Sýrski povstalci tvrdia, že dobyli Damask. Tyran ušiel, Asadov režim padol, vyhlásili

8.12.2024 07:08 , Aktualizované: 8.12.2024 10:38

Povstalci a exilová opozícia v nedeľu (8. 12.) ráno oznámili koniec režimu autoritárskeho sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý v krajine vládne už 24 rokov. O páde Asadovej vlády podľa agentúry Reuters informovali aj dôstojníci sýrskej armády.

Povstalci už vyzvali utekajúcich Sýrčanov, aby sa vrátili do svojej vlasti, a sľúbili, že vybudujú novú Sýriu, ktorá sa stane mierovým miestom.

Sýrsky premiér Muhammad Ghází Džalílí oznámil, že je pripravený odovzdať moc a spolupracovať s novým vedením krajiny. Podľa médií Asad opustil Damask a zrejme aj Sýriu. Nie je jasné, kam sa uchýlil.

„Tyran Bašár Asad utiekol,“ oznámili povstalci na Telegrame. „Vyhlasujeme mesto Damask za slobodné,“ dodali. Agentúra Reuters uvádza, že povstalci pripravujú televízne vyhlásenie.

Koniec temnej kapitoly

Ohlásený pád režimu prišiel len niekoľko hodín po tom, ako povstalci vstúpili do Damasku.

Povstalci uviedli, že sa nechcú pomstiť a namiesto toho chcú otvoriť novú kapitolu slobodnej Sýrie, ktorá sa stane miestom mierového spolužitia pre všetkých. Dodali, že temná kapitola v dejinách krajiny sa skončila.

Po niekoľkých rokoch faktického zmrazenia sýrskeho konfliktu udalosti v Sýrii v posledných dňoch nabrali na obrátkach. Pred týždňom v stredu povstalci vedení islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) začali úspešnú ofenzívu na severe krajiny, pričom rýchlo dobyli mestá Halab (Aleppo), Hamá a v noci na dnes Homs a Kusajr, odkiaľ sa stiahlo proasadovské libanonské a proiránske militantné hnutie Hizballáh. Vládne jednotky vyčistili viaceré miesta prakticky bez boja.

Udalosti nabrali rýchly spád

Médiá v sobotu informovali, že povstalci sú na okraji hlavného mesta, a v noci zo soboty na nedeľu sa z damaského letiska objavili správy, že vládne sily sa stiahli. Následne agentúry informovali, že z centra hlavného mesta prichádza intenzívna streľba.

Povstalci však uviedli, že vstup do mesta bol bezproblémový, keďže armáda nebola rozmiestnená v uliciach. Podľa denníka Guardian sa na internete šírili videá, na ktorých vojaci zhadzujú svoje uniformy v uliciach Damasku.

Spolu s oslobodením Damasku povstalci oznámili otvorenie brán väznice v Sidnayi, predmestí Damasku, ktoré bolo dejiskom represií režimu a masových popráv.

Ponuka spolupráce

Podľa spravodajskej televízie Al-Džazíra premiér Džalílí ponúkol spoluprácu opozícii, ktorú pochválil za prísľub, že sa nebude mstiť. "Podávam ruku opozícii, ktorá podáva ruku a ktorá ubezpečila, že neublíži nikomu, kto patrí k tejto krajine," povedal. Povedal tiež, že neplánuje opustiť svoj domov a že chce zabezpečiť funkčnosť inštitúcií. Dodal, že je pripravený na akýkoľvek postup pokojného odovzdania moci.

Džalálí vyzval občanov, aby nepoškodzovali verejný majetok. Sýria podľa neho môže byť "normálnym štátom", ktorý si vybuduje priateľské vzťahy so svojimi susedmi. On sám nemá záujem o žiadnu politickú funkciu ani iné privilégiá.

Prezident utiekol na neznáme miesto

O Asadovom osude nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé informácie. Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) uviedla, že opustil Sýriu. Médiá predtým tvrdili, že opustil Damask. Al-Džazíra upozornila na posledný let z hlavného mesta.

Podľa webovej stránky Flightradar24 dopravné lietadlo Iljušin Il-76 vzlietlo z letiska a najprv smerovalo na východ a potom na sever do Homsu, kde začalo klesať. Vo výške 1 625 stôp (495 metrov) zmizlo z obrazovky radaru. Podivný profil letu vyvoláva na sieti X okrem iného otázky, či bol na palube Asad. Náhle zmiznutie z radarov vedie aj k špekuláciám, čo sa so strojom stalo. Diskutujúci na X nevylučujú haváriu, prípadne zostrelenie.

Bašár Asad vládne krajine ako prezident od roku 2000, keď nahradil svojho zosnulého otca Háfiza Asada. Ten bol hlavou štátu od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabskej obnovy (Baas) bola pri moci od prevratu v roku 1963.

Obyvatelia oslavujú

Dav ľudí v sýrskej metropole Damask pri oslave pádu režimu Bašára Asada zvalil sochu postavenú jeho otcovi Háfizovi Asadovi, ktorý v Sýrii vládol od roku 1971 až do svojej smrti v roku 2000. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Britská stanica BBC informovala, že na Umajjovskom námestí v centre Damasku sa zišiel dav ľudí, ktorí za zvukov hudby, trúbenia klaksónov áut či sporadickej streľby oslavujú pád režimu Bašára Asada, ktorý "zdedil" prezidentský post po svojom otcovi.

Bez intenzívnych bojov

Po tom, ako protivládni povstalci vedení islamistami v nedeľu po bleskovej ofenzíve vyhlásili, že sa dostali do Damasku a vládny režim padol, Asad údajne z krajiny ušiel.

"To, čo cítime, skutočne pripomína to, čo sme cítili počas revolúcie, keď sa začala v roku 2011. Toto je pokračovanie sna, ktorý sa začal v tom roku," uviedol pre BBC jeden z obyvateľov Damasku.

Podľa neho je ťažké uveriť, že sa toto všetko stalo bez intenzívnych bitiek či zabíjania.

Obavy z budúcnosti

Poznamenal však, že Sýrčania majú obavy z budúcnosti. Domnieva sa však, že dnes nie je dôvod na obavy: "Dnes bude celý sýrsky ľud iba oslavovať. Nikto nechce myslieť na zajtrajšok. Teraz to chceme osláviť".

Umajjovské námestie je sídlom dôležitých vládnych inštitúcií vrátane ministerstva obrany.

Podľa očitých svedkov povstalci medzičasom vstúpili aj do prezidentského paláca v damaskej štvrti Mazza. Vo vstupe do areálu paláca im nikto nebránil - objavili sa totiž správy, že vláda zamestnanci a bezpečnostné zložky areál opustili.

Ovládli aj štátnu televíziu

Agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje informovala, že povstalci majú pod kontrolou aj štátnu televíziu, v ktorej odvysielajú svoje prvé vyhlásenie k sýrskemu ľudu. Kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známe.

Pokiaľ ide o vedenie krajiny, v Damasku vládne zmätok. Podľa nepotvrdených správ Bašár Asad zo Sýrie ušiel lietadlom na neznáme miesto. Odlietal z medzinárodného letiska v Damasku, ktoré príslušníci ozbrojených a bezpečnostných síl následne opustili, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré situáciu v Sýrii monitoruje prostredníctvom svojich informátorov.

Armáda vydáva protichodné vyhlásenia

Nejasná je aj situácia v súvislosti s vládnou armádou: jej velenie najskôr oznámilo pád režimu i rozpustenie vojakov s tým, že v prípade potreby budú povolaní späť do služby.

Po vyhlásení povstaleckých síl, že oslobodili Damask a zosadili prezidenta Asada, však sýrska armáda - podľa agentúr Reuters a DPA - vydala vyhlásenie, že jej jednotky postupujú v operáciách proti "teroristickým skupinám" na vidieku v provinciách Hamá, Homs a Dará, kde sa v posledných dňoch odohrávali boje s povstalcami.

Prísľub slobodných volieb

Sýrsky premiér Muhammad Džalálí vyhlásil, že v Sýrii by sa mali uskutočniť slobodné voľby, aby ľud mal možnosť rozhodnúť o svojom vedení.

V rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arabíja Džalálí uviedol, že bol v kontakte s veliteľom povstalcov Abú Muhammadom al-Džawláním, aby prediskutovali riadenie súčasného prechodného obdobia, čo - podľa Reuters - predstavuje pozoruhodný vývoj v snahách o formovanie politickej budúcnosti Sýrie.

Džalálí dodal, že nevie, kde sa nachádza povstalcami zvrhnutý prezident Bašár Asad a jeho minister obrany, pretože kontakt s nimi nemá od soboty večera.

Pokojné odovzdanie moci

Premiér už predtým uviedol, že je pripravený podieľať sa na pokojnom odovzdaní moci novej vláde, ktorú si vyberú občania. "Sme pripravení spolupracovať aj s opozíciou," povedal vo videoodkaze zverejnenom na svojom účte na Facebooku, ktorý podľa vlastných slov nahral vo svojom dome.

"Sýria patrí všetkým Sýrčanom," konštatoval Džalálí, ktorý bol predtým ministrom komunikácií a premiérom je len niekoľko mesiacov. Európska únia na neho uvalila sankcie za účasť na represiách voči obyvateľom Sýrie.

Pozrite si reportáž o vstupe sýrskych povstalcov do mesta Homs zo 7. decembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok