Lekári sa s vládou opäť nedohodli. Nedá sa rokovať tak, že schválite zákon o nútených prácach, uviedol šéf odborov

16.12.2024 10:50 , Aktualizované: 16.12.2024 22:32

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský potvrdil, že s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) budú opäť rokovať v utorok (17. 12.) popoludní.

Lekári čakajú odpovede

Počas pondelkového stretnutia, ktoré trvalo približne šesť hodín, predložili otázky, na ktoré očakávajú odpovede.

„Rokovať sa nedá tak, že schválite zákon o nútených prácach,“ kritizoval Visolajský postup vlády.

Odborári zdôrazňujú, že ich cieľom nie je ochromiť fungovanie nemocníc. „Lekári neodídu zo služieb, ak sa bude rokovať,“ ubezpečil Visolajský.

Zároveň trvajú na zrušení zákona o mimoriadnej situácii, ktorý má vláde umožniť udržať lekárov v nemocniciach aj napriek ich podaným výpovediam.

Pozrite si záznam tlačovej besedy Petra Visolajského po rokovaní s ministerstvom zdravotníctva:

Identifikovali sme kľúčové body, tvrdí Šaško

Minister zdravotníctva Kamil Šaško tvrdí, že s Lekárskym odborovým združením po pondelkovom rokovaní identifikovali päť-šesť kľúčových bodov, aby dospeli k dohode.

Ideálne ešte v priebehu tohto týždňa. Šéf rezortu zdravotníctva to vyhlásil po skončení zasadnutia sektorovej tripartity. Jedným z týchto bodov sú podľa ministra aj mzdy.

"Rokovania budú pokračovať. Ja sa dnes nebudem extenzívne vyjadrovať k priebehu, lebo nemá zmysel akokoľvek ďalej jatriť už tak napätú situáciu. Môžem potvrdiť, že dnes, po desiatkach hodín rokovaní, sme spoločne identifikovali päť či šesť kľúčových bodov, ktoré sú také, aby sme dospeli ideálne ešte v priebehu tohto týždňa k dohode," vyhlásil minister. Potvrdil, že jedným z opatrení je aj otázka miezd.

Na ostatné požiadavky podľa jeho slov LOZ požaduje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, "čo je politická otázka," skonštatoval. Je presvedčený, že tieto požiadavky nie je správne "šiť horúcou ihlou", ale mali by prejsť riadnym transparentným legislatívnym procesom.

Je pripravený pokračovať v rokovaniach

Minister deklaruje, že je pripravený ďalej rokovať. "Jedinou cestou ako dosiahnuť dohodu je racionálny konštruktívny prístup," poznamenal.

Rokovania podľa jeho slov budú pokračovať v utorok (17. 12.) aj v stredu (18. 12.). "Ak sa dohodneme na tom, čo je a čo nie je reálne splniteľné do konca roka, tak ešte tento týždeň vieme dospieť k dohode," povedal s tým, že urobí všetko preto, aby sa tak stalo.

Celú tlačovú besedu ministra zdravotníctva po rokovaní s LOZ si môžete pozrieť tu:

Valorizácia platov je najväčšia prekážka, zhodli sa Petko a Szalay

Otázka valorizácie platov lekárov sa javí ako najväčšia prekážka dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením. Po pondelkovom niekoľkohodinovom mimoriadnom zasadnutí sektorovej tripartity sa na tom zhodli predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay a prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

V rámci tripartity je podľa nich zhoda na viac ako polovici požiadaviek LOZ, vyriešenie ostatných je ešte predmetom ďalších rokovaní.

„Minimálne desať bodov je v podstate dohodnutých, v niektorých je to naťahovanie, či sa to dá vyriešiť do konca roka novelou zákona. Podľa mňa by sa nedalo, ale v prvom-druhom kvartáli nového roka by sa dalo a my s tým nemáme problém,“ uviedol Petko.

ANS nesúhlasí s trestnoprávnou zodpovednosťou

ANS podľa jeho slov zásadne nesúhlasí najmä s požiadavkou zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť riaditeľom nemocníc v prípade nedostatku lekárov či sestier v nemocnici. Riaditelia podľa Petka za to nemôžu niesť zodpovednosť, ak samotný štát priznáva, že lekárov a sestier na Slovensku je málo.

K dohode podľa neho naďalej nedošlo v otázke platov. Zdôraznil, že vláda urobila chybu, keď jednostranne porušila memorandum, ktoré v roku 2022 podpísal s LOZ vtedajší vládny kabinet. Ide podľa neho kľúčový bod v rokovaniach.

„Ak má dôjsť k upokojeniu, bude sa treba zaoberať čo so zákonom 578 a koeficientmi. Nevidím momentálne iné riešenie. Ale to je politické rozhodnutie vlády,“ dodal.

Jeho slová potvrdil aj predseda SOZZaSS. „Potvrdzujem slová prezidenta ANS. Momentálne sa javí ako nedohoda najmä nedodržanie memoranda, najmä v dodržaní zákona 578, ktorý sa týka platov,“ povedal.

Obaja vnímajú situáciu skepticky. „Slovenský pacient je v ohrození. Situácia je veľmi nedobrá,“ skonštatoval Szalay.

Hľadanie kompromisu

Petko nevie deklarovať, čo nastane, ak lekári vo výpovediach po 1. januári nenastúpia do nemocníc. Dodal, že obe strany vyzvali, aby k situácii pristupovali zodpovedne a hľadali kompromis.

Pozrite si záznam tlačovej besedy predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antona Szalaya a prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka po rokovaní tripartity:

Vyše 3 300 lekárov

Vyše 3 300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári v pondelok začali podávať už aj výpovede z nadčasov. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.

Prehľad výpovedí z nočných a víkendových služieb k pondelku 16. decembra

Univerzitná nemocnica Bratislava - 341 lekárov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice - 340 lekárov

Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov - 267 lekárov

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica - 216 lekárov

Fakultná nemocnica Trnava: 200 lekárov

Fakultná nemocnica Trenčín: 99 lekárov

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave - 92 lekárov

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok