Asadov režim sa rúca. Povstalci tiahnu na hlavné mesto, prezident Damask stále neopustil, mal kontaktovať USA
Sýrske vládne sily sa v sobotu (7. 12.) podľa agentúry AFP sťahujú aj z miest vzdialených len zhruba desať kilometrov juhozápadne od metropoly Damask.
Sýrske vládne sily sa sťahujú z kľúčového mesta Homs, uviedla v sobotu (7. 12.) večer agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov. Správy o vstupe povstalcov do mesta v stredozápadnej časti Sýrie prichádzali od dnešného popoludnia. Podľa Reuters medzitým povstalci už obsadili miestnu centrálnu väznicu a stovky väzňov odtiaľ ušli.
Homs je dôležitou dopravnou križovatkou a jeho dobytím by povstalci mali na dosah rozdelenie územia pod kontrolou vládnych vojsk na pobrežnú časť a oblasť okolo Damasku. K metropole povstalci postupujú tiež od juhu.
Sýrsky minister vnútra Muhammad Chálid Rahmún podľa agentúry AFP uviedol, že vojenské a bezpečnostné sily vytvorili okolo Damasku "nepreniknuteľný" kordón. Sýrska armáda súčasne oznámila, že posilňuje svoje nasadenie v okolí Damasku.
Jeden z obyvateľov Damasku stanicu CNN opísal, že mesto bolo v stave paniky. Niektoré cesty boli podľa neho zablokované a časť obchodov blízko centra uzavretá, komunikačné linky však s občasnými výpadkami naďalej fungujú. Prítomnosť armády sa v hlavnom meste "výrazne znížila" a mnoho vojakov sa podľa neho "prezliekalo z uniforiem do civilného oblečenia".
Prezident ostáva v meste
Sýrsky prezident Bašár Asad sa aj naďalej nachádza v hlavnom meste Damask odkiaľ vykonáva svoje povinnosti. Informovala o tom jeho kancelária, ktorá poprela správu, že prezident krajinu opustil. V Sýrii aj naďalej úspešne postupujú povstalecké sily, ktoré sa podľa viacerých médií nachádzajú na predmestiach hlavného mesta a vstúpili do strategického mesta Homs.
Kancelária sýrskeho prezidenta zároveň odsúdila „fámy a falošné správy o tom, že prezident Bašár Asad opúšťa Damask“. Vyhlásila, že prezident „pokračuje v plnení svojich pracovných, štátnych a ústavných povinností z hlavného mesta“.
Britský denník Telegraph predtým informoval, že prezidentova rodina už Sýriu opustila a nachádza sa v Rusku, ktoré patrí k hlavným spojencom Asadovho režimu. Denník Wall Street Journal v piatok napísal, že Asadova manželka Asma spolu s ich troma deťmi z krajiny odišla ešte minulý týždeň. Rovnako urobili aj dvaja Asadovi švagrovia, ktorí sa údajne nachádzajú v Spojených arabských emirátoch.
Zdroj blízky Kremľu pre agentúru Bloomberg News uviedol, že Moskva neplánuje zachrániť sýrskeho prezidenta, pričom Vladimir Putin je údajne znechutený správami o úteku vládnych jednotiek z ich pozícií.
„Rusko nemá plán na záchranu Asada,“ tvrdí zdroj, ktorý uviedol, že na evakuácii Asada sa Rusko podieľať nebude, „pokiaľ armáda sýrskeho prezidenta bude naďalej opúšťať svoje pozície“.
Mal kontaktovať už aj USA
Sýrsky prezident Bašár Asad sa údajne pomocou sprostredkovania zo strany Spojených arabských emirátov pokúsil spojiť s predstaviteľmi USA. Spojeným štátom pravdepodobne ponúkol ukončenie spolupráce s Iránom a ním podporovaným libanonským hnutím Hizballáh, výmenou za vyvinutie iniciatívy zo strany Západu na zastavenie bojov v Sýrii. V sobotu to uviedla agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so situáciou.
Bloomberg uvádza, že sýrsky prezident sa neúspešne pokúsil spojiť aj so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Podľa zdrojov sa Asad v obkľúčení povstaleckých síl smerujúcich na Damask pokúša uzavrieť dohodu, ktorá by jeho režimu umožnila udržať zostávajúce územie pod kontrolou jeho armády, alebo by mu v prípade potreby zaručila bezpečný odchod do exilu.
Sťahovanie armády
Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že povstalci začali hlavné mesto obkľučovať. Armáda však zatiaľ tvrdenia o sťahovaní popiera.
Podľa správ agentúr vládne jednotky z veľkej časti opustili svoje pozície v provinciách Dará a Suvajda na juhozápade krajiny, ako aj v provincii Kunajtra pri hraniciach s Izraelom.
„Režimové sily sa stiahli z lokalít desať kilometrov juhozápadne od Damasku, ktoré sú teraz pod kontrolou miestnych bojovníkov,“ uviedla SOHR, ktorá je o dianí v Sýrii zvyčajne dobre informovaná.
„Naše sily pôsobiace v Dará a Suvajde sa presúvajú a vytvárajú bezpečnostný perimeter po tom, čo teroristické živly zaútočili na izolované kontrolné stanovištia,“ citovala AFP už predtým sýrsku armádu. Severná hranica týchto provincií sa nachádza len niekoľko desiatok kilometrov južne od Damasku.
Obkľúčené mesto Homs
Sýrski povstalci už vstúpili aj do kľúčového mesta Homs v stredozápadnej časti krajiny, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojších obyvateľov a armádne aj povstalecké zdroje.
Zhruba 1,4-miliónové mesto je na strategickej križovatke spájajúcej pobrežnú časť Sýrie s metropolou Damaškom. K tej sa rebeli rýchlo blížia tiež z juhu.
Sýrska štátna tlačová agentúra SANA uviedla, že prezident Bašár Asad naďalej pracuje z Damasku. Poprela tak správy, že Asad mesto opustil.
Americkí a ďalší západní predstavitelia, na ktorých sa odvoláva Reuters, uviedli, že súčasný bleskový postup sýrskych povstalcov naznačuje, že Asadov režim by mohol padnúť počas budúceho týždňa.
Armáda stráca provincie
Podľa SOHR sú obe provincie už prakticky celé pod kontrolou miestnych opozičných síl, ku ktorým patria aj milície menšinových drúzov.