Útočník z Magdeburgu sa vyhrážal násilím už v minulosti. Polícia zakročiť nemohla, chýbali jej dôkazy

22.12.2024 15:44

Podozrivý z útoku prenajatým automobilom na vianočný trh v Magdeburgu už skôr opakovane hrozil spáchaním trestných činov v spolkovej krajine Meklenbursko-Predné Pomoransko na severovýchode Nemecka, kde žil v rokoch 2011 až 2016.

magdeburg polícia.jpg
Foto: TASR/AP/Michael Probst

Podľa agentúry DPA to dnes na tlačovej konferencii v Schwerine povedal krajinský minister vnútra Christian Pegel.

Päťdesiatročný muž pôvodom zo Saudskej Arábie, ktorý bol podľa všetkého radikálnym odporcom islamu, je teraz vo vyšetrovacej väzbe.

Muž podozrivý z piatkového útoku, ktorý si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a na 200 zranených, bol už v roku 2013 poslaný na 90 dní za mreže kvôli narúšaniu verejného poriadku tým, že hrozil spáchaním trestných činov, uviedol Pegel. Talib A. (či Taleb A., ako podozrivého často identifikujú nemecké médiá) v Stralsunde v Meklenbursku-Prednom Pomoransku absolvoval časť svojej lekárskej praxe.

V spore o uznanie skúšok údajne hrozil zástupcom oblastnej lekárskej komory spáchaním činu, ktorý vyvolá medzinárodnú pozornosť. Poukazoval pritom na atentát na bostonský maratón z roku 2013.

Pri vyšetrovaní sa podľa Pegela u muža konala aj domová prehliadka. Nenašlo sa však nič, čo by nasvedčovalo skutočnej príprave na spáchanie útoku, ani žiadnej súvislosti s islamizmom. „Naopak, od toho sa zjavne dištancoval a zastával opačný postoj,“ povedal Pegel.

Vyhrážal sa aj úradom

V januári 2014 potom bol muž podozrivý z nátlaku. Keď na úradoch žiadal o sociálnu podporu, znovu hrozil činmi, ktoré vyvolajú medzinárodnú pozornosť, ak ju nedostane. Tiež hrozil, že sa zabije. Polícia muža upozornila na možné dôsledky a oznámila mu, že sa ním bude podrobnejšie zaoberať.

V roku 2015 sa Talib A. v liste adresovanom justičným orgánom dopustil urážky, keď sa vracal k svojmu odsúdeniu z roku 2013. Na horúcej linke jedného spolkového úradu sa sťažoval, že dotyční sudcovia v Rostocku sú rasisti, a hrozil, že si zaobstará pištoľ a sudcom sa pomstí. Okrem toho vyjadril názor, že základný zákon v Nemecku, teda ústava, je sám o sebe xenofóbny.

Ako nebezpečnú osobu ale úrady muža neklasifikovali. Na to by podľa Pegela potrebovali podozrivé indície s ideologickým pozadím.

Šéf Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch v sobotu v rozhovore s nemeckou televíziou ZDF povedal, že jeho úrad vlani v novembri dostal upozornenie na muža od Saudskej Arábie, čo úrady viedlo k začatiu „náležitých vyšetrovacích krokov“.

„Muž tiež zverejnil obrovské množstvo príspevkov na internete. Bol aj v styku s rôznymi úradmi, dopúšťal sa urážok a dokonca hrozieb. Avšak nebolo známe, že by sa dopustil násilných činov,“ dodal Münch. Aj varovanie zo strany muža bolo podľa neho veľmi nekonkrétne.

Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) v sobotu na sieti X uviedol, že bol na podozrivého upozornený v lete minulého roka. „Brali sme to vážne, rovnako ako všetky početné upozornenia,“ uviedol úrad. Poznamenal však, že nie je vyšetrovacím úradom a informácie odovzdal zodpovedným orgánom.

Zameral sa aj na ex-moslimov

Nemecká Ústredná rada bývalých moslimov vo vyhlásení uviedla, že ich podozrivý „terorizoval“, a vyjadrila šok nad útokom. „Zjavne zdieľal názory krajne pravicového spektra AfD a veril v rozsiahle sprisahanie zamerané na islamizáciu Nemecka. Jeho klamné predstavy ho doviedli tak ďaleko, že sa domnieval, že aj organizácie kritické voči islamu sú súčasťou islamistického sprisahania,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.

Jej predsedníčka Mina Ahadiová muža označila za „psychopata, ktorý je stúpencom ultrapravicových konšpiračných teórií“.

Viac o útoku sa dozviete v našej sobotňajšej reportáži:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok