Odísť za hranice alebo bojovať na fronte? Ukrajinskí chlapci čelia pred 18. narodeninami ťažkej otázke

15.12.2024 05:45

Mesiac pred osemnástymi narodeninami opustil kyjevský rodák Roman Bileckyj svoju rodinu a nastúpil do vlaku odchádzajúceho na západ, aby ušiel z Ukrajiny pred vyhliadkou na účasť v zúfalej vojne.

mladí ukrajinskí vojaci
Foto: Profimedia

"Odkladal som to rozhodnutie až do úplného konca," povedal agentúre Reuters zo študentského internátu na Slovensku, kam vo februári odcestoval. "Bola to jednosmerná cesta," dodal.

Zostať alebo odísť po oslave 18. narodenín?

Nie všetci mladí Ukrajinci urobili to isté. Andrij Kotyk vstúpil do armády na začiatku vojny v roku 2022 po tom, čo mal osemnásť. "Všetko som si premyslel a rozhodol som sa prihlásiť. Povedal som si, že pôjdem brániť vlasť. Je lepšie slúžiť, ako utekať," povedal Kotyk v nepriestrelnej veste a s automatickou puškou v ruke, zatiaľ čo v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny čakal na dokončenie opravy vozidla po tom, čo prežil útok dronu.

Po vpáde ruských vojsk vo februári 2022 Ukrajina zakázala väčšine dospelých mužov opustiť krajinu. Rozhovory spravodajcov Reuters s poltuctom mladých Ukrajincov, ich príbuznými, náborovými dôstojníkmi a úradníkmi, poukazujú na bezútešnú dilemu, ktorej čelia tisíce chlapcov na prahu dospelosti a ich rodín: Mali by zostať, alebo odísť?

Hoci väčšina zostáva, niektorí ako Bileckyj sa rozhodli odísť do cudziny, aby sa vyhli vyhliadke na zranenia či smrť v zákopoch. Kým sa blíži tretie výročie vypuknutia vojny, Rusko má na bojisku prevahu a Ukrajina sa zúfalo snaží posilniť svoje vyčerpané a starnúce jednotky.

Spojenci tlačia na zníženie veku odvodu

Od začiatku vojny sa viac ako 190-tisíc ukrajinských chlapcov vo veku 14 až 17 rokov zaregistrovalo v krajinách Európskej únie medzi milióny utečencov. Kým Ukrajina na jar znížila vekovú hranicu pre odvedenie do vojny z 27 na 25 rokov, zo strany spojencov rastie tlak, aby Kyjev do armády povolal aj mladších ľudí, čo ukrajinské vedenie odmietlo.

Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredu povedal, že Ukrajina bude musieť urobiť ťažké rozhodnutia. "Napríklad si myslíme, teda mnohí z nás si myslia, že je potrebné povolať do boja mladších ľudí. Teraz nie sú do boja zapájaní osemnásť- až dvadsaťpäťroční," povedal. Ukrajinská armáda a ministerstvo obrany sa k podrobnostiam o nábore nových vojakov nevyjadrilo.

Ani Bileckyj, ani Kotyk nepovedali, že svoje voľby ľutujú. "Myslel som, že by som oľutoval, keby som neodišiel. Čas mi ubiehal," povedal Bileckyj vo spomienke, ako sa triasol hrôzou pred blížiacimi sa osemnástinami, a na mučivé prípravy rodiny, aby ho vypravila na cestu. Teraz študuje obchodný manažment v Bratislave. "Konali sme bez emócií. Všetci sme si uvedomovali, že musím odísť," dodal.

Na vojnu si zvykol

Kotyk ešte pred konfliktom vyštudoval hudobnú školu. Vypuknutie vojny ho prinútilo vstúpiť ako dobrovoľník do armády, spolu so štyrmi kamarátmi. Jeho úvodom do dospelosti bola účasť na oslobodení mesta Cherson na juhovýchode Ukrajiny koncom roka 2022.

"Prvé dve vojenské úlohy boli naozaj, naozaj desivé," povedal pešiak, ktorému je teraz 21 rokov. "Potom som si zvykol," dodal.

Uznal, že vojna ho hlboko zmenila: "Zbavil som sa detinských nápadov." Stále však dúfa, že sa vráti k svojej vášni - k spevu - a že jedného dňa založí rodinu. Podľa svojich slov chápe, prečo sa toľko mladých mužov rozhodlo opustiť krajinu, a nechce ich odsudzovať, aj keď pripúšťa, že ich exodus sa ho dotýka, pretože tí, ktorí zostali bojovať, sú unavení. "Všetci chlapci sú naozaj unavení, všetci potrebujú vystriedať," hovorí.

Tlak spoločnosti na mladých

Niektorí vysokopostavení ukrajinskí predstavitelia, vrátane vtedajšieho ministra zahraničia Dmytra Kulebu, otvorene kritizovali mužov v brannom veku, ktorí žijú v zahraničí, zatiaľ čo ich krajania bojujú a zomierajú za svoju krajinu.

Tento hnev odráža často horkú debatu v ukrajinskej spoločnosti, či je správne alebo zlé utekať počas vojny zo zeme. Zvyšuje to vyhliadky, že zášť a rozdelenie spoločnosti budú pokračovať aj po tom, ako vojna nakoniec skončí a ľudia sa začnú vracať z cudziny.

Priemerný vek ukrajinských vojakov sa podľa kanadskej veľvyslankyne na Ukrajine Natalky Cmocovej pohybuje okolo 40 rokov; ukrajinské úrady takéto údaje nezverejňujú.

Armáda potrebuje viac mladých bojovníkov, ktorí môžu do bojovenia vniesť väčšiu motiváciu a odolnosť, povedal Volodymyr Davyďuk, ktorý sa pri preslávenej 3. útočnej brigáde stará o nábor nováčikov. "Bojovať predstavuje pre štyridsiatnika a dvadsaťročného dve veľmi odlišné veci," tvrdí.

Jednotka, v ktorej radoch bojuje Kotyk, usiluje o posilnenie náboru mladých mužov, ktorí sa ocitli na životnej križovatke napríklad po dokončení strednej či vysokej školy. Danylo Velyčko, ktorý má nábor nováčikov na starosti, povedal, že mladí ľudia tvoria len zlomok jednotky a že vek priemerného žiadateľa o prijatie do brigády prekračuje 32 rokov.

Pôrodnosť klesla, nemá kto pracovať

Viac ľudí nepotrebuje na Ukrajine len armáda. V krajine žilo asi 41 miliónov obyvateľov pred vojnou, v ktorej desiatky tisíc ľudí prišli o život. Konflikt vážne postihol ekonomiku, ktorá trpí vážnym nedostatkom pracovných síl, pretože muži odišli na front; pôrodnosť prudko klesá a ľudia utekajú do cudziny.

V tohtoročnom prvom polroku sa na Ukrajine narodilo 87 655 detí, čo je približne o tretinu menej oproti prvému polroku predvojnového roka 2021 so 132 595 novorodencami. Podľa údajov OSN do cudziny vycestovalo takmer sedem miliónov Ukrajincov všetkých vekových kategórií. Takmer 4,2 milióna malo na konci septembra povolenie na pobyt v krajinách Európskej únie.

Kyjev sa snaží zastaviť ďalšie odchody do zahraničia a povzbudiť utečencov k návratu. Parlament v utorok schválil vymenovanie vicepremiéra Oleksija Černyšova do čela ministerstva pre národnú jednotu, ktoré má pracovať na návrate Ukrajincov do vlasti.

Matka bratislavského študenta Svitlana Bilecká prehĺtala slzy, keď si spomenula, ako na nástupišti mávala na rozlúčku svojmu synovi vo vlaku odchádzajúcom z kyjevskej stanice. Avšak je presvedčená, že syn by sa nemal vrátiť predčasne: "Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, ale som si úplne istá, že bolo správne, pretože ide o to, aby mal budúcnosť. Neviem si predstaviť, že by teraz bol doma."

Pozrite si reportáž o výmene vojnových zajatcov oboch strán:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok