Pellegrini: Pacient neocení bezplatnú operáciu, lebo ho sklame rožok s maslom. A nie, nechcem pád vlády, odkázal Dankovi

Na zdravotníctvo sme si zvykli za tie roky len nadávať a lamentovať. Pacient si neuvedomí, že ho operuje špičkový doktor, len to, že mu dajú rožok z maslom, myslí si hlava štátu.

Prezident Prezident Pellegrini v relácii V politike špeciál kritizoval nestabilitu vládnej koalície, odmieta destabilizačné snahy a vyzýva k pragmatizmu v otázke plynu a plánovanej cesty do Moskvy.

Rovnako upozorňuje, že Slovensko čelí vážnym domácim problémom, ktoré vyžadujú okamžitú pozornosť, namiesto zbytočných politických gest.

V článku sa okrem iného dočítate:

  • Pellegrini viní zo zdravotníckej krízy Visolajského, vraj príliš tlačil.
  • Ako „otca Hlasu“ ho trápia problémy v strane.
  • Myslí si, že si to Fico s Dankom s Moskvou možno rozmyslia.
  • Pacient nemocničné priestory vníma inak, ako keď je v narkóze.
  • Na zdravotníctvo si ľudia zvykli nadávať a lamentovať.

Upozornenie:

Vyjadrenia prezidenta v súvislosti s rokovaniami o platoch lekárov a situáciou v zdravotníctve boli zaznamenané ešte pred tým, ako vláda dosiahla dohodu s Lekárskym odborovým združením a schválila zmluvu o sociálnom zmieri.

Viac si môžete prečítať tu:

Nič nehrozí, ak budú slúžiť

Prezident zdôraznil, že keď podpisoval zákon o mimoriadnej situácii, nehodnotil ho ako lekár. Naopak, pristupoval k nemu z pohľadu 5,5 milióna obyvateľov, ktorým vláda musí byť schopná zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

To platí najmä v prípade krízovej situácie, keď v krajine panuje taký chaos, že riešenie sa nedá dosiahnuť bežnými prostriedkami.

„Keby vláda neprijala žiadny zákon, tak ju považujem za nekompetentnú, že nechá napospas osud ľudí a že si nepripraví nejaký najkrízový variant, ktorý pevne verím, nikdy nebude treba použiť,“ vysvetlil Pellegrini.

Chápe, že to mohlo lekárov vyrušiť a „trošku zákon dezinterpretujú, že pomaly každý pôjde do basy a budú ich viezť na pracoviská policajti“.

Hovorí, že to tak nie je. „Chápem, že to trochu irituje, ale lekári, keď 1. januára do práce prídu a neopustia lôžka, tak sa zákon nepoužije a nikto nikomu nebude hroziť postihom,“ sľúbil.

Problém videl najmä v konaní šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského, ktorý mal vo veci príliš tlačiť.

A nemyslí si to len prezident, ale podľa jeho slov aj verejnosť, pretože o tom hovoria prieskumy. Občania vraj už dnes nie sú väčšinovo na strane lekárov.

Prosím, nenadávajte na zdravotníctvo

Pellegrini vyzval občanov, aby už neboli na zdravotníctvo tak „hyperkritickí, lebo sa to tak patrí“.

„My sme sa za posledné roky naučili na naše zdravotníctvo nadávať, sťažovať sa, lamentovať. Pritom ja po tých nemocniciach chodím a v mnohých sú už špičkové, urgentné príjmy vybavené najmodernejšou technikou,“ dodal prezident.

Opísal situáciu, kedy pacient v narkóze nevie, že ho operuje profesor na vybavenej sále, lebo „vtedy spí“.

No potom sa zobudí v zle vybavenej izbe a dostane suchý rožok s maslom. Logicky, že je potom z nemocnice nešťastný.

Ale neuvedomí si, že mu transplantovali orgán a prežil bez toho, „aby musel zaplatiť čo i len cent, lebo tak je nastavené naše zdravotníctvo. Prosím, nenadávajte už na to zdravotníctvo všeobecne“.

Rovnako kritický ostáva prezident aj pri téme rozbrojov v školstve. Tu vidí nečinnosť na strane vlády. Podľa jeho slov už dávno malo prebehnúť na jej pôde stretnutie s odborármi.

Vyhlásil, že keby bol dnes predsedom vlády on, tie rokovania by už prebehli.

„Je fajn sa venovať výstavbe novej jadrovej elektrárne. To je výborné, ale tie výsledky budeme takisto vidieť možno o 10 až 15 rokov a bude to stáť veľa miliárd. Ale dnes musíme hasiť v krajine problémy, ktoré ju reálne trápia, a ktoré vyvolávajú obrovské napätie. Tak ja už neviem, aká iná by mala byť potom premiérska téma,“ kritizuje Pellegrini.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 3 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok