Nepokoje v Sýrii neutíchajú ani na Štedrý deň. V Damasku podpálili vianočný stromček, kresťania vyšli do ulíc
Viacero sýrskych kresťanov v utorok (24. 12.) demonštrovalo v uliciach Damasku po tom, čo dvaja muži podpálili vianočný stromček v meste Sukailabíja na severozápade krajiny v provincii Hamá. Väčšina obyvateľov mesta sú grécki pravoslávni kresťania. Informuje o tom agentúra DPA.
Zdroj z bezpečnostného prostredia v provincii Hamá pre agentúru DPA uviedol, že vianočný stromček v meste podpálili dvaja ľudia a jeden z nich bol zatknutý.
Earlier today, armed extremists set fire to a Christmas tree in Suqaylabiyah in Hama, Syria. Local channels say they were Uzbek militants.
— The Cradle (@TheCradleMedia) December 23, 2024
HTS apologized for the incident and promised to deal with any future threats, but many Christians do not believe this will happen. pic.twitter.com/1Op98CUmTB
Útok pobúril kresťanskú komunitu
Po tomto incidente demonštranti vyšli do ulíc hlavného mesta a požadovali, aby sa Sýria po skončení občianskej vojny vyhla náboženským sporom, ktoré môžu destabilizovať spoločnosť. "Všetci skandovali a žiadali ochranu kresťanov v Sýrii," uviedol jeden z demonštrantov.
Otázka bezpečnosti kresťanských komunít v Sýrii sa opätovne otvorila po páde režimu prezidenta Bašára Asada a prevzatím moci v krajine povstaleckými skupinami na čele s Hajat Tahrír aš-Šám, ktorá ma korene v radikálnom islame.
Líder HTS a súčasný faktický líder Sýrie Ahmad Šara však po prevzatí moci viackrát zdôraznil, že vláda bude rešpektovať náboženské menšiny.
Z Moskvy sa chce presťahovať do Londýna. Manželka zosadeného sýrskeho diktátora požiadala o rozvod
Majú právo na strach
Sýrska kresťanská komunita podľa AFP vo všeobecnosti podporovala Asadovu vládu od začiatku občianskej vojny v roku 2011, pričom zvrhnutý prezident Asad sa staval do pozície ochrancu menšín.
Sýrski cirkevní hodnostári v pondelok odporučili tamojším kresťanom, aby tento rok podľa možnosti obmedzili oslavy vianočných sviatkov. Biskup asýrskej pravoslávnej cirkvi Andrew Bahhi pre DPA zdôraznil, že sýrski kresťania "majú právo na strach" a že "medzi slovami a činmi (povstalcov) je konflikt a rozpor."
"V priebehu rokov boli kresťanské štvrte východného Damasku zasiahnuté stovkami striel a my sme to vydržali v našich domovoch, ale teraz je atmosféra stále nejednoznačná. Vyhlásenia nového vedenia v Damasku sú upokojujúce a zdôrazňujú rešpekt voči všetkým náboženským skupinám, ale niektoré činy a heslá sú pre nás zdrojom obáv a najbližšie dni budú skúškou," vyhlásil Bahhi.
Politické aj náboženské napätie v krajine narastá
Náboženská situácia v Sýrii je mimoriadne komplikovaná. Okrem vyznávačov islamu zo sunnitskej a šiitskej vetvy tam žije aj veľa kresťanov, rozdrobených vo viacerých menších komunitách.
Pred vypuknutím občianskej vojny sa podiel kresťanov podľa francúzskeho denníka Le Monde odhadoval na osem percent. V súčasnosti je ich omnoho menej, podľa odhadov len asi 2 percentá, približne 500 000 ľudí.
Väčšina sýrskych kresťanov sa hlási ku Gréckej pravoslávnej cirkvi, Maronitskej katolíckej cirkvi a Starobylej (Asýrskej) cirkvi Východu.
Pozrite si reportáž o protestoch v Srbsku z 22. decembra 2024: