Prečo nás roztomilé tváre tak priťahujú? Vedci vysvetľujú, čo sa skrýva za týmto inštinktívnym fenoménom
"To je také roztomilé," rozplývajú sa často ľudia pri pohľade na stvorenie s veľkými očami, vysokým čelom a malým nosom. Koncept roztomilosti platí nielen u detí, ale aj zvieracích mláďat. Agentúra DPA zisťovala, prečo to tak je.
Vyššie opísané znaky u ľudí vyvolávajú pozitívne pocity, hovorí Norbert Sachser z Inštitútu pre neurovedy a behaviorálnu biológiu Münsterskej univerzity. Vzbudzujú u človeka presvedčenie, že "sa o tohto tvora chcú starať".
Pomer, ktorý priťahuje pozornosť
S konceptom roztomilosti prišiel už v 40. rokoch minulého storočia rakúsky zakladateľ modernej etológie, teda vedy zaoberajúcej sa správaním živočíchov, a neskorší nositeľ Nobelovej ceny Konrad Lorenz. Popri typických črtách v tvári, ako sú veľké okrúhle oči, bucľatá tvár, drobný nos a vysoké čelo, ide aj o pomer veľkosti tela a hlavy a o určitú "neohrabanosť". A to príde ľuďom roztomilé.
Tieto črty vyvolávajú vrodené, inštinktívne reakcie. A platí to pre všetkých ľudí na svete. Tieto pudy sa dajú doložiť aj experimentálne: keď sa pomocou softvéru črty charakteristické pre roztomilosť zvýraznia, zosilňuje u pokusných jedincov potreba o toto stvorenie starať. A že to funguje aj v prípade zvierat, dokazuje nadšenie, aké medzi návštevníkmi zoologických záhrad vzbudzujú mláďatá.
V roku 2006 v berlínskej zoo prišiel na svet ľadový medveď Knut a stal sa senzáciou, hviezdami sa stali mláďatá pandy Leni a Loni, rovnako ako mladá samička hrošíka libérijského Toni. Takéto zvieracie celebrity priťahujú davy návštevníkov aj záujem médií.
Hrošík z thajskej zoo pobláznil internet. Rád sa kúpe, hryzie ošetrovateľa do kolena a šokoval kryptosvet
Zoo aj reklama využívajú roztomilosť vo svoj prospech
O takejto pozornosti si mnohí politici môžu nechať len zdať, podotýka Sachser. Pripomína, že bez ohľadu na to, akú reklamnú stratégiu zoologické záhrady používajú, spravidla nerobia veľký humbuk okolo toho, keď majú vo svojom chove napríklad nového vzácneho jedovatého hada. Doba, ktorú psy strávia v útulkoch, ako ich niekto adoptuje, podľa Sachsera súvisí s tým, ako veľa majú výrazných čŕt zapadajúcich do konceptu roztomilosti. Nie je náhodou, že Svetový fond na ochranu prírody má ako svoje logo pandu, a nie "nejakú zmiju, ktorej hrozí vyhynutie", hovorí Sachser.
Reakcie na črty charakteristické pre roztomilosť sa podľa tohto vedca prejavujú už u štvormesačných detí. "Samozrejme im nemôžeme klásť otázky, ale možno im ukazovať rôzne obrázky a potom sledovať, ako dlho sa tieto bábätká kam pozerajú," opisuje Sachser. Dodáva, že väčšiu pozornosť venujú obrázkom spĺňajúcim kritériá roztomilosti.
A toho, ako na ľudí pôsobí koncept roztomilosti, využíva aj reklama a marketing. Vystopovať sa to dá pri autách alebo pri robotoch. "Napríklad roboty fungujúce ako ošetrovatelia sú oveľa lepšie prijímané, keď spĺňajú kritériá pre detskú roztomilosť," hovorí Sachser.
Známe osobnosti pomáhajú zvieratám v útulkoch kalendárom: