Predstavenie "neviditeľnej" ruskej stíhačky sa skončilo fiaskom. Na čínskom leteckom dni ju zachytili radary

Rusi poslali na 15. čínsku leteckú prehliadku svoje najmodernejšie stíhacie lietadlo piatej generácie Suchoj Su-57, ktoré malo byť neviditeľné pre radary. Detailné snímky však ukázali, že stroj je radarmi ľahko zachytiteľný.

Su-57
Foto: Profimedia

Spoje medzi jednotlivými panelmi a hlavy skrutiek, ktoré ich držia, boli na prístrojoch jasne viditeľné. Tieto detaily sa objavili aj na leteckých fotografiách z agentúry, píše portál novinky.cz.

Skrutky a uvoľnené panely

Na jednom videu zverejnenom na sieti X sa priamo hovorí: „Veľa skrutiek. Pohľad na ruské stíhacie lietadlo piatej generácie Su-57 na čínskom leteckom dni v Ču-chaji.“ Podobné komentáre sa objavili aj na TikToku, kde bol stroj prirovnávaný k čínskej stíhačke piatej generácie J-20 Mighty Dragon.

Objavili sa však aj komentáre, že počet skrutiek pripomína počet nitov na lokomotíve, zatiaľ čo iní komentovali, že nejde o stroj piatej generácie, ale o päť generácií starý stroj.

Vysoký radarový odraz

Jednotlivé panely boli spojené skrutkami rôznych typov, od inbusových cez krížové až po klasické drážkované. Spoje medzi panelmi neboli dôkladne utesnené, čo vytváralo širšie medzery.

Okrem toho bolo pod kabínou vidieť vyčnievajúce Venturiho trysky, ktoré slúžia na meranie tlaku a rýchlosti vzduchu. Tieto vyčnievajúce prvky výrazne zvyšovali radarový odraz lietadla, čím oslabovali jeho schopnosť vyhnúť sa radarovému záznamu a znížiť tak účinnosť tzv. stealth technológie.

Cieľom je zabrániť odrazu radarových lúčov a nasmerovať ich mimo antény, zvyčajne smerom nahor. Preto majú všetky šachty zúbkované okraje. Naopak, hlavy skrutiek odrážajú lúče a široké medzery ich zintenzívňujú.

Na amerických lietadlách ako F-35 sa skrutky tohto typu nepoužívajú, všetky spoje sú hladké a cementované. Dokonca aj miesta, kde sa krídla spájajú s trupom, sú zakryté.

Porovnanie s americkou letkou

Číňania prirovnávali Su-57 k svojmu stroju piatej generácie J-20, na ktorom nie sú viditeľné žiadne skrutky. Okrem toho majú podobný náter ako americké F-22 a F-35, čo naznačuje, že bol použitý náter čiastočne pohlcujúci radary, ktorý Suchoj nemá.

Číňania nikdy neumožnili verejnosti priblížiť sa k ich najmodernejším lietadlám, aby mohla posúdiť, či obsahujú prvky zvyšujúce radarový odraz. Američania však toto umožnili, a na záberoch, ktoré spravodajskej spoločnosti News poskytol výrobca, nie sú vidieť žiadne spoje ani skrutky. Dokonca ani novinár, ktorý robil rozhovor s pilotom pri lietadle, ich nepostrehol.

Roger Entnes zo spoločnosti Recon Analytics, ktorá sa zaoberá pokročilými technológiami v oblasti sociálnych sietí, v komentári k porovnaniu Su-57 a J-20 na čínskych sieťach pre Forbes poznamenal: „Čínske sociálne siete sú veľmi šovinistické. Čína teraz vyvinula vlastné stíhačky a verí, že sú lepšie ako ruské.“

Prototyp verzus sériový model

Ukrajinskí analytici z Defence Express upozornili, že vystavený stroj Su-57 nie je sériový, ale prototyp, čo odvodzujú z čísla 054. Stíhačka bola pôvodne označovaná ako projekt T-50 a tento by bol štvrtým vyrobeným kusom.

Na sériových typoch sa nachádza menej skrutiek a krytiek vyčnievajúcich nad povrch, ako to vidno napríklad na kryte kokpitu alebo na štrbinách nábežnej hrany.

Treba však dodať, že Čína stále čelí problémom s motorom pre J-20. Motor WS-15 bol v stíhačke testovaný až predminulý rok a sériová výroba sa začala až vlani. Stroje boli doteraz poháňané motorom WS-10, upravenou kópiou amerického motora CFM56, ktorý sa používa v lietadlách Airbus A320 a A340 a Boeing 737. Jeho výkon bol však nedostatočný, preto boli stroje vybavené motorom ruskej výroby Lyulka Saturn AL-31. Až modernizované verzie WS-10C mali poskytovať ťah 150 kN, čo umožňovalo dlhotrvajúce lety nadzvukovou rýchlosťou.

Pozrite si archívnu reportáž o pilotovaní stíhačky ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zo 7. augusta 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok