Vojna na Ukrajine zmenila ruský národ: Predaj vodky trhá rekordy, alkoholikov pribúda a detí sa rodí čoraz menej

Vojna na Ukrajine silne vplýva na ruský národ. Alkoholikov pribúda a detí sa rodí čoraz menej. Predaj vodky tento rok rekordne vzrástol a politici sa snažia zastaviť nárast úmrtí spôsobených alkoholom obmedzením jeho predaja.

múzeum vodky Rusko
Foto: Profimedia

Spojenie Rusko a alkoholizmus je všeobecne známe. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa však spotreba alkoholu znížila. Oficiálne údaje teraz ukazujú, že po ruskej invázii na Ukrajinu závislosť od alkoholu po prvýkrát za desaťročie opäť stúpa. Predaj vodky tento rok rekordne vzrástol a politici sa snažia zastaviť nárast úmrtí spôsobených alkoholom, píše Telegraph.

Gubernátor obmedzil predaj alkoholu

Gubernátor Vologdy Georgij Filimonov, regiónu severne od Moskvy, nedávno prijal zákony obmedzujúce predaj alkoholu na dve hodiny denne počas pracovných dní. Do platnosti vstúpia v marci po tom, čo v jeho regióne zomrelo v dôsledku pitia alkoholu za posledný rok 7 500 ľudí.

„Ide o cirhózu pečene, pankreatitídu, kardiomyopatiu, pobodania, streľbu, jazdu pod vplyvom alkoholu,“ povedal Filimonov v októbri pre ruské noviny Kommersant.

„Len v tomto roku sa podľa oficiálnych štatistík zvýšil výskyt alkoholizmu o 30 percent. Až 71 percent úmrtí našich práceschopných občanov súvisí s alkoholom,“ Filimonov ale nechcel povedať prečo.

Hoci je zamestnanosť v krajine vysoká a hospodárstvu sa darí, štruktúra ruskej spoločnosti sa rozpadá.

Rusko stráca celú generáciu mladých mužov

V Afganistane zahynulo v osemdesiatych rokov približne 15-tisíc sovietskych vojakov. Počet ruských obetí na Ukrajine je už najmenej osemkrát vyšší.

Podľa webu Mediazona, ktorý spolupracuje s ruskou redakciou BBC, od 24. februára 2022 do 19. novembra tohto roku zahynulo vo vojne na Ukrajine najmenej 120-tisíc ruských vojakov.

Analýza časopisu The Economist, založená na uniknutých dokumentoch amerického ministerstva obrany, odhalila počty zranených v radoch ruských mužov. Podľa údajov bolo zranených alebo zabitých až 728-tisíc osôb, čo predstavuje približne dve percentá ruských mužov vo veku 20 až 50 rokov.

Mobilizácia na vidieku

Mobilizácia bola podľa analýzy Oľhy Zadorožnej, docentky ekonómie na Kozminskej univerzite, vo veľkej miere zameraná na vidiecke oblasti na juhu a východe. Práve v týchto miestach podľa nej spotreba alkoholu stúpa najrýchlejšie.

Rusko stráca celú generáciu mladých mužov vo vojne. Títo muži nie sú v krajine rozmiestnení rovnomerne. Rastúca spotreba alkoholu sa výrazne koncentruje vo vidieckych oblastiach, kde majú ľudia mimoriadne nízke príjmy.

Predaj alkoholu aj počet závislých stúpol

Podľa údajov regulačného orgánu pre alkohol Rosalkogoltobakkontrol (RATK) dosiahol predaj vodky na národnej úrovni v prvých 10 mesiacoch roku 2024 najvyššiu úroveň od začiatku záznamov. Celkový predaj alkoholu vzrástol na sedemročné maximum 1,84 miliárd litrov.

Nový prudký nárast pitia si jednoznačne vyberá daň na verejnom zdraví. Podľa údajov oficiálnej štatistickej agentúry Rosstat sa v rokoch 2010 až 2021 počet pacientov s prvou diagnózou závislosti od alkoholu znížil zo 153 900 na 53 300. V roku 2022 sa však tento trend obrátil a počet stúpol na 54 200.

Alkohol ako nástroj kontroly

Koncom októbra poslanec Štátnej dumy Sultan Chamzajev navrhol zaviesť podobné obmedzenia v celej krajine. „Som za obmedzenie predaja alkoholu. Najprv na päť hodín denne, potom na dve,“ povedal pre ruské médiá.

Na prvý pohľad sa zdá, že Filimonovova kampaň proti nadmernému pitiu alkoholu je v rozpore s typickým prístupom ruskej vlády.

„Z historického hľadiska počas ZSSR používalo Rusko alkohol na kontrolu obyvateľstva,“ tvrdí Zadorožná.

„V 60. rokoch minulého storočia ľudia v skutočnosti míňali na alkohol dvakrát viac ako na mäso. Keď veľa pijete, zhoršuje sa vám pamäť, ovplyvňuje to vaše dlhodobé plánovanie. Ľudia jednoducho toľko nemyslia na budúcnosť,“ povedala docentka.

Radšej zomrieť na fronte ako doma na alkohol

Keď sa prezident Vladimir Putin v roku 2022 stretol s matkami zosnulých vojakov, povedal im, že je lepšie, že ich synovia zomreli v bojoch na Ukrajine, ako keby zomreli od alkoholu doma. „Je to súčasť stratégie, aby ľudia išli bojovať,“ uviedla Zadorožná.

Zákaz predaja alkoholu v určitých hodinách nezabráni ľuďom kupovať alkohol, ale spôsobí, že sa zaň budú viac hanbiť, hovorí.

„Je to psychologický jav, ľudia sa cítia vinní za konzumáciu alkoholu a keď majú tieto pocity nespokojnosti a viny, môžu byť ľahko manipulovateľní. Rozhodne je alkohol spôsob, ako kontrolovať obyvateľstvo,“ dodala.

Menej alkoholu, viac detí

Filimonov trvá na tom, že má iný dôvod. Chce sa vysporiadať so znižujúcim sa počtom obyvateľov Ruska.

V prvých šiestich mesiacoch tohto roka dosiahla pôrodnosť v Rusku 25-ročné minimum, čo tlačový tajomník Kremľa označil za „katastrofu pre budúcnosť národa“.

Táto demografická kríza sa bude len zhoršovať, pretože obete vojny budú naďalej narastať.

Obmedzenie predaja alkoholu bude podľa Filimonova znamenať nielen menej úmrtí, ale aj viac narodených detí. Poukázal na Čečensko, kde je predaj alkoholu obmedzený a pôrodnosť je najvyššia v Rusku.

Počty ľudí, ktorí pijú alkohol, rastie aj na Slovensku. Viac sa dozviete z reportáže nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok