Varín po rokoch sporov a žalôb prepisuje históriu. Ulica Dr. Jozefa Tisu bude minulosťou, no nie všetci sú spokojní

včera 10:24 , Aktualizované: včera 12:06

Ulica Doktora Jozefa Tisu bude o pár dní minulosťou. Varín ju premenuje po inom kňazovi, pápežskom prelátovi monsignorovi Jozefovi Nogovi. Predchádzali tomu dlhé roky hádok, obvinení a žalôb.

Je to síce nepochopiteľné, ale v 21. storočí mal vojnový zločinec u nás pomenovanú ulicu. Niektorí Varínčania to dokonca obhajovali, či už z praktického hľadiska, aby nemuseli meniť doklady alebo už len z princípu.

“Mne ten názov ulice vôbec neprekáža, pretože nikdy som s tým nemala problém, s týmto názvom ulice, nikdy som nepociťovala hanbu, nikdy sa ma na to nikto nepýtal, že prečo bývam na takejto ulici,” uviedla obyvateľka obce Varín.

“Určite si myslím, že to nie je otázka na nás, ale na historikov. Tí sú oprávnení hodnotiť osobu Tisa, čo spravil, čo nespravil,” povedala ďalšia.

Niektorí stále trvali na zachovaní Tisovej ulice

“Vzdávanie úcty tomuto človeku formou pomenovania ulice po ňom je absurdné, neprípustné a dokonca aj protiprávne,” povedalo dokumentačné stredisko holokaustu Ján Hlavinka.

O niekoľko dní obec umiestni nové tabuľky s názvom ulice. Pozostatok zostáva už len na jednej bráne.

Aj to dokresľuje atmosféru v obci. Ani s pápežským prelátom nie sú všetci spokojní. Niektorí stále trvali na zachovaní Tisovej ulice. Iní sa snažili nájsť neutrálnejšie pomenovanie. 

Varín Ulica Dr. Jozefa Tisu Foto: ta3/Peter Revús Nápis Ulica Dr. Jozefa Tisu na bráne

“Poviem Kováčska, alebo nejaká napríklad teraz sa nachádzame na Hrnčiarskej, možno niektorí chceli, aby bolo pokračovanie tejto Hrnčiarskej, niektorí chceli Ku kempu,” objasnil Ľubomír Sečkár (Hlas-SD), poslanec obce Varín.

Tak či onak, je to už štvrté pomenovanie jednej ulice. Vymazanie ulice pomenovanej po prezidentovi fašistického Slovenského štátu ako zadosťučinenie rozhodne vníma bývalá obecná poslankyňa Lenka Ticháková. Dlhé roky bojovala za to, aby sa zmenil je názov.

“Ja som vlastne prišla na to, že prakticky my na Slovensku sme sa ešte doteraz nevysporiadali vôbec vlastne s históriou a je mi z niektorých vecí smutno,” priznala bývalá poslankyňa Ticháková (nezávislá).

“Pre Varín to dráma nebola, to bola väčšia dráma pre Vás novinárov si myslím,” tvrdí starosta Michal Cvacho (nezávislý).

“Jozef Tiso je často označovaný novinármi a publicistami za kontroverznú postavu. Ja by som rád povedal, že on nie je kontroverzná postava. On je vyslovene negatívna postava slovenských dejín,” dodalo Dokumentačné stredisko holokaustu.

Varínsku telenovelu uzavrel definitívne až Správny súd v Banskej Bystrici, ktorý vyhovel žalobe generálnej prokuratúry a obci nariadil zmeniť názov ulice.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok