Svetoví experti vypracovali plán pre budúcu vládu USA. Mal by priniesť mier a zabrániť tretej svetovej vojne

Odborníci zo Spojených štátov, Veľkej Británie, členských štátov Európskej únie, Ukrajiny a Ruska vypracovali plán pre nadchádzajúcu administratívu USA. Experti think tanku Atlantická rada (Atlantic Council) sa stretli 2. a 3. decembra na Michiganskej univerzite.

Russia_Ukraine_War930978.jpg rusko ukrajina ukrajinský vojak
Foto: TASR/AP

Stretnutie na univerzite v Michigane zorganizovalo Weiserovo centrum pre Európu a Euráziu spolu s Atlantickou radou. Experti vypracovali víťaznú stratégiu a plán, ako zabrániť vypuknutiu tretej svetovej vojny.

„Rusko - podporované Čínou, Iránom a Severnou Kóreou - zostáva hrozbou, ktorej musia Spojené štáty a Európa čeliť silou a rozhodnosťou,“ uvádza sa v príspevku Atlantickej rady.

Budúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi odkazujú, že má príležitosť vyvíjať tlak na Rusko a usilovať sa o ukončenie vojny. Rada si myslí, že ak sa vyberie týmto smerom, „zmarí plány Ruska a jeho spojencov a zníži pravdepodobnosť tretej svetovej vojny".

Deväťbodový plán

Úspech podľa think tanku v prvom rade závisí od bezpečnosti Ukrajiny a jej možného členstva v NATO a EÚ. Podľa rady by americkým záujmom najviac pomohlo, ak by “Ukrajina zostala slobodná a suverénna a Rusko neuspelo vo svojej agresívnej vojne“.

Toto sú odporúčania Atlantickej rady pre nadchádzajúcu administratívu USA:

Skoré prímerie

Podľa odborníkov by sa rozhodne malo rokovať o prímerí na existujúcich hraniciach, kde sa v súčasnosti nachádzajú vojská oboch krajín. Dočasné prímerie však musí ísť ruka v ruke s rozmiestnením jednotiek NATO, ktoré by mali byť rozmiestnené v oblastiach, kde prebiehajú boje. Hlavnú úlohu by tu mali zohrávať európske štáty, avšak s americkou podporou.

Záruka vstupu do NATO

Predpokladom trvalého ukončenia vojny budú obranné záruky. Prísľub a následné členstvo v NATO je podľa expertov najlepším spôsobom zabezpečenia suverenity a bezpečnosti Ukrajiny. O vstupe Ukrajiny do NATO by ale podľa odborníkov nemalo rozhodovať Rusko, ale USA, členovia NATO a Ukrajina.

Pomoc NATO pri obrane Ukrajiny

NATO môže pomôcť Ukrajine "svojimi zdrojmi, bojovým duchom, špičkovou vojenskou technikou a armádou, ktorá je vycvičená v boji". Hoci sa armáda NATO podľa nich vyrovná tej ruskej, zvyšujúce sa schopnosti európskych armád a americké zbrane môžu poskytnúť dodatočnú podporu.

Odmietnutie nútenej neutrality

Rada odporúča, aby sa obranná záruka NATO vzťahovala len na tú časť ukrajinského územia, ktorá je pod kontrolou ukrajinskej vlády. Za príklad uviedla Západné Nemecko, ktoré vstúpilo do NATO v roku 1955. Spojené štáty by mali odmietnuť požiadavku Ruska na nútenú neutralitu a odzbrojenie Ukrajiny.

Odmietnutie nárokov Ruska na ukrajinské územie

USA a Európa by sa mali jednoznačne postaviť proti ruským územným nárokom na Ukrajine a odmietnuť akékoľvek prekračovanie hraníc.

Trvalé miesto v Severoatlantickej rade

Ak by sa Ukrajina stala členom NATO, zaviazala by sa k obnoveniu svojej územnej celistvosti v medzinárodne uznávaných hraniciach prostredníctvom mierových a diplomatických riešení. Pred vstupom by spojenci podnikli ďalšie kroky na začlenenie Ukrajiny do Aliancie. To by zahŕňalo napríklad trvalé miesto pre Ukrajinu v Severoatlantickej rade a miesto pre ukrajinského generála vo Vojenskom výbore.

Európa by mala posilniť vlastnú bezpečnosť

Rada si ďalej myslí, že Európa musí urobiť viac pre bezpečnosť Ukrajiny a svoju vlastnú bezpečnosť. USA a Európa by mali posilniť spoločné aktivity a investície do svojho obranného priemyslu.

Zamedzenie vplyvu Ruska

Podľa rady potrebujú USA a ich spojenci novú stratégiu zameranú na obmedzenie ruského vplyvu. Mala by zahŕňať zachovanie zmrazených ruských štátnych aktív, prísne technologické obmedzenia a opatrný prístup k uvoľňovaniu sankcií. Krajiny by sa nemali vracať k závislosti od ruských energetických a iných zdrojov.

USA sa môžu stať lídrom Západu

Rada je presvedčená, že tieto opatrenia prinesú mier do Európy a zvýšia bezpečnosť a prosperitu USA a ich spojencov. Prípadným agresorom tým ukážu, že USA sú lídrom. Rada tieto odporúčania vníma ako jednoznačnú víťaznú stratégiu.

Think tank zložený z odborníkov z celého sveta

Atlantická rada je think tank založený v roku 1961 a zameriava sa na medzinárodné vzťahy. Na oficiálnom webe uvádza, že „presadzuje aktívnu účasť v globálnej politike, využívajúc vplyv Atlantického spoločenstva na riešenie svetových problémov. Rada slúži ako fórum pre riešenie dnešných hospodárskych a politických výziev, spájajúc vplyvných lídrov. Prostredníctvom publikácií, odborných analýz a vzdelávania budujú slobodnejší, bezpečnejší a prosperujúcejší svet“.

Pozrite si reportáž o stretnutí lídrov EÚ s Volodymyrom Zelenským.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok