Blanár o Sýrii: Žiaden občan zatiaľ nepožiadal o evakuáciu. Slovensko pristupuje k situácii opatrne
Žiaden slovenský občan zatiaľ nepožiadal o evakuáciu zo Sýrie po tom, čo tam počas uplynulého víkendu padla vláda dlhoročného prezidenta Bašára Asada, povedal slovenským novinárom počas návštevy Brazílie minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár. Zároveň zdôraznil, že SR pristupuje opatrne ku komentovaniu situácie v tejto blízkovýchodnej krajine.
Nepredvídateľná situácia
Situácia je podľa Blanára nepredvídateľná a Sýria je ďalším nestabilným prvkom v regióne.
"V súčasnosti je v Libanone 60-dňové prímerie, ktoré sa z času na čas porušuje. A máme tu nestabilnú Sýriu, máme obavy z toho, či sa Islamský štát nerozšíri alebo si neupevní svoju pozíciu," upozornil Blanár s tým, že jeho ministerstvo sa v Sýrii zaujíma o slovenských občanov a situáciu monitoruje.
VIDEO: Zle napísaný prejav alebo tréma? Brazílsky viceprezident označil Fica za premiéra Juhoslávie
Bleskové zvrhnutie moci
Islamistickí povstalci spustili svoju nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada koncom novembra. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. V noci na nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask. Zvrhnutý prezident Bašár Asad následne ušiel z krajiny, čo znamenalo pád Asadovho dlhoročného režimu.
Vlády na celom svete sa v súčasnosti snažia nadviazať nové kontakty s vedúcou sýrskou povstaleckou skupinou HTS. Tá bola v minulosti spojencom al-Káidy a Spojené štáty, EÚ, Turecko a OSN ju označili za teroristickú organizáciu.
Pozrite si reportáž z 11. decembra 2024 o osude sýrskych utečencov.