Vedci majú niekoľko teórií o tom, ako mohla Zem získať vodu. Najnovšia hovorí o kontakte s plynným diskom

5.12.2024 05:45

Zem podobne ako ďalšie planéty mohla získať vodu po kontakte s plynným diskom, ktorý vznikol sublimáciou ľadu z asteroidov. Vo svojej práci to tvrdí tím odborníkov vedeným francúzskym astronómom Quentinom Kralom, ktorý zároveň poukazuje na to, že otázka vody na našej planéte stále zostáva predmetom vášnivých diskusií.

planéta zem
Foto: X/ FarLife

Jedna z najčastejšie prijímaných teórií o pôvode vody uvádza, že táto kľúčová zložka pre život sa na Zem dostala z telies, ktoré dopadla na povrch planéty.

Nemuselo ísť o meteority

Kralov tím poukázal na to, meteority nemuseli byť hlavným zdrojom hojnosti vody na Zemi. Vo svojej práci preskúmal mechanizmus efektívneho prenosu vody aj bez zrážok s inými telesami. Výsledkom je teória, podľa ktorej ľad na asteroidoch z doby formovania Slnečnej sústavy sublimoval, teda sa zmenil na plyn. Následne vznikol plynný disk, ktorý sa pohyboval po sústave a odovzdával vodu planétam a ďalším objektom.

"Zistili sme, že nový mechanizmus prenosu vody v podobe disku je efektívny a schopný vysvetliť prítomnosť vody na Zemi a tiež na ďalších planétach a na Mesiaci," uvádza Kralov tím. Takýto plynný disk mohol existovať po stovky miliónov rokov. Štúdia poznamenáva, že podobný vodný disk by mohlo zaznamenať astronomické observatórium ALMA v mladých pásoch asteroidov v iných planetárnych sústavách.

Teórie o pôvode vody na Zemi

V záveroch experti svoju teóriu prenosu vody označujú ako univerzálny proces, ktorý nie je viazaný výlučne na Slnečnú sústavu, ale môže sa diať aj v iných systémoch.

Všeobecne prijímaná teória o tom, kedy sa na Zemi objavila voda, tvrdí, že sa tak stalo až po tom, ako planéta dokončila svoje formovanie. Predchádzajúca voda prítomná v ranej fáze vzniku planéty sa vyparila v dôsledku obrovskej zrážky s objektom veľkosti Marsu a tá nová sa na Zem dostala následne z cudzích telies, ktoré na povrch dopadali ako meteority. 

Jedna z ďalších teórií publikovaná pred niekoľkými rokmi v časopise Science Advances naopak uvádza, že väčšina vody z mladej Zeme, takzvanej proto-Zeme, spomínanú obrovskú zrážku prečkala. Tento model vychádza z toho, že po obrovskej kolízii dopravili meteority len päť až 30 percent všetkej vody na Zemi.

Vedci získali schránku so vzorkami z asteroidu. Viac sa dozviete z reportáže zo septembra 2023:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok