Zistenia NKÚ: Z MOM-iek si mnohí urobili pochybný biznis. Chýbala regulácia a niekto dokonca vymazal kľúčové dáta
Systém mobilných odberových miest (MOM), ktoré sa počas pandémie covidu-19 stali kľúčovým nástrojom testovania, vykazuje podľa najnovšej analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Slovenskej republiky významné nedostatky.
NKÚ upozornil na chaotický vznik a fungovanie MOM, chýbajúcu koordináciu a transparentnosť zo strany Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj na nezrovnalosti vo financovaní týchto zariadení.
Podľa NKÚ si štátne výdavky na MOM od roku 2020 do roku 2023 vyžiadali približne 317 miliónov eur, z čoho 237 miliónov išlo na samotné testy. Napriek masívnym finančným investíciám sa ukázalo, že evidencia výdavkov bola nedostatočná a mnohé procesy postrádali akúkoľvek systematickosť.
„Celý systém bol značne chaotický, čo umožnilo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly, zarobiť,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Zmizla databáza
Jedným z najzávažnejších problémov bolo podľa NKÚ vymazanie kľúčovej databázy údajov v systéme Moje ezdravie, ktorá mala obsahovať najkomplexnejšie informácie o vykonaných testoch, počte MOM-iek a finančných tokoch. Tento krok výrazne obmedzil možnosti kontroly a analytických hodnotení.
Šutaj Eštok obvinil Matoviča a Hegera z prešľapu za milióny. V Žarnovici je plný sklad exspirovaných testov na covid
Ministerstvo zdravotníctva navyše nedisponuje dostatočnými údajmi o tom, ako boli pridelené financie na MOM a kto presne tieto finančné prostriedky využil. NKÚ identifikoval prípady, kde nebolo možné priradiť platby konkrétnym zriaďovateľom, čo môže naznačovať porušenie zákona o finančnej kontrole a audite, ako aj povinností pri správe cudzieho majetku.
Analýza tiež poukazuje na podozrenia spojené s registráciou MOM. V niektorých prípadoch boli tieto zariadenia registrované s neúplnými povoleniami alebo ich vôbec nemali, no napriek tomu dostávali finančné príspevky zo štátneho rozpočtu.
Pri prvých výzvach na financovanie MOM v novembri a decembri 2020 kontrolóri zistili výrazné nedostatky – niektoré výzvy umožnili získať povolenie až dodatočne a ich zverejnenie bolo často nezvyčajne krátke. Napríklad tretia výzva bola publikovaná v deň jej ukončenia.
Zvláštne výsledky
Kontrola NKÚ odhalila aj nezrovnalosti v počte vykonaných testov a ich výsledkoch. Viac ako tretina MOM vykázala menej ako tisíc testov, pričom všetky výsledky boli negatívne, čo vyvoláva otázky o ich efektivite a dôveryhodnosti. Naopak, niektoré MOM, ktoré vykonali menej ako tri testy, hlásili 100 % pozitívnych výsledkov.
Súkromné a mestské zariadenia vykazovali oveľa nižšiu mieru pozitívnych testov v porovnaní so štátnymi zariadeniami, ktoré testovali skôr symptomatických pacientov.
Teórie o úniku z laboratória sa nepotvrdili. Pandémiu koronavírusu spustili zvieratá z trhu vo Wu-chane, tvrdí štúdia
„Tieto rozdiely naznačujú, že mnohé MOM mohli byť zriadené s nedostatočným záujmom o reálny testovací proces,“ konštatuje NKÚ.
NKÚ upozornil aj na vysoké priemerné náklady na jeden antigénový test – niektoré MOM uvádzali sumy presahujúce šesť eur za test. Zarážajúce je tiež to, že mnohé MOM vyberali poplatky od občanov za testovanie a vydanie potvrdení, hoci dostávali od štátu bezplatné testy a finančné prostriedky na prevádzku.
Najviac MOM vzniklo v Banskobystrickom kraji, kde ich bolo registrovaných 507, kým najmenej ich bolo v Trenčianskom kraji (216). Hustota MOM na počet obyvateľov bola najvyššia v okrese Poltár (12,3 MOM na 10-tisíc obyvateľov), no v Starej Ľubovni pripadalo na rovnaký počet obyvateľov len 1,3 MOM.
Pozrite si reportáž o covidových amnestiách: