Výskum ukazuje, že covid zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Stačí, ak sa človek v prvej vlne nedal zaočkovať a ochorel

Toto riziko sa týka nielen pacientov so srdcovými ochoreniami, ale aj tých bez predchádzajúcich zdravotných problémov.

infarkt
Foto: Profimedia/Krisana Antharith / Panthermedia

Štúdia, ktorú podporil Národný inštitút zdravia (NIH; primárna agentúra vlády Spojených štátov - pozn. red.), priniesla dôležité zistenia o dlhodobých kardiovaskulárnych rizikách spojených s vírusom COVID-19.

Podľa výskumu, ktorý zahŕňal neočkovaných pacientov infikovaných v prvej vlne pandémie, sa ukázalo, že COVID-19 významne zvyšuje riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody a smrti až do troch rokov po infekcii.

Toto riziko sa týka nielen pacientov so srdcovými ochoreniami, ale aj tých bez predchádzajúcich zdravotných problémov. Na štúdiu upozornil vedecký portál SciTechDaily.

Nový kardiovaskulárny rizikový faktor

Zvlášť vysoké riziko sa pozorovalo u jedincov s ťažkými prípadmi ochorenia.

U pacientov s krvnými skupinami A, B alebo AB bolo riziko takmer štvornásobné, zatiaľ čo u pacientov s krvnou skupinou 0 bolo riziko nižšie.

Tieto zistenia naznačujú, že ťažké prípady COVID-19 môžu predstavovať nový kardiovaskulárny rizikový faktor. Vedci zároveň zdôrazňujú potrebu ďalších výskumov na potvrdenie týchto výsledkov v širších a rôznorodejších populáciách.

Zistenia štúdie podporujú tvrdenie, že COVID-19 by mohol mať dlhodobý negatívny vplyv na zdravie srdca, najmä u ľudí, ktorí sa nakazili počas prvej vlny pandémie.

Potrebné sú ďalšie štúdie, ktoré by sa zamerali aj na očkovaných pacientov a hodnotili, ako ovplyvňuje vakcína riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Reportáž z 19. septembra o novšej vakcíne proti covidu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok