Ukrajina v poslednom čase vo vojne stráca viac, než sa očakávalo. Optimizmus Západu sa otupil, tvrdí expert

22.12.2024 00:00

Ukrajina v posledných mesiacoch vojnového konfliktu s Ruskom stráca podľa Zdeňka Petráša z Univerzity obrany oveľa viac, ako sa čakalo.

Ukrajina, požiar
Foto: TASR/AP
Hasiči hasia požiar po ruskom útoku na obytnú štvrť v Charkove na Ukrajine (10. februára 2024).

Celkovo priebeh konfliktu v roku 2024 trochu otupil optimistický pohľad Západu na možné prevzatie iniciatívy ukrajinskou stranou, povedal Petráš pre ČTk. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu predvlani vo februári.

Ukrajina stráca viac, ako sa čakalo

"Ak budeme hodnotiť vývoj konfliktu v roku 2024, potom bude potrebné podotknúť, že Ukrajina predovšetkým v posledných mesiacoch stráca oveľa viac, ako sa čakalo. V tejto chvíli je ťažké posúdiť, či je to v dôsledku kritického nedostatku vojakov na nasadenie na frontovej línii, či v dôsledku začatia ofenzívy v Kurskej oblasti, keďže to mohlo oslabiť ukrajinskú obranu na kľúčových úsekoch frontovej línie a možno tým Ukrajina poskytla Rusku až príliš priestoru na ďalší postup," uviedol Petráš.

Rovnako je podľa neho zložité hodnotiť, či dodávky zbraní a munície spĺňali požiadavky Kyjeva, pokiaľ ide o kvalitu a množstvo, a či sa naopak zo strany Západu od týchto dodávok neočakávalo až príliš, pokiaľ išlo o zmenu vo vývoji vojny.

"Celkovo možno povedať, že priebeh konfliktu v roku 2024 trochu otupil optimistický pohľad Západu na možné prevzatie strategickej iniciatívy ukrajinskou stranou," uviedol Petráš.

Podľa neho je veľmi nepravdepodobné, že by Ukrajina v krátkodobom horizonte dosiahla taký vojenský potenciál, ktorý by jej umožnil začať postupné vytláčanie ruských jednotiek z okupovaného územia a obnoviť svoju pôvodnú teritoriálnu integritu.

Práve tak znel pôvodný politický cieľ deklarovaný prezidentom Volodymyrom Zelenským v úvode konfliktu.

Ukrajina však má podľa Petráša čiastočnú výhodu v tom, že stále drží aspoň časť územia v oblasti Kurska. "Ak by v dohľadnej dobe došlo k rokovaniam o mierovom usporiadaní, bude práve zisk územia a jeho vojenská kontrola kľúčovým argumentom oboch strán pri snahe dosiahnuť diplomatický úspech," povedal odborník.

V danej chvíli sa podľa neho ukazuje, že Rusko stále verí vo svoju vojenskú silu, zatiaľ čo Ukrajina sa bude hlavne opierať o diplomatickú podporu svojich západných spojencov, ktorých vplyv by mal prinútiť kremeľské vedenie k územným ústupkom.

Kremeľ verí, že má najlepšie podmienky

V kontexte súčasného vývoja vojny však Kremeľ podľa Petráša verí, že má najlepšie podmienky na presadenie svojich cieľov a že bude schopný vnútiť kompromis podľa svojich vlastných podmienok.

"Otázkou potom zostáva, či ruské velenie bude usilovať o rozšírenie taktického úspechu v podobe dobytého územia vo východnej časti frontu, predovšetkým v smeroch na Kupjansk, Kreminnu a Pokrovsk, čo sú oblasti majúce význam z hľadiska dopravnej infraštruktúry a sú tým pádom dôležité pre zabezpečenie zásobovania a logistickú podporu. Z vojensko-strategického hľadiska by tento zámer zmysel mal, a rovnako aj existujúce sústredenie síl v tomto mieste takémuto vývoju nasvedčuje," uviedol Petráš.

Pozrite si aj reportáž z 20. decembra o ruských útokoch na Kyjev:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok