Budíte sa krátko pred zazvonením budíka? Vedci odhalili, ako naše telo predpovedá čas vstávania
Prebudenie sa chvíľu pred zazvonením budíka je bežný a často pozorovaný jav, ktorého príčina bola dlho neznáma. Podľa webovej stránky LadBible však vedci prišli s vysvetlením, ktoré súvisí s ľudským nervovým systémom a našimi spánkovými návykmi.
Tie ovplyvňujú hladinu dôležitého proteínu nazývaného PER, ktorý má vplyv na to, ako a kedy sa zobudíme. Na informáciu upozornil český portál CNN Prima News.
Chcete vedieť dátum svojej smrti? Morbídna aplikácia ho vraj vie vypočítať s pomocou umelej inteligencie
Vnútorné biologické hodiny
Všetci to poznáme. Ráno chceme spať čo najdlhšie, každá minúta navyše strávená v posteli sa nám zdá ako dar z nebies. Takéto plány môže prekaziť neplánované prebudenie často len pár minút pred zazvonením budíka. Vedci v najnovšej štúdii odhalili príčiny tohto zvláštneho javu - podľa LadBible je na vine spôsob, akým je naprogramovaný náš nervový systém.
Vedci tento jav vysvetľujú nasledovne. Ľudské telo telo riadi takzvané suprachiasmatické jadro, akési vnútorné biologické hodiny. Ide o zhluk nervových buniek v tvare písmena V v mozgu, ktorý je zodpovedný za reguláciu krvného tlaku alebo telesnej teploty. Na odhalenie záhady budenia sa pred zazvonením budíka je však nevyhnutné zamerať sa na jeho ďalšiu funkciu - zmysel pre čas.
Suprachiasmatické jadro tiež rozhoduje o tom, kedy sa cítime unavení alebo kedy sme plní energie. Súvisí to s našimi biologickými hodinami, ktoré reagujú na rutinu a sú efektívnejšie, ak každý večer chodíme spať v rovnakom čase a každé ráno vstávame v rovnakom čase.
Rozhoduje o tom každodenná rutina
Dôležitú úlohu v tomto procese zohráva bielkovina PER, ktorá reguluje náš cyklus spánku a bdenia. Hladina tohto proteínu sa počas dňa mení, vrchol dosahuje večer a maximum v noci - nízka hladina proteínu PER vedie k nízkemu krvnému tlaku, čo spôsobuje, že sa cítime unavení.
Podľa vedcov sa hladina bielkoviny PER prispôsobuje tomu, aká je naša rutina. Ak ideme spať a vstávame v rovnakom čase, naše telo sa prispôsobí tomuto stavu, čo vedie k zvýšeniu hladiny PER proteínu v našom tele len chvíľu pred tým, ako sa má telo zobudiť - teda chvíľu pred zazvonením budíka. Týmto spôsobom sa telo snaží chrániť pred stresom spôsobeným náhlym a šokujúcim prebudením, keď zazvoní budík. Ide o jeho obranný mechanizmus.
Pozrite si archívnu reportáž o svetovom objave slovenských lekárov z 24. augusta 2024: