Otázky a odpovede: Prečo juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo a čo bude nasledovať?

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol šokoval krajinu, keď vyhlásil stanné právo – prvýkrát za takmer 50 rokov. Čo sa stalo a ako to ovplyvní politickú situáciu v krajine? Prinášame odpovede na kľúčové otázky.

Južná Kórea, vojaci
Foto: TASR/AP

Čo sa stalo?

Prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol v utorok večer v neohlásenom televíznom prejave vyhlásil stanné právo. Tvrdil, že je to potrebné na ochranu krajiny pred „antivládnymi silami“ a hrozbami zo Severnej Kórey.

Ako prebiehalo vyhlásenie stanného práva?

Dekrét dočasne previedol kontrolu na armádu, ktorá nasadila vojakov pred parlament, kde pristávali aj helikoptéry. Okrem toho boli zakázané protesty, politické aktivity a médiá mali byť pod vládnou kontrolou.

Aké boli reakcie?

Mnohí politici, vrátane členov prezidentovej vlastnej konzervatívnej strany, označili jeho krok za nezákonný a protiústavný. Opozičný líder vyzval občanov, aby prišli protestovať pred parlament. Tisíce ľudí sa zhromaždili a poslanci preliezali bariéry, aby sa dostali na hlasovanie.

Ako to skončilo?

V stredu nadránom parlament hlasoval o zrušení stanného práva a Jun Sok-jol ho následne odvolal.

Čo znamená stanné právo v Južnej Kórei?

Je to mimoriadne opatrenie, ktoré dáva armáde výnimočné právomoci. Naposledy bolo vyhlásené v roku 1979 počas vojenského režimu.

Prečo prezident čelil tlaku?

Jun Sok-jol čelí korupčným škandálom a nízkej podpore verejnosti, ktorá dosahuje len 17 percent. Opoziční poslanci navrhli škrty v rozpočte a impeachment viacerých členov jeho vlády.

Čo to je impeachment?

Impeachment je proces, ktorým sa zbavuje verejný činiteľ, najčastejšie prezident alebo iný vysoký vládny úradník, jeho funkcie v dôsledku závažného porušenia zákonov alebo zneužitia moci.

Tento proces zahŕňa formálne obvinenie zo strany zákonodarného orgánu (parlamentu alebo kongresu), ktorý následne rozhoduje, či daný úradník má byť odvolaný zo svojho postu.

Impeachment sa začína obvinením, ktoré môže byť vznesené za rôzne dôvody, ako je korupcia, zrada, podvody alebo iné trestné činy.

Po obvinení nasleduje vyšetrovacie a súdne konanie, kde sa rozhoduje, či je obvinenie dostatočne vážne na to, aby sa úradník zbavil svojej funkcie. Ak je impeachment schválený, úradník je často odvolaný a môže čeliť aj ďalším právnym následkom.

Čo bude ďalej?

Opozičná Demokratická strana iniciovala proces impeachmentu prezidenta. Ak parlament odsúhlasí návrh dvojtretinovou väčšinou, nasledovať bude súdne konanie pred ústavným súdom.

Má impeachment v Južnej Kórei precedens?

Áno, v roku 2016 bola zosadená prezidentka Pak Kun-hje kvôli korupcii. Južná Kórea má s impeachmentom skúsenosti, ale toto je považované za jednu z najväčších výziev jej demokratickému systému.

Čo hovoria odborníci?

Prezidentov krok bol označený za právny prešľap a politickú chybu, ktorá ohrozila ekonomiku a bezpečnosť krajiny. Experti varujú, že kríza len prehĺbi jeho problémy a podkope dôveru vo vládu.

Pozrite si aj reportáž zo 4. decembra o situácii v Južnej Kórei:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok