Vyhlásenie stanného práva v Južnej Kórei vyvolalo odpor v parlamente. Opozícia podala návrh na odvolanie prezidenta
Juhokórejské opozičné strany predložili v stredu (4. 12.) návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola, ktorý v utorok vyhlásil v krajine stanné právo.
Svoje rozhodnutie však po šiestich hodinách odvolal po tom, ako ho k tomu vyzval parlament. Hlasovanie o prezidentovom odchode by sa mohlo uskutočniť v piatok, informovali tlačové agentúry. Jun Sok-jolovo odvolanie by si vyžadovalo podporu dvoch tretín parlamentu a následne podporu najmenej šiestich sudcov ústavného súdu.
Prezident svoje rozhodnutie obhajuje
Kancelária prezidenta dnes vydala vyhlásenie, v ktorom obhajuje vyhlásenie stanného práva. Uviedla, že bolo odôvodnené a v rámci ústavy a nijako nezasahuje do prístupu poslancov do parlamentu. Agentúra AP uviedla, že v priebehu niekoľkých hodín od vyhlásenia stanného práva vojaci obkľúčili parlament.
Ak tak Jun sám neurobí, strana začne proces jeho obžaloby. Informovala o tom v stredu (4. 12.) tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na vyhlásenie strany. Junova vláda zrušila stanné právo po šiestich hodinách.
V rozpore s demokraciou
Demokratická strana, ktorá má v juhokórejskom parlamente väčšinu, uviedla, že utorkové vyhlásenie stanného práva prezidentom Junom bolo protiústavné a v rozpore s demokratickými normami. Hlava štátu by preto mala okamžite odstúpiť.
„Ak prezident Jun okamžite neodstúpi, začneme proces jeho obžaloby,“ citovala agentúra Jonhap z vyhlásenia strany.
Obvinenie z protištátnych aktivít
Jun Sok-jol v utorok vyhlásil v krajine stanné právo s odôvodnením, že Demokratická strana sympatizuje so Severnou Kóreou a svojimi podľa neho protištátnymi aktivitami paralyzuje vládu.
Tento krok vyvolal odpor v juhokórejskom parlamente, kde za zrušenie stanného práva hlasovalo všetkých 190 z 300 prítomných zákonodarcov. Okrem opozície sa proti jeho rozhodnutiu postavila aj prezidentova vlastná Strana ľudovej moci (PPP).
Podľa juhokórejskej ústavy má prezident právomoc vyhlásiť stanné právo v prípade vojenského ohrozenia alebo v prípade potreby zabezpečiť vnútornú bezpečnosť krajiny. Ak však parlament hlasuje proti, je povinnosťou prezidenta zrušiť stanné právo.