Kontrolóri obvinili ÚVZ z výmazu dát o prevádzkach mobilných odberových miest počas pandémie. Úrad tvrdenia odmietol
Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie COVID-19.
Po stredajšom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala správou Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o financovaní MOM, to uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Nedostatky vo financovaní
V súvislosti s už zverejnenou správou NKÚ, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023, Andrassy uviedol, že kontrolóri museli v tomto prípade pracovať s analytickými komentármi.
"Tie sa robia vtedy, ak nemáme istotu zadováženia dôkazov a dát počas kontroly," vysvetlil.
"V tomto prípade sme sa nedopátrali ku kľúčovým informáciám o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných, koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM," doplnil. Bráni to podľa jeho slov zúčtovaniu vynaložených prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktorých objem sa odhaduje na úrovni 320 miliónov eur.
Zistenia NKÚ: Z MOM-iek si mnohí urobili pochybný biznis. Chýbala regulácia a niekto dokonca vymazal kľúčové dáta
Mnoho firiem v zdravotníctve nepôsobili
Svoje zistenia odovzdali kontrolóri polícii, komunikujú však i s finančnou správou (FS). "Mnoho firiem, ktoré prevádzkovali MOM, predtým v zdravotníctve nepôsobili. Kým predtým boli ich tržby na úrovni desiatok, stoviek tisíc eur, v čase najväčšej pozitivity a aktivity MOM mohli tieto firmy vygenerovať tržby aj niekoľko miliónov. Či si tieto firmy splnili daňové povinnosti, je na FS," dodal Andrassy.
Komunikácia o výmaze medzi ÚVZ a Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) mala podľa Andrassyho prebiehať v závere roka 2023. "Sú čiastočné informácie, že sa tak malo diať na základe odporúčaní z úrovne Európskej únie, resp. z dôvodu GDPR. Neexistujú však konkrétne rozhodnutia a vysvetlenia, to nám nikto neposkytol," povedal šéf NKÚ.
"Napriek tomu, že NCZI ponúkalo možnosť ÚVZ anonymizovať údaje, úrad trval na výmaze informácií," dodal. Podľa jeho slov sa podarilo komunikáciu o výmaze zreprodukovať, či sa podarí aj obnoviť vymazané dáta, je podľa neho otázka pre špecialistov v oblasti IT. "NKÚ spolupracuje s políciou, FS i európskou prokuratúrou," oznámil.
Chaotické fungovanie bez kontroly
Správu NKÚ zobrala vláda na vedomie, na jej prerokovaní sa zúčastnil i prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
NKÚ odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest v období rokov 2020 až 2023. Upozornil pritom, že Ministerstvo zdravotníctva SR nie je schopné v tejto súvislosti poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi.
"Celý systém MOM bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením," skonštatoval šéf kontrolórov Andrassy.
Vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva SR k výmazu dát o mobilných odberových miestach (MOM)
ÚVZ odmietol tvrdenia o výmaze dát
Úrad verejného zdravotníctva v plnej miere spolupracoval s rezortom zdravotníctva a Najvyšším kontrolným úradom, pričom doložil všetky relevantné informácie, o ktoré tieto inštitúcie požiadali, píše sa v stanovisku.
"Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nedal vymazať dáta týkajúce sa mobilných odberových miest. Práve naopak, všetky relevantné dáta zostali v databáze Moje eZdravie," uvádza úrad.
Medzi zachovanými údajmi sú identifikátor, názov a prevádzkovateľ odberového miesta, adresa, geografické údaje, dátumy a časy odberov, denná kapacita, kódy poskytovateľov a ďalšie potrebné informácie.
Riadili sa vyhlásením NCZI
ÚVZ zdôraznil, že nezbieral údaje relevantné pre financovanie MOM, a disponuje čestným vyhlásením Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z 22. novembra 2023, ktoré jasne definuje, ktoré údaje boli v databáze ponechané a ktoré vymazané.
Dezinformácie podkopávajú dôveru v zdravotníctvo. Môže to mať dlhodobý vplyv na verejné zdravie, varujú vedci zo SAV
Platnosť zmluvy medzi ÚVZ SR a NCZI, na základe ktorej sa spracúvali osobné údaje, vypršala 15. decembra 2023. Úrad doplnil, že zmluvu nebolo možné predĺžiť, pretože by to bolo v rozpore so zákonom.
Pokiaľ ide o údaje, ktoré nie sú osobnými údajmi podľa nariadenia GDPR, úrad potvrdil, že ich uchovanie je možné v záujme zachovania kontinuity poskytovaných služieb zo strany NCZI.
Tri strany budú spolupracovať
Polícia, NKÚ SR a Finančná správa SR sa neskôr dohodli na spolupráci pri zisteniach vyplývajúcich zo správy NKÚ. Agentúru o tom informoval odbor komunikácie Prezídia Policajného zboru.
"Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák dnes prijal na pôde Prezídia Policajného zboru predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho a prezidenta Finančnej správy SR Jozefa Kissa. Na stretnutí sa dohodli na intenzívnej komunikácii a spolupráci, za políciu prezident Policajného zboru ubezpečil, že sa zisteniami bude zaoberať špecializovaný tím Covid," priblížila polícia.
Predseda NKÚ zbavil v tejto súvislosti podľa polície svojich zamestnancov mlčanlivosti. Tí budú súčinní s políciou a aj s tímom finančnej správy, ktorý preveruje informácie kontrolórov v kontexte možných pochybení zo strany prevádzkovateľov MOM-iek.
Špecializovaný vyšetrovací tím bol zriadený v rámci Úradu boja proti organizovanej kriminalite na protikorupčnej jednotke s cieľom preverenia podozrení z protiprávneho nakladania s verejnými financiami počas pandémie nového koronavírusu.
Pozrite si reportáž o likvidácii exspirovaných testov z 11. decembra 2024: