Izrael zničil väčšinu sýrskych vojenských objektov. Netanjahu tiež nariadil armáde, aby obsadila Golanské výšiny
Izrael v noci na utorok pokračoval v ostreľovaní vojenských objektov na území Sýrie, kde povstalci cez víkend zvrhli režim dlhoročného prezidenta Bašára Asada.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii informovalo, že Izraelu sa už podarilo zničiť väčšinu dôležitých vojenských objektov v Sýrii, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Izrael sa zameral na vojenské objekty
Celkovo od pádu Damasku Izrael podnikol 250 leteckých úderov. "Izrael zničil najdôležitejšie vojenské objekty v Sýrii vrátane sýrskych letísk a ich skladov, leteckých eskadier, radarov, vojenských signalizačných staníc a mnohých skladov zbraní a munície na rôznych miestach vo väčšine sýrskych provincií," uviedlo SOHR.
Podľa AFP v blízkosti prístavného mesta Lázikíja Izrael zaútočil na zariadenie protivzdušnej obrany a poškodil sýrske lode, ako aj vojenské sklady. Reportéri francúzskej agentúry v utorok ráno hlásili silné výbuchy aj z centra metropoly Damask.
Okrem leteckých útokov na vojenské objekty izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu nariadil armáde, aby po zvrhnutí sýrskeho režimu obsadila nárazníkovú zónu v Sýriou ovládanej časti Golanských výšin zriadenú dohodou z roku 1974, ktorú monitoruje OSN.
Povstalci ňou prešli ako nôž maslom. Čaká Sýriu "raj na zemi"? Určite nie. Dôvody pre ta3 vysvetlil odborník
Golanské výšiny
Izrael ovláda dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967, keď toto územie obsadil. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, ktorý rozšíril izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto ich tak anektoval.
Bezpečnostná rada OSN tento krok v rezolúcii č. 497 odsúdila, izraelský zákon vyhlásila za neplatný a bez medzinárodného právneho účinku. Suverenitu Izraela nad Golanským výšinami však v roku 2019 oficiálne uznala administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa.
Pozrite si reportáž o Asadovcoch, ktorí vládli v Sýrii päť desaťročí: