Baerbocková a Barrot v Damasku: Toto môže byť cesta k politickému zmieru medzi Sýriou a Európou

3.1.2025 19:39

Nové vzťahy so Sýriou a pokojné odovzdanie pomoci. Také sú očakávanie nemeckej ministerky zahraničných vecí a jej francúzskeho kolegu, ktorí navštívi Damask. Ide o prvú návštevu na úniových šéfov diplomacie v Sýrii od pádu režimu Bašára Asada v závere minulého roka.

Annalena Baerbocková a Jean-Noel Barrot sa v Damasku stretli s Ahmadom Šarom, sýrskym de facto lídrom a šéfom sýrskej povstaleckej aliancie Haját Tahrír aš-Šám. Ich cesta mala byť signálom, že nový politický začiatok medzi Sýriou a Európou je možný.

Viacero signálov

V uplynulých týždňoch sa objavilo viacero pozitívnych signálov. Z času na čas sa vynárali otázky, či tieto signály neboli len lakmusovým papierikom. Ale práve preto som sem prišla a presvedčila sa o tom sama. Chcela som hovoriť s rôznymi zainteresovanými stranami, nielen s vládou.

Pred rokovaním so sýrskym lídrom navštívili Baerbocková a Barrot neslávne známy väzenský komplex Sednaya, ktorý má prezývku aj "ľudský bitúnok". Počas režimu Bašára Asada tu systematicky mučili a popravili tisíce civilistov.

„Sýrčania boli príliš dlho rukojemníkmi režimu Bašára Asada. Je najvyšší čas, aby si svoju krajinu vzali späť, a to cez politickú transformáciu, ktorá umožní zastúpenie všetkých komunít v ich rozmanitosti, bez akejkoľvek diskriminácie na základe náboženstva alebo pohlavia.“ hovorí francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Asadov režim sa zrútil 8. decembra po tom, ako skupina Haját Tahrír aš-Šám, ktorá je na sankčnom zozname EÚ a zozname teroristických skupín, rýchlo získala kontrolu nad Sýriou. Západné vlády odvtedy hľadajú spôsob, ako komunikovať s novým sýrskym vedením.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok