VIDEO: Zem zasiahol meteoroid. Astronómovia si ho všimli už pred dopadom, hovoria o veľkom vedeckom úspechu
So Zemou sa zrazil meteoroid. Bol však príliš malý na to, aby bol pre ľudí hrozbou. Astronómovia sa však tešia z toho, že si toto menšie vesmírne teleso všimli ešte predtým, ako vošlo do zemskej atmosféry. Dokazuje to funkčnosť planetárnej obrany.
V pondelok 3. decembra bol nad ruskou Sibírou pozorovaný zaujímavý vesmírny jav – malý meteoroid s priemerom približne 70 centimetrov zhorel v atmosfére Zeme. Zrážka nastala o približne 17:15 nášho času. Ešte pred dopadom o tom informoval portál IFL Science.
Táto udalosť bola pozoruhodná najmä tým, že ide o jedenásty prípad v histórii, keď sa podarilo predpovedať dopad vesmírneho telesa ešte predtým, než sa uskutočnil.
Rekordný rok
Meteoroid, objavený observatóriom Kitt Peak v Tucsone v Arizone, bol súčasťou viacerých predpovedaných dopadov v tomto roku. Astronómovia zaznamenali už rekordné štyri predpovede podobných udalostí.
"Zabijak dinosaurov" nezasiahol Zem koncom kriedy sám. V tom období dopadol aj iný veľký asteroid, potvrdila štúdia
Prvý prípad nastal v januári, keď jasný ohnivý meteor preletel nad Berlínom a zanechal za sebou vzácne úlomky vesmírnej horniny. V septembri sa dal zase pozorovať ohnivý výbuch nad Filipínami a v októbri ďalší nad Tichým oceánom.
Tentokrát dopadol meteoroid nad riedko obývanou oblasťou Sibíri, čo výrazne znižovalo šancu na získanie videozáznamov, aké vznikli po páde meteoru nad Čeľabinskom v roku 2013. Navyše, toto teleso bolo viac ako 30-krát menšie, takže jeho prelet nebol taký veľkolepý ani nebezpečný.
Veľký úspech pre vedu
V súčasnosti už môžeme jav nazývať meteorom, keďže kompletne zhorel v atmosfére. O meteorit by išlo, keby časť z neho dopadne na zemský povrch. O asteroide by sa zase hovorilo, keby je dané teleso o čosi väčšie, zvyčajne aspoň s priemerom jedného metra.
Aj keď bol tento meteoroid malý, jeho objavenie a presná predpoveď dopadu dokazujú pokrok v technológii sledovania a analýzy nebeských telies.
Pozoruhodné sú nielen observatóriá, ktoré dokážu zachytiť takto malé objekty, ale aj pokročilý softvér, ktorý dokáže rýchlo vypočítať ich trajektóriu a predpovedať miesto dopadu.
Pozrite si rozhovor so slovenským astronómom, ktorý skúma práve nebezpečné vesmírne telesá: