Šaško cíti podporu premiéra a hovorí, že Visolajský musí prestať politikárčiť. Szalay: Dohoda nemôže byť jednostranný diktát
Hosťami relácie V politike boli minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a poslanec SaS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Tomáš Szalay. Zhrnuli sme pre vás to najpodstatnejšie.
Minister verzus odborári
Minister v úvode relácie ozrejmil list, ktorý poslal asi pol hodinu pred začiatkom našej relácie. Informoval v ňom Lekárske odborové združenie (LOZ), riaditeľov nemocníc, lekárov, ale aj médiá o pokroku v plnení memoranda.
"Pýtam sa pána doktora Visolajského, či ide, alebo nejde o platy," uzavrel svoje vysvetlenie a čaká na jeho odpoveď.
Szalay reagoval, že lekárom úplne rozumie, pretože vláda neplní dohody. "Ideme do veľmi nešťastných, náročných čias. Stále si myslím, že je priestor na dohodu. Pevne verím, že sa pán minister s odborármi dohodne," hovorí člen parlamentného zdravotníckeho výboru. Dohoda podľa neho nemôže byť jednostranný diktát.
Loptička je na strane odborárov. Minister Šaško tvrdí, že z odpočtu bodov memoranda splnil už takmer všetky
Šaško na jeho slová reagoval, že si vyprosí, aby hovoril o rukojemníckom zákone. Vysvetlil, že je pripravený rokovať s predsedom LOZ, ale prioritne sa bude prihovárať práve lekárom. "Dňom aj nocou sa venujeme memorandu," vyhlásil.
Lekárski odborári podľa neho nemajú záujem o dohodu a vraj majú stále nové požiadavky. "Som pripravený dennodenne rokovať s pánom Visolajským,“ povedal, čím poprel medializované informácie, že už s ním nechce komunikovať. Dodal, že problematickými bodmi požiadaviek sú už len platy a koncová nemocnica v Bratislave.
Čo urobila a neurobila Dolinková?
Szalay hovorí, že ak Šaško nevie splniť to, čo bolo sľúbené, nemal funkciu prebrať po ministerke Zuzane Dolinkovej (Hlas-SD). Hovorí, že ministerka s tým, čo je v memorande, za rok neurobila takmer nič. Zopakoval, že ona sama hovorila, že zdravotníctvo musí byť premiérska téma, no nie je.
Šaško sa Dolinkovej zastal, pretože keď nastúpila do úradu, rezort našla v katastrofálnom stave. Nehovorí, že za dva mesiace "vyriešil" 90 percent požiadaviek, tomu podľa neho predchádzal dlhší proces.
Šéf ministerstva zdravotníctva priznal, že cíti podporu premiéra Roberta Fica. "Bez neho by nebolo možné tak rýchlo prijať zmeny, ktoré prešli vládou a parlamentom," priznal. Kroky Visolajského označil za politikárčenie a znovu zopakoval, že na dohodu treba dvoch.
Poslanec SaS sa pýta, ako majú štrajkovať pacienti. Hovorí, že o nich nie je v dokumente ani zmienka. Šaško sa následne prihovoril lekárom a pacientom. Pýta sa, prečo sa nikto nepýta, čo bude po 1. januári 2025 s pacientmi, ktorí si nemôžu vybrať, či podajú, alebo stiahnu výpoveď.
Verí, že spoločne zabezpečíme, že pacient bude na prvom mieste, pretože teraz je rukojemníkom. Podľa neho sú do pasce jednostranne vťahovaní aj lekári, pretože sa nechcene stali súčasťou Visolajského štvavej kampane.
Financovanie nemocníc ako horúci zemiak
Financovanie nemocníc na Slovensku podľa Szalaya dlhodobo nie je férové. Súhlasí s odborármi, že nemocnice majú byť platené za výkon a tvrdí, že medzi oddeleniami sú obrovské rozdiely.
Malo by však prísť k zmene. "Začína to a naozaj je to v dobrom stave," hovorí s tým, že treba zverejňovať náklady jednotlivých oddelení. Minister s ním súhlasil. Oznámil, že sa chystá nezávislý audit personálu aj nákladov.
Šaško vysvetlil, že ak príde k dohode, mimoriadny stav nebude potrebné vyhlásiť. Taktiež tvrdí, že nikto sa nikomu nevyhráža väzením. Uvedomuje si, že hrozba mimoriadnej situácie a väzenia "pôsobí veľmi zle" a chce sa "ospravedlniť lekárom".
"Ak by pri úmyselnom konaní došlo k nešťastiu alebo poškodeniu zdravia, koľko je suma, ktorú by ste akceptovali, keby sa vášmu blízkemu niečo stalo,“ pýta sa Szalaya.
Priznal, že sa mu veľmi ťažko chodí za ministrom financií Ladislavom Kamenickým s požiadavkami o dofinancovanie, keď lekári tvrdia, že im nejde o platy. Ak odborári priznajú, že ide o platy, komunikoval by to v stredu 18. decembra na vláde.
Nekonečný príbeh - Rázsochy
Stále sa čaká na odpoveď, kde bude stáť koncová nemocnica v Bratislave. Hovorí sa o tom 40 rokov.
Minister vyhlásil, že to, kde ju postavia, definitívne rozhodne v prvom štvrťroku 2025. "Bude to absolútne definitívne," prisľúbil. Počas Ficovej štvrtej vlády sa podľa neho konečne začnú kopať základy.
Nevylúčil ani možnosť, že nemocnica bude nakoniec na Rázsochách. Umiestnenie nemocnice z Rázsoch do Ružinova zmenila ešte Dolinková, no Šaško v relácii oznámil, že "všetky varianty sú na stole, aj Rázsochy sú na stole".
"Déjà vu," reagoval Szalay a pripomenul, že Dolinková s touto víziou nastúpila do úradu. "Po pol roku zverejnila, že Rázsochy tu nebudú, ale bude to Ružinov," dodal. Minister hovorí, že toto je teraz jeho problém a jeho výzva.
UNB v Ružinove, detská nemocnica na Rázsochách. Vyvlastnené pozemky môžu spôsobiť problémy
Dohoda bude, verí Šaško
Šaško v závere relácie zopakoval, že je presvedčený, že neexistuje jediný dôvod, aby nedošlo k dohode. "Všetko ostatné je buď splnené, alebo bude splnené v prvom kvartáli 2025," prisľúbil znovu. Vyzval a požiadal lekárov, aby na základe toho, čo odznelo v relácii V politike, stiahli svoje výpovede.
Szalay oznámil, že je pripravený ponúknuť sily na urgentnom príjme v niektorej z bratislavských nemocníc, ak to bude potrebné.
Lekárski odborári zaslali ministrovi zdravotníctva 19 požiadaviek a poslancom list. Prečítajte si, za čím si stoja (+zoznam)
Pozrite si celú časť relácie V politike o výpovediach lekárov.