Českí vedci upozorňujú na dramatické zmeny v Antarktíde. Pre znečistenie sa topia už aj špičky ľadovcov

3.12.2024 05:00

Českí vedci varujú pred dramatickými zmenami v Antarktíde, topia sa aj špičky ľadovcov, čo sa doteraz nestávalo. Na vine sú nečistoty, ktoré prináša vietor z odtečených a vysušených častí a ktoré sa hromadia na vrcholoch.

antarktída ľadovec
Foto: Profimedia

Topenie ľadovcov

Tmavé, znečistené oblasti pohlcujú viac slnečného svetla a absorbujú viac tepla, čo urýchľuje topenie, povedal v pondelok (2. 12.) na konferencii Česká veda v Antarktíde v Prahe Daniel Nývlt, vedúci českého antarktického výskumného programu.

Merania vykonávané pomocou satelitných dát a geometrických metód ukazujú, že predtým zaznamenané prírastky ľadu na vrcholových častiach ľadovcov ustali.

„Na meranie využívame satelitné dáta, ale aj terénne merania, napríklad zasadzovaním bambusových tyčí, ktoré umožňujú presne monitorovať zmeny výšky ľadu,“ opísal Nývlt. Bambusové tyče podľa neho majú výhodu, že nevedú teplo akoby mohli napríklad hliníkové tyče, a preto nezrýchľujú topenie.

Klimatické zmeny

Klimatické zmeny sa prejavujú tiež na pôdnom a vegetačnom kryte Antarktídy. Filip Hrbáček z Masarykovej univerzity upozornil na prehlbovanie aktívnej vrstvy permafrostu, čo je časť pôdy, ktorá sa v lete rozmrazuje.

„Od roku 2014 pozorujeme zreteľné vysušenie povrchu na mnohých lokalitách na ostrove Jamesa Rossa. Tieto zmeny majú zásadný dopad na miestnu vegetáciu, ktorá je na vlhkosť extrémne citlivá,“ uviedol.

Premenné klímy ovplyvňujú aj výskumné podmienky.

„Počasie na stanici J. G. Mendela je extrémne premenlivá. Dramatické prejavy počasia ako silný vietor a nízka viditeľnosť znemožňujú prácu vonku,“ povedal Nývlt.

Pozitívnym trendom však podľa neho je, že kvôli klimatickej zmene ubúda dní s extrémnymi podmienkami, čo uľahčuje terénny výskum.

Českí vedci sa snažia minimalizovať dopady svojej činnosti na životné prostredie. „Dbáme na čo najnižšiu uhlíkovú stopu, a pokiaľ je to možné, využívame obnoviteľné zdroje energie,“ uviedol Nývlt.

Zmluva o Antarktíde

Antarktída je najchladnejší a odľahlý kontinent na Zemi. Zohráva dôležitú úlohu v globálnom klimatickom systéme. Jej ľadovce zadržiavajú takmer 70 percent svetovej sladkej vody, a preto aj malé zmeny v ich objeme môžu významne ovplyvniť hladinu svetových oceánov.

Český výskum sa na Antarktíde zameriava predovšetkým na štúdium klimatických zmien, pôdnych procesov a vplyvov otepľovania na miestne ekosystémy. Základňa J. G. Mendela na ostrove Jamesa Rossa prevádzkuje brnianska Masarykova univerzita od roku 2007.

Takzvanú zmluvu o Antarktíde, ktorá nadobudla platnosť od roku 1961, podpísalo 1. decembra 1959 12 štátov. Ide o medzinárodnú dohodu, ktorá stanovuje Antarktídu ako územie určené výlučne na mierové účely a vedecký výskum. Zakazuje vojenské aktivity, jadrové skúšky a ukladanie rádioaktívneho odpadu na kontinente. Zmluva podporuje medzinárodnú spoluprácu, výmenu vedeckých údajov a ochranu prírodného prostredia.

Pozrite si archívnu reportáž z 25. novembra 2023 o najväčšom ľadovci na svete v pohybe:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok