Británia, Taliansko a Japonsko vyvinú stíhačku novej generácie. Bude mať laserové zbrane a virtuálny kokpit
Británia, Taliansko a Japonsko v piatok oznámili spoločné založenie firmy, ktorá má do roku 2035 vyvinúť nadzvukové lietadlo novej generácia a nahradiť ním model Eurofighter Typhoon.
V tlačovom vyhlásení uviedli, že ide o "kľúčový moment pre medzinárodný letecký a obranný priemysel." Informuje o tom správa agentúry AFP.
Odpoveď na ruskú a čínsku hrozbu
Vznik novej spoločnosti predstavuje výrazný krok vpred od počiatočnej iniciatívy týchto krajín o vývoji spoločného stíhacieho lietadla z roku 2022 nazvanej Global Combat Air Programme (GCAP).
Technológia stealth, ktorú na vývoj a konštrukciu nového lietadla využijú, do istej miery zamedzuje identifikáciu lietadla pomocou radarov a infračerveného žiarenia. Tento nový dvojmotorový model by malo byť možné prevádzkovať s posádkou i bez nej a jeho súčasťou by mali byť laserové zbrane a virtuálny kokpit. Cieľom projektu je odpovedať na hrozbu Ruska a Číny.
Krajiny sú v iniciatíve GCAP zastúpené svojimi zbrojárskymi spoločnosťami. Britská BAE Systems, taliansky Leonardo a japonská Japan Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) budú mať vo firme každá rovnaký 33,3 percentný podiel. Sídlo spoločnosti sa bude nachádzať v Spojenom kráľovstve a na jej čele bude stáť Talian, ktorého meno oznámia partneri neskôr. Nový podnik by mal vzniknúť do polovice roka 2025.
Predstavenie "neviditeľnej" ruskej stíhačky sa skončilo fiaskom. Na čínskom leteckom dni ju zachytili radary
Spojenie dvoch projektov
V rámci projektu spoja dva odlišné návrhy nového stíhacieho lietadla - britského Tempest a japonského F-X. V predošlom vývoji modelu Tempest pracovali Briti aj s možnosťou integrácie umelej inteligencie či rozšírenej reality.
Podľa riaditeľa BAE Systems nová firma "...bude lídrom vo vývoji novej generácie bojového leteckého systému a vytvorí dlhodobé, vysoko hodnotné a kvalifikované pracovné miesta v partnerských krajinách na desaťročia dopredu."
Hoci rozpočet firmy zatiaľ zverejnený nebol, riaditeľ spoločnosti Leonardo Roberto Cingolani v novembri oznámil, že talianske ministerstvo obrany na projekt už vyčlenilo 8,8 miliárd eur.
Lietadlo by malo byť uvedené do prevádzky v roku 2035, pred konkurenčným európskym projektom FCAS – vedeným Parížom, Berlínom a Madridom – a očakáva sa, že bude v prevádzke do roku 2070.
Slovensko v lete získalo dve nové stíhačky F-16.