Moody's znížila rating Slovenska. Kritizuje zásahy do justície a proti médiám, rezort financií má výhrady
Ratingová agentúra Moody’s prekvapila znížením hodnotenia Slovenska o jeden stupeň. Tento krok zdôvodňuje zásahmi vlády do súdnictva a proti médiám, ako aj očakávaným rastom štátneho dlhu, a to aj napriek schválenému konsolidačnému balíčku.
Agentúra o tom informovala na svojom webe.
Fitch a S&P majú iný pohľad
Zníženie ratingu bolo neočakávané, pretože renomované agentúry Fitch a S&P udržali hodnotenie Slovenska bez zmien. Ako hlavný dôvod uviedli práve spomínaný konsolidačný balíček. Aj to je jeden z dôvodov, prečo má k zníženiu ratingu výhrady ministerstvo financií.
Nový rating od Moody’s (A3) má stabilný výhľad a nachádza sa štyri úrovne nad hranicou špekulatívneho pásma. Doteraz malo Slovensko rating A2 s negatívnym výhľadom.
Agentúra predpokladá, že štátny dlh dosiahne do roku 2027 úroveň 62,6 percenta. No tento rok očakáva rast hrubého domáceho produktu o 2,1 %, v roku 2025 o 1,5 %, v roku 2026 o 1,6 % a v roku 2027 o 1,9 %. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov EÚ.
Slovensko si udržalo rating na úrovni A+. Krajina má stabilný výhľad, agentúra S&P si všimla aj konsolidáciu
Rezort financií reaguje
Ministerstvo financií, ktoré má pod palcom Ladislav Kamenický (Smer-SD), na rating nereagovalo úplne pozitívne.
Vníma, že Moody’s reflektuje snahu vlády o zlepšenie stavu verejných financií a úsilie vynaložené na konsolidačné opatrenia. No prekvapilo ho, že zníženie ratingu je primárne postavené nie na fiškálnych dátach, ale najmä na politickom hodnotení inštitúcií štátu.
Hodnoteniu Slovenska nepomohli ani vnútrokoaličné spory, ktoré by podľa Moody’s mohli sťažiť presadzovanie potrebných reforiem. Rezort považuje viacero hodnotiacich úsudkov za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné.
No podľa rezortu z ratingu vyplýva aj to, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu.
"Dôležité je aj konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. Pozitívne vnímame aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností," zhodnotil rezort financií.
Pomoc pre celiatikov aj úprava transakčnej dane. Koalícia opäť mení konsolidačný balíček
Rezort kritizuje nepresne vyhodnotené informácie
Ministerstvu sa nepáči, ako agentúra interpretovala zrušenie "orgánu zodpovedného za boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom - Úrad špeciálnej prokuratúry, ako aj Národnú kriminálnu agentúru (NAKA)“.
Zníženie ratingu na základe takéhoto konštatovania považuje za rozhodnutie na základe nepresne vyhodnotených informácií zo strany Moody’s. "V rámci reformy, ktorú Slovenská republika prijala, bol boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom delegovaný na iné orgány a zrušenie daných inštitúcii žiadnym spôsobom neohrozilo aktivity v tomto smere. To, že vyššie namietané kroky boli v súlade s Ústavou SR, potvrdil aj Ústavný súd Slovenskej republiky. Navyše, Európsky súd pre ľudské práva potvrdil zlyhanie inštitúcií počas bývalých vlád a tento stav súčasná vláda Slovenskej republiky musela napraviť," háji rozhodnutia vlády Kamenického rezort.
"Takéto politické komentovanie na základe nepodložených zdrojov považuje za reputačné riziko pre samotnú agentúru. "Na všetky tieto okolnosti sme agentúru upozornili v rámci štandardného procesu pripomienkovania," uzavrel.
Elitná polícia ku koncu augusta definitívne končí. NAKA nahradí ÚBOK, tentokrát bude útvar riešiť aj korupciu
Reakcia PS
Progresívne Slovensko vníma zníženie hodnotenia ako vážne varovanie od agentúry. “Konsolidácia je podvod na občanoch, dokazuje analýza Moody's. Namiesto skutočných úspor a posilnenia ekonomiky vláda len presúva bremená na ľudí a naše deti, zatiaľ čo zadlženosť krajiny stále rastie. Horší rating je jasný signál o zhoršujúcej sa dôveryhodnosti Slovenska. Dopadne to na každého občana – požičiavať si budeme za drahšie a peniaze, ktoré mohli byť investované do vzdelania či zdravotníctva, skončia vyhodené von oknom,” tvrdí Štefan Kišš z PS.
Veľkým problémom sú podľa neho výdavky koalície. Kišš spomenul projekty v oblasti obrany ministra Roberta Kaliňáka a sociálne balíčky. Občanom sa podľa jeho názoru zas dvíha daňové zaťaženie a transakčná daň má uškodiť ekonomickému prostrediu.
„Z tatranského tigra je po 13 rokoch Ficových vlád už len vychudnutá mačka,” uzavrel europoslanec a expremiér Ľudovít Ódor.
Ratingová agentúra Moody’s znížila hodnotenie Slovenska. Ako hodnotíte tento krok?
KDH: Je to tu, rating padá
„Minister financií Ladislav Kamenický sa dlho chválil, že ratingové agentúry oceňujú politiku vlády a najrenomovanejšie svetové agentúry držia rating Slovenska napriek problémom s verejnými financiami na stabilnej úrovni. Už to nie je pravda,“ vyhlásilo hnutie KDH.
Jozef Hajko uviedol, že ak bude Slovensko takto pokračovať ďalej, pocítia to hlavne občania a firmy a život im zdražie ešte viac.
„Experti agentúry Moody’s v najnovšom hodnotení poukázali na negatívne činy súčasnej vlády, pričom kritizujú zmeny v súdnictve, polícii, v politike voči médiám, ktorá okresáva kontrolné mechanizmy v spoločnosti,“ hovorí hnutie a myslí si, že vláda Roberta Fica sa detinsky vyhovára na dedičstvo po predchádzajúcich vládach.
Hnutie SLOVENSKO: Ľudia budú platiť vyššie úroky
Šéf hnutia SLOVENSKO Igor Matovič upozorňuje, že podľa samotnej agentúry môže za zhoršenie ratingu aj zrušenie Špeciálnej prokuratúry, čo predstavuje vyššie riziko, že peniaze zo štátneho rozpočtu budú beztrestne rozkrádané.
„Keď nadelíte zločincom amnestie za to, že rozkrádajú naše spoločné peniaze, tí ľudia, ktorí Slovensku požičiavajú sú opatrnejší. Znamená to pre nás vyššie rizikové prirážky,“ uviedol Matovič.
„Robert Fico svojou politikou vrátil Slovensko o 20 rokov späť. Naposledy sme mali takýto zlý rating v roku 2004. Na Ficovu politiku doplatia všetci, hoci sa o to nepričinili,“ dodal.
Pozrite si analýzu konsolidačného balíka očami analytikov.