol 777 miliónov ľudí, pričom 7 miliónov zomrelo. Hoci sa šírili rôzne názory o jeho pôvode, až tohtoročná štúdia potvrdila, ako začala pandémia, ktorá ochromila svet.
Milióny ľudí na Covid-19 zomreli, no skutočný počet obetí je pravdepodobne vyšší. Štatistiky zahŕňajú len oficiálne potvrdené prípady. Informuje o tom portál Novinky.cz.
Dlhé obdobie zostával pôvod choroby záhadou, hoci prvé nákazy boli spojené s trhom Chua-nan vo Wu-chane, kde sa obchodovalo nielen s rybami, ale aj so živými zvieratami. To viedlo k domnienke, že pôjde o ochorenie prenášané zo zvierat na človeka, a vyvolalo to rôzne dohady.
Teórie o pôvode vírusu
Vírus s podobným genómom nenašli ani u cibetiek, ktoré prenášali SARS, či šupinavcov alebo iných zvierat. Preto sa začali objavovať teórie, že vírus unikol z laboratória Wuchanského virologického ústavu, kde sa koronavírusy skúmali. Malo ísť o vírusy získané z bývalej bane v Je-nane, kde žili netopiere nakazené vírusom veľmi podobným vírusu SARS-CoV-2.
Ďalšia teória hovorila o umelom pôvode vírusu či o manipulácii s génmi prírodného vírusu, ktorá sa vymkla z rúk. Realita však bola iná a prostejšia.
Prenášačmi boli zvieratá z trhu
Výskum zo septembra publikovaný v časopise Nature potvrdil, že prenášačmi vírusu boli niektoré druhy zvierat predávané na trhu. Zatiaľ však nie je isté, či išlo len o prenášačov, alebo či sa tieto zvieratá vírusom tiež nakazili.
Analýzu protilátok u zvierat z trhu Chua-nan a analýza vírusových génov prebehla na univerzite v Arizone a v Scripps Research Institute v Kalifornii.
V Európe sa šíri nový variant koronavírusu s názvom XEC. V najbližších mesiacoch môže naberať na sile
Výskum odhalil, že vírus prenášali psíky medvedíkovité a cibetky, zvieratá známe aj z prenosu SARS na ľudí. Vzorky z týchto zvierat sa porovnali s genetickou informáciou vírusu od prvých nakazených, u ktorých sa predpokladalo, že sa nakazili na trhu.
Ukázalo sa, že rozmanitosť vírusov zo zvierat sa zhoduje s rozmanitosťou vírusov u prvých infikovaných ľudí. To vyvracia teóriu o jednom jedinom vírusovom kmeni pochádzajúcom z laboratória, ktoré stále pokračuje vo výskume vírusov.
Znepokojivé je, že sa na zvieratách objavili aj ďalšie vírusy prenosné zo zvierat na človeka. To poukázalo na vysoké riziko, ktoré predstavujú trhy s exotickými zvieratami v preľudnených mestách, a na potenciál šírenia ďalších infekčných chorôb z týchto lokalít.
Prvé prípady sa objavili v novembri 2019
Presný dátum prvého prípadu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 nie je známy. Odhady sa rôznia, prvé prípady sa pravdepodobne objavili už v novembri 2019.
Za najpravdepodobnejšie sa považuje, že sa prvé prípady objavili 17. novembra, to však zrejme už boli štyri, takže sa špekuluje, že prvý nakazený sa objavil už 4. novembra.
Začiatkom decembra bolo nakazených už niekoľko osôb, pričom Čína oficiálne diagnostikovala prvý prípad 8. decembra. Do 20. decembra sa počet nakazených vyšplhal na 60.
O novej pľúcnej chorobe vyvolanej vírusom označovaným vtedy ako SARS-CoV-2 informovala Čína svetovú zdravotnícku organizáciu až 30. decembra.
Výskum ukazuje, že covid zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Stačí, ak sa človek v prvej vlne nedal zaočkovať a ochorel
Pandémia, ktorá ochromila svet
Výskyt ochorenia bol najčastejšie spojený s trhom Chua-nan, kde sa obchodovalo nielen s rybami, ale aj s rôznymi živými zvieratami, vrátane tých voľne žijúcich. Prvý zaznamenaný prípad z 1. decembra však s týmto trhom nesúvisel.
Genóm vírusu sa podarilo sekvenovať 5. januára. Vtedy sa potvrdilo, že ide o doposiaľ neznámy vírus. Prvé úmrtie 61-ročnej ženy ohlásili 9. januára. Bola pravidelnou návštevníčkou trhu.
Ochorenie sa rýchlo šírilo, no wuchanské úrady oficiálne potvrdili prenos z človeka na človeka až 21. januára, hoci už predtým bolo zrejmé, že k takémuto prenosu dochádza.
Ochorenie sa neskôr rozšírilo aj do zahraničia, 17. januára ho potvrdili v Thajsku a 20. januára v USA a Južnej Kórei.
V jedenásťmiliónovom meste Wu-chan, ktoré bolo epicentrom pandémie, boli 23. januára zavedené prísne karanténne opatrenia. Následne sa spustili lockdowny aj v ďalších mestách.
Svetová zdravotnícka organizácia reagovala vyhlásením globálnej zdravotnej núdze 30. januára, avšak s vyhlásením pandémie váhala až do začiatku marca.
Vláda predstavila covidové amnestie. O čo ide?