ROZHOVOR: Nenávisť prevalcovala politiku. Kaliňák nechápe, ako mohla bývalá vláda odovzdať Ukrajine stíhačky a S-300
Pratrvávajúca vojna u našich susedov, atentát na premiéra či obranné nákupy za stovky miliónov eur v čase konsolidácie. Čo priniesol rok 2024 z hľadiska obrany a bezpečnosti? O týchto témach sme sa rozprávali s podpredsedom vlády a ministrom obrany Robertom Kaliňákom.
Atentát na premiéra Roberta Fica môžeme považovať za udalosť roka. Ako však poznačil chod rezortu obrany a samotného ministra?
"Mňa osobne zasiahol úplne zásadne, pretože bol vývrcholením tej štvavej kampane, ktorá sa organizovala tak proti Smeru, ako aj proti samotnému Robertovi Ficovi. Potom nasledovali dvoje prehraté voľby, kde tí militantní priaznivci liberálneho prostredia to nevedeli zniesť," vyjadril sa Kaliňák.
Spoločnosť nerieši politiku, ale nenávisť
Celá spoločnosť podľa ministra nerieši politiku, to znamená či bude na Slovensku lepšie, alebo či zlepšíme sociálne dávky alebo či sa pohneme ďalej vo vzdelávaní.
Kaliňák tvrdí, že sa rieši ako "poraziť, odstrániť alebo dokonca zastreliť Roberta Fica".
"Čiže toto vyvrcholenie bolo úplne zásadné. Ja som sa pokúsil po atentáte bezprostredne, aby došlo k nejakému zmiereniu, k nejakému posunu k tomu, aby aj tí, ktorí medializujú všetky tieto veci, sa posunuli smerom k zmiereniu," hovorí.
Smer sa viackrát podľa Kaliňáka ospravedlňoval za mnohé veci a aj veľa vecí zmenili. Z opozície však žiadnu odozvu nedostali. Počas Ficovho liečenia a pobytu v nemocnici Kaliňák pripustil, že počas tých štyroch mesiacov zanedbával rezort obrany, pretože mal iné povinnosti.
VIDEO: Premiér bol v Handlovej, obyvatelia nečakali, že sa vráti. Mám traumu, ale nie z atentátu, povedal novinárom
Vojna na Ukrajine očami Kaliňáka
Z reality podľa ministra obrany vyplýva, že Ukrajina sa bude musieť vzdať časti svojho územia. Ako podotkol, slovenským záujmom je, aby sa vojna v krajine okamžite skončila a nastali mierové rokovania a prímerie medzi stranami. Podstatné podľa neho je usporiadanie krajiny po vojne.
"Je pravdepodobné, že si Ukrajina neuvedomuje, že sa nikdy nepresťahuje medzi Nemecko a Švajčiarsko, ale vždy bude mať najväčšiu hranicu s Ruskou federáciou. To, kto je agresor, je tu nepochybné, pretože Rusko prekročilo všetky pravidlá a porušilo medzinárodné právo, ale treba vnímať aj to, čo sa deje aj v iných priestoroch a či máme rovnaký meter aj na ostatné spory," uviedol minister.
Pri výdavkoch na obranu je podľa Kaliňáka dôležité sústrediť sa na nové armádne trendy. Zdôraznil, že aktuálne vedenie ministerstva obrany vie, kde sú slovenské rezervy v armáde a podľa akých priorít postupovať.
"Pre nás je najväčším záujmom, aby tá vojna okamžite prestala a nastalo nejaké mierové rokovanie, nejaké prímerie, na ktorom sa všetci, samozrejme, môžeme nejakým spôsobom podielať. Ale je dôležité, aby predovšetkým prestali umierať ľudia," vyhlásil.
Zelenskyj reaguje na Fica. Obviňuje ho, že na pokyn Putina otvoril druhý energetický front proti Ukrajine
Drahé nákupy a zabezpečenie Slovenska
Aj keď frontová línia je viac ako tisíc kilometrov od nás, pre nášu bezpečnosť to podľa Kaliňáka znamená viaceré výzvy.
Ukrajina kritizuje Poľsko, že jej nechce poslať stíhačky MIG-29. Čakajú totiž na nové, ktoré si zakúpili, aby mali čo použiť v prípade núdze. Kaliňák kritizuje bývalú vládu, že takto "nepochopiteľne" odovzdala bojové lietadlá Ukrajine priamo z aktívnej služby.
"My sme bez akejkoľvek náhrady odovzdali bojové lietadlá, protilietadlové systémy KUB, protilietadlové systémy S-300, naše vrtuľníky či bojové, či transportné. A to všetko vlastne išlo spolu s ďalšou muníciou a množstvom ďalších vecí," vymenoval.
"Nakonec práve NKÚ jasne hovorí o tom, že to bolo v rozpore so zákonom a aj s ďalšími pravidlami. No a našou úlhou bolo, aby sme tento prázdny priestor začali zaplňať," dodal minister.
A čo zvýšenie výdavkov na obranu?
Kaliňák si ako realista aktuálne rázne zvýšenie výdavkov na obranu nevie predstaviť, pretože krajina má aj iné potreby.
Kaliňákov rezort bude v roku 2025 podľa jeho slov "intenzívne" pokračovať v budovaní prešovskej nemocnice tak, aby počas roka mohla verejnosť vidieť konkrétne kontúry projektu. O predstavení tohto projektu sme vás informovali v septembri.
Najväčšou výzvou v budúcom roku je podľa neho projekt Národných obranných síl a naň naviazané legislatívne zmeny.
Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie: