Povstalci ňou prešli ako nôž maslom. Čaká Sýriu "raj na zemi"? Určite nie. Dôvody pre ta3 vysvetlil odborník
Sýrsky režim padol, no v krajine to rozhodne nebude ružové. Čo ju čaká ďalej? Na otázky ta3 odpovedal bezpečnostný analytik Josef Kraus z Masarykovej univerzity v Brne.
Vládol dlho, padol bleskovo
Bašár Asad vládol ako prezident od roku 2000 a vládu prevzal po svojom otcovi, ktorý panoval asi o štvrťstoročie. Išlo o dedičné prezidentstvo. Kraus hovorí, že je ťažké predpovedať, čo to bude znamenať.
To, že bol Asadov režim zvrhnutý, podľa neho neznamená, že sa skončila sýrska občianska vojna. "Tá práveže môže dostať nový impulz. Rozhoria sa boje medzi jednotlivými frakciami rebelských skupín. Zvlášť v momente, keď sa bude bojovať o moc. Do toho všetkého môžu priliať olej Rusi, Iránci, Turci, Izrealčania aj Američania. Nevyzerá to na stabilizáciu v krajine a návrat vojnových utečencov z Európy," myslí si Kraus.
Diktátorský režim padol za 11 dní. To, prečo sa to stalo takto bleskovo po 50-ročnej vláde Asadovcov, si analytik vysvetľuje kombináciou vnútorných aj vonkajších síl. "Načasovanie nebude náhodné. To, že sýrski povstalci zahájali ofenzívu a prešli sýrskym územím ako nôž maslom, hovorí o tom, že dvaja spojenci Bašára - Iránci aj Rusi - sú zaseknutí vo svojich vlastných problémoch," vysvetlil jeden z dôvodov.
Je presvedčený, že Rusko aj Irán sýrski povstalci prekvapili. Rusi sa síce snažili zasiahnuť, ale efekt to nemalo takmer žiadny. V prípade Iránu je to podľa Krausa ešte jasnejšie. Ten prišiel o svojho najdôležitejšieho spojenca.
Putin udelil Asadovi azyl, napísala ruská TASS, no potom správu pozmenila. Špekuluje sa, kde je sýrsky diktátor
Kto sú sýrski povstalci?
Sýrski povstalci sú konglomerát najrôznejších bojových skupín. Je zložený zo sýrskych opozičných rebelov aj zahraničných bojovníkov zo strednej Ázie alebo západnej Číny. Podľa analytika môže v budúcnosti narobiť ešte viaceré problémy.
"Má veľmi dobré prepojenia na štruktúry ál-Káidy, z ktorej v podstate vzišiel. Nejde o skupinu opozičníkov milujúcich demokraciu, ale o tvrdé jadro bojovníkov s dosť problematických nábožensko-ideologickým zázemím," vysvetlil v ta3 Kraus. Sýrskych povstalcov zároveň označil za teroristov.
Zbavenie sa diktátora bol len prvý krok. "Celé to vyzerá na obrovský problém, zrútenie sa Sýrie do seba a vypuknutie občianskej vojny všetkých proti všetkým," naznačil najbližší možný scenár.
Po páde sýrskeho režimu čaká krajinu nová kapitola. Aký vývoj podľa vás nastane?
Neverí tomu, že sa tisíce Sýrčanov vrátia naspäť domov. Keďže budúcnosť Sýrie je nejasná, tí v západnej Európe z nej určite nebudú chcieť odísť. Mohli by sa však vrátiť nejakí Sýrčania zo susedného Libanonu alebo z utečeneckých táborov v Turecku. Nebudú to však masy ľudí.
Naopak, podľa Krausa pravdepodobne hrozí masívna utečenecká vlna tých, ktorí nebudú chcieť žiť pod novým politickým zriadením. "Európa si tak môže vyskúšať niečo podobné ako v rokoch 2013 alebo 2014," povedal.
Pozrite si celý rozhovor s bezpečnostným analytikom. Zhováral sa s ním redaktor ta3 Tomáš Verníček v relácii Svet dnes.