Útok v Magdeburgu: Nemecká polícia čelí kritike, že podcenila situáciu. Vianočné trhy vraj nestrážila dostatočne

23.12.2024 12:24

Po piatkovom (20. 12.) útoku na vianočné trhy v Magdeburgu čelia nemecké bezpečnostné zložky rastúcim podozreniam, či nepodcenili situáciu.

Magdeburg
Foto: TASR/AP

Vyšlo najavo, že Saudský Arab spájaný s útokom mal dlhodobé spory s úradmi a polícia mu minulý rok poslala varovný list, keďže ho nezastihla na adrese. Na rozhodnutie využiť poštu pred osobným stretnutím upozornil v pondelok (23. 12.) denník Bild.

Päť mŕtvych a dvesto zranených

Kritiku si vyslúžil aj koncept bezpečnosti na trhoch v Magdeburgu, po tom čo útočník vrazil autom do davu pri vianočných stánkoch cez nechránený vchod pre záchranárov. Útok v hlavnom meste spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko si vyžiadal päť mŕtvych a dvesto zranených.

O okolnostiach a pozadí činu v pondelok popoludní mimoriadne rokoval sasko-anhaltský krajinský parlament.

„Tri dni po smrteľnej jazde v Magdeburgu zaznieva otázka stále naliehavejšie: Ako mohli bezpečnostné orgány podceniť nebezpečenstvo Talib A.?“ pýta sa najpredávanejší nemecký denník.

Otázky o jeho lekárskej spôsobilosti

Päťdesiatročný Talib A. zo Saudskej Arábie bol v Nemecku psychiatrom a psychoterapeutom. V spore o uznanie skúšok sa podľa médií vyhrážal predstaviteľom lekárskeho združenia, že spácha čin, ktorý vzbudí medzinárodnú pozornosť. Narážal tým na bombový útok na bostonský maratón v roku 2013. Súd mu vtedy udelil pokutu.

Medzi pacientmi si Talib A. vyslúžil prezývku "Doktor Google", pretože si podľa Bildu musel napríklad vyhľadať, čo je trombóza. Ani práca s injekciami nebola podľa novín jeho silnou stránkou, keďže si počas očkovania proti chorobe covid-19 pichol injekciu do prsta.

Psychiater, ktorý liečil pacientov zo závislostí teraz čelí podozreniu, že sám bol závislý od omamných látok, keďže jeden z testov na drogy bol po útoku bol pozitívny, informoval Bild.

Niektorí pacienti sa u neho dokonca odmietli liečiť. Verejnoprávna televízia MDR upozornila, že takéto prehrešky vyvolávajú pochybnosti o tom, či je podozrivý skutočne vyštudovaný lekár.

Vyhrážal sa úradom, polícia to neriešila

Noviny tiež uviedli, že Talib A. bol polícii a úradom dobre známy, pretože sa v priebehu rokov opakovane vyhrážal. Minuly rok v lete sa napríklad v e-maile vyhrážal prokuratúre v Kolíne nad Rýnom určitými krokmi, údajne s cieľom „obnoviť spravodlivosť“. Túto hrozbu však zrejme nebrali vážne, hoci Spolkový kriminálny úrad (BKA) viedol spis o tomto mužovi a jeho násilných prejavoch.

Úrady zrejme vyhodnotili hrozbu ako abstraktnú, ale polícia na ňu reagovala. Neobrátila sa však na Taliba A. osobne, ale poslala mu vytýkací list, ktorý Bild spochybňuje.

„Týmto vás vyzývame, aby ste prestali písať touto formou. Mohlo by to mať trestnoprávne dôsledky,“ citovala z listu stanica MDR. Polícia používa podobné listy ako varovania alebo napomenutia.

Núdzový vjazd nikto nestrážil

Ďalším sporným bodom je bezpečnosť na vianočných trhoch. Po útoku na vianočné trhy v Berlíne v roku 2016, pri ktorom zahynulo trinásť ľudí vrátane Češky, sa podujatia tohto druhu zvyčajne zabezpečujú betónovými zábranami. Médiá a verejnosť sa preto pýtajú, ako je možné, že sa útočníkovi podarilo vraziť do davu.

Zástupca magistrátu mesta Magdeburg Ronni Krug uviedol, že útočník sa na trhy dostal cez núdzový vjazd, ktorý musel zostať voľný pre záchranné zložky. Podľa koncepcie však mal byť zablokovaný hliadkujúcim policajným vozidlom, keďže na mieste nebola zátarasa. Podľa správ médií tam hliadka neparkovala niekoľko dní.

Pozrite si reportáž o ďalších hrozbách teroristických útokov v Nemecku:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok