Rakúsko nebude blokovať vstup Bulharska a Rumunska do schengenu. Pozemné kontroly však stále pretrvávajú
Rakúsko na štvrtkovom zasadnutí ministrov vnútra EÚ už nebude blokovať plné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskom priestore voľného pohybu osôb. Na základe otázky agentúry APA to v pondelok potvrdilo ministerstvo vnútra vo Viedni. Rakúske veto doteraz bránilo úplnému rozšíreniu zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach.
Hoci obe balkánske krajiny vstúpili do schengenského priestoru koncom marca, kontroly sa skončili len na vnútorných vzdušných a námorných hraniciach s ostatnými členskými štátmi. Pozemné kontroly stále pretrvávajú.
"Nebudeme proti tomu," odpovedalo rakúske ministerstvo vnútra na otázku tlačovej agentúry. Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner dnes večer potvrdil, že "pozemný schengen" bude teraz otvorený pre Rumunsko a Bulharsko.
Rozhodnutie Viedne znamená, že Karner bude na štvrtkovom zasadnutí ministrov vnútra EÚ v Bruseli hlasovať za plné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskom priestore. Členské štáty EÚ tak formálne potvrdia plné prijatie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru od 1. januára budúceho roka.
Slovensko nie je pre prisťahovalcov lákavou destináciou. V rebríčku krajín Schengenu sme na chvoste
Obavy s prílevu žiadateľov o azyl
Súčasné maďarské predsedníctvo Rady EÚ koncom novembra oznámilo, že zástupcovia členských štátov EÚ sa dohodli na plnom prijatí Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru od začiatku roka 2025.
Prijatie nových krajín do schengenského priestoru si vyžaduje jednomyseľný súhlas členských štátov EÚ. Bulharsko a Rumunsko splnili kritériá na vstup do priestoru voľného pohybu už v roku 2011, ale niektoré krajiny z rôznych dôvodov zablokovali vstup týchto dvoch krajín - v roku 2011 to boli Holandsko a Fínsko.
Neskôr sa proti prijatiu oboch balkánskych krajín postavilo Nemecko, ale najmä Rakúsko, ktoré zablokovalo plné pristúpenie Bulharska a Rumunska na konci roka 2022. Neskôr Viedeň súhlasila aspoň s obmedzeným členstvom oboch krajín. Zároveň sa dlho obávala prílevu žiadateľov o azyl.
Pozrite si archívnu reportáž z 31. marca 2024 o tom, ako Bulharsko a Rumunsko dostalo zelenú.