Chcete vedieť dátum svojej smrti? Morbídna aplikácia ho vraj vie vypočítať s pomocou umelej inteligencie
Na obchodoch s aplikáciami zaznamenáva úspech Death Clock - apka, ktorá vraj vie spoľahlivo vypočítať dátum kohokoľvek smrti a to s pomocou vedeckých štúdií a AI. Jej tvorcovia však vraj ľudí nechcú strašiť, ale naopak, pomôcť.
Predstavte si, že otvoríte aplikáciu v telefóne, zadáte zopár údajov o svojom živote – koľko spíte, ako sa stravujete, či sa hýbete – a o pár sekúnd na vás vyskočí dátum. Presný deň, keď vás podľa algoritmov čaká posledná kapitola vášho života.
Presne to ponúka Death Clock, aplikácia, ktorá chce ľuďom pripomenúť ich smrteľnosť a motivovať ich k lepším návykom. Informuje o nej portál TechRadar.
Na základe vedy
Aplikácia využíva umelú inteligenciu, ktorá sa opiera o obrovský súbor dát. Tvorcovia tvrdia, že ich algoritmy sú vyškolené na základe výsledkov viac ako 1 200 štúdií, ktoré spracovali informácie o 53 miliónoch ľudí.
Štúdia odhalila "zakázané frázy" zdravotníkov. Lekári ich využívajú v dobrej mienke, no pacientom len škodia
Po tom, ako vyplníte otázky o svojom životnom štýle, Death Clock vypočíta váš „deň smrti“. Namiesto suchého čísla vám však podá výsledok s trochou čierneho humoru – priamo cez grafické zobrazenie so smrtkou.
Chcú vraj pomôcť
Hoci to môže znieť morbídne, cieľom nie je vystrašiť. Autori aplikácie veria, že takýto „budíček“ dokáže ľudí povzbudiť, aby začali robiť zdravšie rozhodnutia.
„Death Clock nie je určená len na to, aby vás vystrašila. Poskytuje vám aj celkom spoľahlivé hodnotenie vášho zdravia,“ vyjadril sa tvorca aplikácie Brent Franson.
Napriek úspechu aplikácie, ktorá sa zaradila medzi top aplikácie v kategórii fitnes a zdravia, vyvoláva Death Clock aj otázky o etike a spoľahlivosti.
Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku: Najkvalitnejšiu starostlivosť pacienti dostanú v Ružomberku a v Košiciach
Ďalším problémom je potenciálne zneužitie podobných technológií v budúcnosti. Ak by sa podobné systémy stali základom pre rozhodovanie v oblasti poistenia, zamestnávania či prístupu k zdravotnej starostlivosti, mohlo by to viesť k diskriminácii a dehumanizácii.
Aplikácia, samozrejme, má aj svoje limity. Predpovede totiž vychádzajú z priemerov a štatistík, ktoré neberú do úvahy unikátnosť každého človeka. V súčasnosti je Death Clock dostupná na App Store aj Google Play, no na Slovensku sa stiahnuť nedá.
Pozrite si najnovšiu epizódu Zdravia na ta3: