Štúdia odhalila "zakázané frázy" zdravotníkov. Lekári ich využívajú v dobrej mienke, no pacientom len škodia

Slová dokážu liečiť, no aj raniť. Dvojnásobne to platí v prípade lekárov, ktorí zvolia nesprávny štýl komunikácie s pacientom. Hoci to na prvú vyznie ako útecha či povzbudenie, v konečnom dôsledku len viac ublížia.

pacient lekár
Foto: Profimedia/DPphoto

Zdravotnícki odborníci a výskumníci, vrátane profesora z výskumnej univerzity Texas A&M University doktora Leonarda Berryho, upozorňujú na význam „súcitnej komunikácie“ pri starostlivosti o vážne chorých pacientov a ich rodiny.

Títo pacienti prechádzajú intenzívnym fyzickým i emocionálnym utrpením, ktoré môže byť umocnené necitlivým vyjadrovaním sa lekárov. Upozorňuje na to odborný lekársky časopis Mayo Clinic Proceedings.

"Zakázané slová"

Berry a jeho tím identifikovali takzvané „zakázané slová“, ktoré by sa nemali používať v rozhovoroch s pacientmi, pretože môžu vystrašiť, uraziť alebo podkopať dôveru pacientov.

Medzi takéto frázy patria:

  • „Nič viac nemôžeme urobiť.“
  • „Nebude sa to zlepšovať.“
  • „Blíži sa koniec.“
  • „Chcete, aby sme urobili preto všetko?“
  • „Bojujte“ alebo „bojujete s tým“.
  • „Nechápem, prečo ste prišli tak neskoro.“
  • „Čo robili/si mysleli ostatní lekári?“

V ďalšej štúdii, konkrétne v onkologickej starostlivosti, lekári uviedli slová alebo frázy, ktoré by pacientom nikdy nepovedali. Medzi najčastejšie patrili:

  • „Nerobte si teraz starosti.“
  • „Máte šťastie, že je to len 2. štádium.“
  • „Zlyhali ste v chemoterapii.“

„'Nerobme si teraz starosti' nie je len neodpoveďou na oprávnené obavy pacienta, ale je to aj odbočenie od jeho obáv,“ uvádzajú výskumníci.

Netreba zabúdať ani na prevenciu. Viac v Štúdiu ta3 s koordinátorkou skríningov a riaditeľkou Národného onkologického inštitútu Janou Trautenberger Ricovou:

Poukázanie na včasné štádium rakoviny je „predpoklad, že by mal byť pacient vďačný, bez toho, aby sa mu poskytol priestor na vyjadrenie jeho úzkosti a strachu.“ A, podľa Berryho, pacienti nezlyhajú v chemoterapii; chemoterapia zlyháva u pacientov.

Výskumníci odporúčajú nájsť alternatívne výrazy, ktoré namiesto definitívnych výrokov vyjadrujú obavu či podporu.

Učiť sa empatickej komunikácii

Štúdia, publikovaná v odbornom časopise Mayo Clinic Proceedings, zdôrazňuje, že nevhodná komunikácia môže u pacientov posilniť pocity strachu, bezmocnosti a izolácie.

Výskumníci preto navrhujú, aby sa v medicínskych školách a na odborných kurzoch venovala väčšia pozornosť komunikácii, ktorá bude k pacientom empatická a podporujúca.

Tento tréning môže pomôcť budúcim lekárom, aby sa vyhýbali zbytočnému vyvolávaniu strachu u pacientov, podporovali ich dôveru a znižovali emocionálne utrpenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok