Mier na úkor straty. Vyčerpaní ukrajinskí vojaci uvažujú o prímerí s Ruskom, nádeje vkladajú do Trumpa
Po troch rokoch vojny ukrajinskí vojaci a civilisti čoraz častejšie hovoria o potrebe rokovať o mieri. Podľa analýzy BBC niektorí vojaci odmietajú rokovať a chcú pokračovať v boji. Mnohí z nich sledujú, ako sa k vojenskému konfliktu postaví budúci americký prezident Donald Trump.
Ruská invázia na Ukrajinu trvá už takmer tri roky. Na prvý pohľad vyzerá súčasná situácia ako vojenský pat, obrancovia však každým dňom strácajú čoraz viac územia. Ukrajinskí vojaci si to dobre uvedomujú.
Ukrajina v poslednom čase vo vojne stráca viac, než sa očakávalo. Optimizmus Západu sa otupil, tvrdí expert
Ukrajinci dúfajú v skorý koniec vojny
Úvahy o mierových rokovaniach - hoci v ťažkých podmienkach - už nie sú na frontovej línii ani v ukrajinských domácnostiach takým tabu, ako kedysi. Britská stanica BBC vyspovedala vojakov strážiacich Kurachovo, kde sa aktuálne odohrávajú najostrejšie boje, informuje portál CNN Prima News.
Medzi nimi bol aj 31-ročný veliteľ menom Surt. Na začiatku vojny veril, že konflikt sa skončí do troch rokov. Teraz hovorí, že sa psychicky pripravuje na ďalších desať rokov bojov. Odmieta však myšlienku vyjednávania s Ruskom a uprednostňuje skôr druhý prístup: „Bojovať ďalej.“
Rovnako ako ostatní vojaci, aj on je zvedavý, ako sa k vojne postaví nový americký prezident Donald Trump. „Je to dosť ambiciózny človek a myslím si, že sa bude usilovať o mier,“ hovorí. Obáva sa však výsledku akýchkoľvek rokovaní.
„Sme realisti, chápeme, že pre Ukrajinu nebude spravodlivosť. Mnohí sa budú musieť zmieriť s tým, že ich domovy sú zničené raketami a strelami. Že ich blízki boli zabití, a to bude ťažké,“ povedal pre BBC.
Vyčerpaní vojaci a rastúce straty
Po boku Surta bojuje aj Denys, ktorý sa dobrovoľne prihlásil na front z Nemecka. Je presvedčený, že Ukrajina by mala aspoň zvážiť prímerie. Myslí si, že ukrajinské straty sú vyššie, ako sa oficiálne uvádza - viac ako 400 000 mŕtvych a zranených. Mobilizácia väčšieho počtu obyvateľov by podľa neho problém nevyriešila.
„Len si myslím, že veľa motivovaných vojakov je buď stratených, alebo sú prekliate vyčerpaní. Prímerie nie je žiaduce, ale nemôžeme pokračovať ešte mnoho rokov,“ domnieva sa.
Webová stránka BBC upozornila, že tí, ktorých sa vojna osobne dotýka, budú skôr chcieť rokovať o mieri. Napríklad 89-ročná Mariya, ktorá utiekla do mesta Dnipro pred delostreleckou paľbou, požaduje ukončenie bojov.
„Neviem, ako sa obe strany budú môcť pozrieť druhej strane do očí po tom pekle, ktoré spáchali. Už teraz je jasné, že vojensky nikto nevyhrá, preto potrebujeme rokovania,“ domnieva sa.
Trumpov mierový plán
Otázkou zostáva, ako presne bude prípadná Trumpova mierová dohoda vyzerať. A či na ňu Ukrajinci a Rusi pristúpia. Webová stránka The Kyiv Independent upozornila, že Moskva nie je spokojná s prvým náčrtom dohody a pravdepodobne by ju nepodporila.
Súčasťou možnej dohody je aj pozastavenie rokovaní o vstupe Ukrajiny do NATO najmenej na 20 rokov. Výmenou za tento ústupok by Kyjev naďalej dostával západné zbrane a na dodržiavanie prípadného prímeria by dohliadali európske sily.
Pozrite si archívnu reportáž o telefonáte Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom z 10. novembra 2024: