Parlament bude rokovať o "páke na zdravotníkov" zrýchlene, huliakovci ruky nezdvihnú. Poslanci prelomili aj veto infozákona

10.12.2024 07:45 , Aktualizované: 10.12.2024 20:24

Čo sa deje v parlamente: Huliakovci odmietajú zdravotnícke zákony, traja poslanci Hlasu nesúhlasili s novelou, ktorá by umožnila Robertovi Ficovi vyhnúť sa európskemu výboru. Koalícia odsunula zákony, medzi nimi aj odvolanie Rudolfa Huliaka a prelomila prezidentovo veto.

Zákonodarcovia ukončili utorkové rokovanie debatou o návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. V rozprave k novele v prvom čítaní ešte ostal písomne prihlásený jeden rečník. V diskusii by mali poslanci pokračovať opäť v stredu (11. 12.) ráno.

V stredu popoludní má parlament preberať aj návrh na prijatie uznesenia k obsahu opozičných mítingov zo 17. novembra, ktorý podali koaliční poslanci. Kritizujú v ňom opozičných lídrov za prejavy šírenia nenávisti či politického extrémizmu. Obsahom uznesenia je aj žiadosť o poskytnutie správy z vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

O osude zdravotníkov rozhodnú zrýchlene

Poslanci budú návrh legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti preberať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní.

Úprava dopĺňa do zákona o civilnej ochrane obyvateľstva definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude možné považovať aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Pre zdravotníckych pracovníkov sa má ustanoviť povinnosť poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť.

Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti by bolo možné vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o 60 dní.

Koalícia tiež prelomila veto prezidenta a schválila novelu infozákona, ktorá zavádza poplatok za „mimoriadne rozsiahle“ vyhľadávanie informácií. Peter Pellegrini upozornil, že definícia „mimoriadne rozsiahleho“ vyhľadávania je nejasná, čo môže umožniť svojvoľné rozhodovanie.

Opozícia tiež apelovala na zohľadnenie prezidentových námietok, pretože by to v podstate znamenalo zachovanie súčasného stavu, s výnimkou predĺženia lehoty na vybavenie infožiadosti zo 8 na 12 dní.

Huliakovci odmietajú zdravotnícke zákony

Poslanci Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík z Národnej koalície/Nezávislých kandidátov sa nebudú prezentovať ani hlasovať za zdravotnícke zákony, ktorými sa zaoberá Národná rada, píše portál webnoviny agentúry SITA.

Dôvodom je rozhodnutie vlády, ktorá na mimoriadnom zasadnutí schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a zaviedla povinnosť zdravotníkov poskytovať starostlivosť pod hrozbou trestného stíhania.

„Nikto troch nezávislých poslancov neinformoval ani nekonzultoval ohľadom riešení vzniknutého problému podobnému z čias Matovičovej vlády,“ uviedol Huliak. Dodal, že opatrenia vlády sú v rozpore s Medzinárodným dohovorom o zákaze nútenej práce.

„Tento prístup politikov sa musí na Slovensku zmeniť,“ uzavrel Huliak.

Blokovanie jednej z noviel

Ján Ferenčák, Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš odmietli podporiť pozmeňujúci návrh Richarda Glücka zo Smeru, ktorý bol predtým schválený.

Pri hlasovaní o celom návrhu zákona sa daní zákonodarcovia neprezentovali, čo spôsobilo, že Národná rada nebola uznášaniaschopná.

Nová legislatíva týkajúca sa testu proporcionality má meniť aj zákon o rokovacom poriadku. Zaviesť sa má možnosť zastupovania povereného člena vlády iným členom vlády na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti v prípade, ak sa člen vlády nemôže na rokovaní zúčastniť.

Poslanci neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o novele ani neskôr večer.

Kritika Danka aj Michelka

Líder koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady Andrej Danko nevidí nič zlé na zmenách navrhovaných v novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní.

Uviedol to v utorok pred novinármi.

"Pre mňa je to záhadné. Ja som chcel, aby sme túto schôdzu skončili dôstojne. Aj včera minister športu rokoval s poslancom Samuelom Migaľom (Hlas-SD), aby sa našiel kompromis k športovým zákonom, ale ja už za tým šípim nejaký cieľ, koordináciu a nie je to dobré. Ja nevidím v tom nič zlé, aby premiér mohol byť zastúpený ministrom zahraničných vecí," skonštatoval.

Danko sa vyjadril aj k novelám zákona z dielne ministerstva športu, o ktorých majú v utorok poobede poslanci hlasovať. Nepovedal, či dospeli s poslancom Migaľom, ktorý má k legislatívam námietky a na hlasovaní sa viackrát nezúčastnil, k dohode a či návrhy podporí.

Postoj trojice poslancov za Hlas-SD skritizoval aj poslanec Roman Michelko (SNS). Označil to za nešťastný spôsob robenia politiky. Myslí si, že ostatní členovia poslaneckého klubu sú z toho prekvapení. "Nech vysvetlia, čo chcú dosiahnuť a či chcú urobiť nejakú frakciu alebo či sú na odchode do iného poslaneckého klubu," podotkol.

Opozícia volá po predčasných voľbách

Ďalší prípad neúspešného hlasovania ukazuje, že vládna koalícia nevie vládnuť, prijímať zákony a speje k rozkladu. Skonštatovali to opoziční lídri v reakcii na to, že sa pri utorkovom hlasovaní o jednej z vládnych noviel neprezentoval dostatok poslancov, parlament preto nebol uznášaniaschopný.

"Je to typický príklad rozkladu vládnej koalície," povedal novinárom šéf KDH Milan Majerský. "Hlas zrejme sleduje kroky SNS, čiže nerebeluje iba SNS, ale už aj Hlas. Očakávam, že v novom roku sa bude vládna koalícia rútiť do rozpadu," dodal. Predpokladá, že na jeseň by mohli byť predčasné voľby.

Líder opozičného PS Michal Šimečka pripomenul, že ľudia si nezaslúžia mať vládu, ktorá nevie nájsť 76 poslancov na svoje vlastné návrhy, a preto treba ísť do predčasných volieb. Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič označil dianie v parlamente za chaos, kde každý v koalícii niekoho vydiera.

Podpredsedníčka výboru pre európske záležitosti Beáta Jurík (PS) pripomenula, že sporný pozmeňujúci návrh nekonzultoval poslanec Richard Glück (Smer-SD) ani so šéfom výboru Jánom Ferenčákom (Hlas-SD) a ani s koaličnými partnermi. Myslí si, že cieľom návrhu je urobiť z výboru len akúsi "hodinu otázok", aby vládni predstavitelia chodili na výbor čítať vopred pripravené stanoviská a nebudú viac odpovedať na otázky členov výboru.

Druhá šanca pre Huliaka

Na schôdzu, ktorá sa začína 4. februára, poslanci presunuli aj hlasovanie o opozičnom návrhu na odvolanie Rudolfa Huliaka (nezaradený) z postu predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a tiež novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS.

Súčasťou tejto novej úpravy by mala byť aj regulácia lobingu mimovládok.

“Nie je vôľa ho odvolať,“ povedal o odvolaní Rudolfa Huliaka poslanec SNS Roman Michelko. „Ešte definitívne neodišiel do opozície, chceme mu dať šancu, aby sa integroval do koalície,“ dodal.

Voľba je tajná a to je podľa Michelka vždy neisté. Zároveň odmietol, že by chcel niekto z klubu SNS hlasovať za odvolanie Huliaka.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 3 Ďalšia strana
Témy: parlament NR SR
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok